Besluit om centrale langer open te houden, moet binnen vier jaar zijn genomen 4 Hun films zijn poëzie in beelden, die de verhouding tussen mens en natuur belichten. Zaterdag reist Ingrid van de Linde uit Goes samen met Renée Schouwenberg af naar Portugal, voor de première van hun nieuwste project: Film du Jardin. PZEM is voor 70 procent eigenaar van de kerncentrale. Die verzorgt ongeveer 4 procent van de Neder landse elektriciteitsproductie, zon der dat daarbij CO2 wordt uitgesto ten. Sluiting van de kerncentrale - nu voorzien op 31 december 2033 - maakt het moeilijker om de uit stoot van broeikasgassen snel te verminderen. Nadat eerder in Den Haag stemmen opgingen om de kerncentrale daarom langer open te houden, schrijft het nieuwe pro vinciebestuur deze week in zijn co alitieakkoord dat dit 'bespreekbaar' is. Dat is belangrijk, omdat de pro vincie er als grootaandeelhouder van PZEM ook een stokje voor zou kunnen steken. Tweede kerncentrale Verhagen ziet de passage in het co alitieakkoord als een steun in de rug. Wat hem betreft blijft niet al leen de huidige kerncentrale langer open, maar wordt er ook nog een tweede gebouwd. Het besluit om de kerncentrale langer door te laten draaien moet 'uiterlijk tien jaar voor de huidige sluitingsdatum' worden genomen, geeft Verhagen aan. Binnen vier jaar dus. ,,Daar is veel huiswerk voor nodig, maar daar hebben we gelukkig de tijd voor." Eerst moet de technische haal baarheid worden vastgesteld. Het reactorvat is het enige deel van de kerncentrale dat niet kan worden vervangen. Dat lijkt van goede kwaliteit, aldus de PZEM-directeur, maar: ,,Er zitten veel conventionele delen omheen waarvan de levens duur ook onderzocht zal moeten worden." Als het technisch kan, moet wor den gekeken wat het kost. Vanwege de lage energieprijzen draait de kerncentrale nog steeds met verlies. De verwachting is wel dat die prij zen gaan stijgen. Daarbij komt dat de spaarpot waaruit de ontmante ling van de kerncentrale moet wor den betaald, in 2033 zal zijn gevuld. Nu stort de PZEM daar 15 miljoen per jaar in. Als die kosten wegval len, daalt de prijs van nucleaire stroom. Een tweede kerncentrale zou geweldig zijn voor de Zeeuwse economie Een derde vereiste is volgens Ver hagen voldoende draagvlak. De sluiting van de kerncentrale is vast gelegd in de Kernenergiewet. Die moet door de Tweede Kamer wor den veranderd. Verhagen: ,,Dat wordt een uitdaging en daarom is de lokale steun en provinciale stel- lingname zo belangrijk." Hoewel PZEM zelf geen plannen heeft, juicht Verhagen de bouw van een tweede kerncentrale toe. Dat kan alleen met steun van het Rijk, waarschuwt hij. „Nergens ter we reld worden kerncentrales ge bouwd zonder actieve participatie of eigendom van de nationale over heid. De staat zal de draai moeten maken van gedogen naar een ac tieve trekkersrol." Borssele vindt hij de meest voor de hand liggende locatie. Vanwege hun kennis en ervaring denkt hij dat PZEM en EPZ, de exploitant van de huidige kerncentrale, een be langrijke rol kunnen spelen. ,,Het zou natuurlijk geweldig zijn voor de Zeeuwse economie om zo'n pro ject hier te kunnen realiseren." Van de Linde, met een ruime staat van dienst als beeldend kunstenaar, manifesteerde zich in 2015 voor het eerst ook op filmge bied. Samen met collega Schou- wenberg maakte ze De herberg, over de rijke historie en de laatste bewoner van een bijzonder pand aan het Geertesplein in Kloetinge. Nu is er de vrucht van een nieuwe samenwerking. Film du Jardin is een poëtisch en bijna ver stild drieluik. „Doordat we met minimale middelen werken, zijn we van niemand afhankelijk. Je kunt zo volledig het onderwerp dienen", zegt Van de Linde. ,,Het is als beeldend kunstenaars die fil men belangrijk dat je een zekere mate van zelfstandigheid kunt be houden. Dat verlangen was heel groot na De herberg." Het hart van de trilogie is Domi- nio, een poëtische documentaire van bijna drie kwartier rond Eelco Schaap. Hij is boer en antroposoof en fungeerde decennialang als spreekbuis van de biologisch-dy- namische landbouw in Nederland. Nu zet hij zijn idealen voort op een landgoed in Portugal, in na tuurpark Serra da Estrela. Vier keer - twee keer in het voorjaar en twee keer in het najaar - reisden Van de Linde en Schou- wenberg naar Portugal om het werk op het land goed vast te leggen. Tege lijkertijd vertelt Van de Linde, aan de hand Doordat we met minimale middelen werken, zijn we van niemand afhankelijk van het onderzoek dat ze ver richtte, met de film ook een eigen verhaal in beelden en woorden. ,,Voor mij is het ritme belangrijk, het langzame kijken waaruit de verbeelding nieuwe dingen tot stand laat komen. Daar hopen we de kijker in mee te ne men." Zij noemt het project 'een ode aan de natuur, de planten en de dieren'. ,,Het is vooral onze liefde voor de aarde dat we willen laten zien, het bewustzijn dat we met z'n allen de verantwoordelijkheid voor de natuur hebben. Die geeft ons heel veel, altijd maar weer op nieuw." De andere twee - meer abstracte - delen van het drieluik komen voort uit Dominio. Trophy belicht in clair-obscur de schoonheid van gehoornde dieren, aan de hand van het privémuseum van de Zeeuwse verzamelaar Kees Otte. March of the bees is een kleinood in beelden over bijen als de dragers van licht. Komende zondag is de première in Guarda, de hoogst gelegen stad van Portugal. ,,We doen mee aan een internationaal symposium met meerdere kunstenaars en fil mers uit heel Europa", zegt Van de Linde. ,,De film is te zien in een oud cinetheater, dat heel lang niet is gebruikt. Later wordt die ook vertoond in Torre de Menagem, de hoogste plek van de stad." Zeeland moet nog een paar we ken geduld hebben. Op 6 juli is de Zeeuwse première bij Een Bunder Kunst in 's-Heer Arendskerke. Het is 'outdoor cinema op locatie', na zonsondergang. ,,Dat is een prach- tige natuurplek. Bij slecht weer wordt het een week uitgesteld, maar we hopen op een mooie, warme avond met een heldere sterrenhemel." donderdag 6 juni 2019 GO PZEM blij met steun provincie Energiemaatschappij PZEM is blij dat het nieuwe provinciebe stuur het langer openhouden van de kerncentrale Borssele bespreekbaar vindt. De beslis sing daarover moet de komende vier jaar vallen, geeft directeur Frank Verhagen aan. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Frank Verhagen, directeur PZEM Film als poëtische ode aan de natuur Rolf Bosboom Goes M Scène uit Trophy. - Ingrid van de Linde Eelco Schaap in Dominio. Film du Jardin: zaterdag 6 juli bij Een Bunder Kunst aan de Pan- hoeveweg in 's-Heer Arends kerke. Met live klanksculpturen bij Trophy door Gerard en Barre Verkerke. Aanvang: 22.30 uur. Meer informatie en kaartver koop op eenbunderkunst.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32