II Grote belangstelling voor Leeuwinnen NIEUWS 3 Politie verspreidt signalement 'levensgevaarlijke' Peter M. na vlucht uit kliniek donderdag 6 juni 2019 De ontsnapping van een 'levensgevaarlijke' patiënt uit een omstreden kliniek in Den Dolder zorgt voor een schok in het hele land. Familieleden zijn verbijsterd, zij waarschuwden vergeefs. Yelle Tieleman Den Dolder Maar Fivoor is pas met een medede ling gekomen nadat ze niet anders meer kon. Dat is heel slecht voor het vertrouwen, dat toch al gering is in Den Dolder'', zegt een lid van de klankborgroep. Over een andere ontsnapping, van een ongevaarlijke patiënt, communiceerde de kliniek afgelopen zaterdag wél uitgebreid. Dat de kliniek opnieuw onder vuur ligt, komt ook door recente, vernietigende rapporten van twee inspecties en de Onderzoeksraad voor de Veiligheid. Daarin werd zonneklaar vastgesteld dat tijdens het verblijf van Michael P. in de kli niek grote fouten zijn gemaakt: risico's werden onvoldoende inge schat en er was te weinig aandacht voor het beschermen van de sa menleving. Ook werden de vrijhe den die Michael P. kreeg niet voor gelegd aan de juiste instanties. Hulpweigering Anders dan Michael P. zat Peter M. in de kliniek vanwege zijn ontoere keningsvatbaarheid. Hij werd ver plicht behandeld en kreeg medicij nen. Volgens medewerkers van de kliniek die deze krant heeft gespro ken ging die behandeling niet van een leien dakje. ,,Hij is zo psycho tisch als de pest. Hij weigert elke vorm van hulp en moet gedwongen worden om zijn medicijnen te ge bruiken.'' Desondanks werd M. on langs van de crisisafdeling naar een andere gesloten afdeling overge plaatst, waar patiënten geregeld be geleid en onbegeleid verlof krijgen. Een bestuurder van de kliniek zegt de ontstane onrust te begrij pen en betreuren. Er zou juist zijn gehandeld, maar de communicatie zou beter moeten. Minister Sander Dekker van Rechtsbescherming heeft de direc tie van de kliniek Fivoor op het matje geroepen om uitleg te geven. De politie verspreidde gisteravond zijn foto en verdere signalement. Deze krant onthulde gisteren dat de 44-jarige psychiatrisch patiënt Peter M. afgelopen zaterdag is ont snapt uit de omstreden kliniek in Den Dolder, waar eerder ook Mi chael P. (de moordenaar van Anne Faber) verbleef. Hijkwam daar terecht nadat hij door het Gerechts hof in Den Haag was veroordeeld tot behandeling in de kliniek, om dat hij in 2017 had gedreigd het sta tion van Dordrecht op te blazen met een atoombom. Ook had hij een man op straat aangevallen ter wijl hij een mes bij zich droeg. De man werd volledig ontoereke ningsvatbaar verklaard. Hij is psy chotisch en lijdt aan schizofrenie. ,,Zonder zijn medicijnen is hij le vensgevaarlijk'', zegt de moeder van MDe man had eerder al zijn moeder en zus met de dood be dreigd. Ook de politie zegt dat M. zonder medicatie een gevaar kan vormen voor zichzelf en anderen, en roept op hem niet zelf te bena deren. Niet serieus De familie van M. heeft er bij de kli niek dan ook op aangedrongen M. geen vrijheden te verlenen, omdat hij vluchtgevaarlijk zou zijn. Maar volgens zijn zus Jannienne (49) werd daar niet naar geluisterd. ,,Het viel ons in de kliniek in Den Dolder Zus Jan nienne en haar dochters Tessa en Zoë hopen dat Peter M. gauw wordt gevonden en geholpen. meteen op dat wij als familie hele maal niet serieus werden genomen. Peter zei ons meteen dat hij ervan door zou gaan als hij de kans kreeg. 'Ik hoor niet tussen al die pedofie len en criminelen', zei hij. Wij heb ben dat natuurlijk meteen tegen de mensen van de kliniek gezegd. 'We zullen erop letten, mevrouw', kreeg ik te horen. Ik heb ze op het hart ge drukt dat hij al eerder de benen heeft genomen.'' Volgens de familie ging M. ervandoor toen hij voor het eerst zonder begeleiding buiten de kliniek mocht komen. In Den Dolder en in de Tweede Ka mer heerst grote woede over de ontsnapping - en meer nog over het feit dat de kliniek de ontsnap ping niet heeft gemeld bij burge meester Janssen van Zeist. Voor Janssen is de maat nu vol, zo liet hij weten. Ook de klankbordgroep van be woners en ondernemers is pas na dat deze krant vragen stelde over de vermissing, in allerijl geïnfor meerd. ,,Ik begrijp wel dat ze ons niet vijf minuten nadat de man was ontsnapt, hebben geïnformeerd. Het viel meteen op dat wij in de kliniek helemaal niet serieus werden genomen - Jannienne, zus van Peter ®Kijk op de site bij /video voor een gesprek met de zus van Peter M. De Oranje Leeuwinnen krijgen dit WK massaal steun, zo blijkt uit een peiling van EenVandaag en deze krant. Maar liefst 60 procent van de Nederlanders zegt belangstelling voor het vrouwen team te hebben. Marcia Nieuwenhuis Eefje Oomen Hilversum/Rotterdam Uit dezelfde enquête onder bijna 19.000 Nederlanders borrelt ook een groot opti misme over het team van bondscoach Sa rina Wiegman op. Zo'n 84 procent heeft vertrouwen in de vrouwenselectie. Velen verwachten dat de vrouwen, die komende dinsdag hun eerste wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland spelen, ver komen. Zo'n 61 procent gaat uit van de halve finale en 29 procent denkt zelfs dat ze kampioen worden. De geïnterviewde vrouwen zijn optimistischer dan mannen. Zo'n 34 pro cent van de vrouwen denkt dat de Leeuwinnen het WK kunnen winnen, tegen 24 procent van de mannen. Een speelster schiet eruit: Lieke Martens. Zo'n 27 procent noemt de aan valler van Barcelona - in 2017 verkozen tot beste speelster van de wereld - als favoriet. Daarna vol gen Olympique Lyon-aanvaller Shanice van de Sanden (15 procent) en Arsenal- spits Vivianne Miedema (6 procent). Als het om grote toernooien gaat, worden we wat chauvinistisch - Ruud van der Knaap, sportmarketeer De toegenomen populariteit is volgens sportmarketeer Ruud van der Knaap (Tri ple Double) grotendeels te danken aan het gewonnen EK in Nederland, twee jaar ge leden. ,,De vrouwen hebben het zelf voor elkaar gekre gen.'' Hij stelt wel vast dat de 'hype' zich nog tot dit ene team beperkt. ,,De rest van het vrouwenvoetbal krijgt bijna geen aandacht: weini gen zullen evenveel belang stelling voor de eredivisie van de vrouwen hebben als voor die van de mannen.'' En het grote vertrouwen in dit team? Van der Knaap: ,,Als het om grote toernooien gaat, worden Nederlan ders altijd wat chauvinistisch.'' Jill Roord (l), Lieke Martens (m) en Shanice van de Sanden (r) geloven in Oranje. foto bsr agency 'We waarschuwden ze: pas op dat Peter niet ontsnapt' Peter M. foto politie FOTO ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3