mi Vlissingen begint watercampagne Zeeland Beach Classics 7 RONDLEIDING OOSTKERK Indrukwekkend, mooi en boeiend. Meer woorden hebben Silvia van Houten en Harry Schoenmaker niet nodig om de rondleiding door de Oostkerk te beschrijven. Uitnodiging voor Mantelzorgers Maak kennis met Strandgolf tijdens llll Manteling tel: 0118 - 553530 Het echtpaar uit Krim pen aan de IJssel is woensdag toevallig in Middelburg en hoort dat er vanaf die dag rondleidingen worden gegeven in de Oostkerk. Die kans laten ze niet aan zich voorbij gaan. ,,En daar hebben we geen spijt van", vertel len ze na afloop. Volgens hen is het zeer de moeite waard om onder leiding van twee gidsen alles te horen over de (ontstaans)geschie- denis van het monumentale ze ventiende eeuwse gebouw en de koepel te beklimmen. Hij: ,,Zelfs met een beetje hoogtevrees is dat goed te doen." Zij: ,,Maar je moet geen last van je knieën hebben. Een paar maanden geleden was mij al dat klimmen niet gelukt." Het uitzicht vanaf de koepel over Middelburg vinden ze heel bijzonder. Maar ook de klim naar boven, door de schil van de koepel en tussen alle balken, is de moeite waard. Fotogeniek Ook Karin den Boer vindt dat met de bezichtiging van de koepelkerk Middelburg er een mooie toeristi sche attractie bij heeft. Zij organi seert zelf fototochten door Mid delburg en wil misschien de be- zichtiging van de Oostkerk opne men in haar route. Ze twijfelt nog. Niet omdat de kerk niet fotogeniek genoeg is. Integendeel. Wel omdat één uur te kort is voor een groepje (amateur)fotografen. ,,Want er valt al zoveel te fotograferen met al dat licht en donker tijdens de klim naar boven." Ze is dan ook van plan te overleggen met de gidsen of het mogelijk is een aparte foto excursie in te plannen. Marc Oele en Dave Willem zijn de gidsen die deze dag een groep belangstellenden alles vertellen over de kerk. Oele kent het ge- Toen de kerk werd gebouwd was er te weinig geld voor echt marmer bouw goed want hij kerkte hier lange tijd en was ouderling. Willem is van katholieke huize maar hij vindt de Oostkerk alleen al uit bouwtechnisch oogpunt een geweldig gebouw. Hij komt uit een familie van steenhouwers die al generaties kerken restaureert. Hij is dan ook, zoals hij zegt, erfe lijk belast met een enorme belang stelling voor kerken. Hij wijst naar wat ogenschijnlijk een marmeren steun is. ,,Mooi hé. Maar is niet van marmer. Is van hout. Is beschil derd. Toen deze kerk werd ge bouwd was er te weinig geld om marmer aan te kunnen schaffen." Tijdens de rondleiding laat hij ook zien dat dat geldgebrek leidde tot besparing op het schilderwerk. Zo is een deel van de koepel, niet zichtbaar vanaf de begane grond, niet geschilderd. ,,Vonden ze niet nodig." Ook weet hij dat gedu rende de bouw de gemeente Mid delburg het drinken van alcohol promootte. ,,Want de accijns op bier en wijn was verhoogd om geld bij elkaar te krijgen voor de bouw van deze kerk." Tot begin november is de Oost kerk van woensdag tot en met za terdag geopend van 11.00 tot 17 .00 uur. Rondleidingen zijn er om 11.30, 13.15, 14.30 en 15.45 uur. Meer informatie is te vinden op www.deoostkerk.nl. Op vrijdag 14 juni van 13.30 tot 15.30 uur op het Badstrand Vlissingen www. manteli ngwalcherenn l info@mantelingwalcheren.nl Claudia Sondervan Vlissingen Wethouder Els Verhage is toch verheugd over de campagne die de gemeente begint. Immers, het was de motie 'Operatie Steenbreek' van haar fractie GroenLinks en Christenunie die vorig jaar zo veel steun kreeg dat het college, waar ze nu zelf in zit, ermee aan de slag moest. Maar het mag niets kosten van de financieel inspecteur van het Rijk. De stapels folders van het netwerk Rainproof in de hal van het gemeentehuis kosten niets. De brochure 'Vlissingen Rainproof' ligt voor de pak en geeft ideeën voor opvang en hergebruik van re genwater, zoals in te graven infil tratiekratten die water opvangen en langzaam aan de bodem afge ven, waterdoorlatende tuinverhar- ding en opvangbassins zoals re gentonnen. Punt is wel: de inwo ners moeten het zelf doen. Flink bos 'Operatie Steenbreek', de organi satie waar de motie naar ver noemd was, vraagt een geldbij- drage aan gemeenten die zich aan sluiten. Rainproof is een Amster- dams idee dat andere gemeenten mogen kopiëren om ook onderling mogelijkheden uit te wisselen en met inwoners, organisaties en be drijven aan watervriendelijke op lossingen te werken. ,,We kunnen mensen niet dwingen de stenen uit hun tuin te halen om overlopende rioleringen te voorkomen'', zegt Verhage, die de gemeenteraad al eens voorhield dat als elke inwoner van de ge meente met buitenruimte één boom zou planten, Vlissingen er een flink bos bij zou hebben. ,,We gaan als gemeente wel het goede voorbeeld geven." Dat zijn bij voorbeeld wijk Claverveld, met waterpartijen en de omvorming van de slooplocatie van Het Vlot aan de Bloemenlaan tot waterab- sorberend parkje. donderdag 6 juni 2019 WA Gebouwd dankzij de bierdrinkers Emile Calon Middelburg De gidsen Marc Oele (2e van links) en Dave Willem (rechts) in gesprek met de bezoekers in de Oostkerk. foto ruben oreel -Dave Willem, gids (woonachtig op Walcheren) Aanmelden bij Manteling t/m 7 juni via 0118-553530 Dit evenement is gesponsord door Rabobank Walcheren/Noord-Beveland Mantelzorg Zorgvrijwilligers Vlissingen breekt bestrating op waar het groener kan en geeft gratis tips om handiger met re genwater om te gaan. Of het nu om te veel of te weinig water gaat. Maar regentonnen weg geven, zoals andere Zeeuwse gemeenten deden, dat zit er niet in bij een gemeente die zwaar op de pof leeft. |U.LLLLLLLllI!]ïïj^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35