Ondernemers blij met actie tegen winkeldieven azc Overval Hrieps dreunt nog steeds na ZEELAND 3 Bij het asielzoekerscentrum lo pen gedurende de dag heel wat mensen naar de binnenstad. Meer dere buurtbewoners zeggen daar weinig last van te hebben. Een man die anoniem wil blijven: ,,Ze praten vaak hard, dus j e hoort weleens wat. Verder komt er weleens een politie auto voorgereden. Maar dat is inci denteel." Wildplassen Weer wat verderop wonen mensen, 'onze namen hoeven er niet bij', die in de loop van de jaren wel overlast hebben ervaren. ,,Sinds het azc heb ben we te maken gehad met wild- plassen, drugs dealen voor de deur en afval in onze tuin. Maar de laatste tijd is het juist rustig. Ik sta daarom Als mensen zich verdacht gedragen, laat ik merken dat ik ze in de gaten hou wel te kijken van het besluit van de gemeente. Het lijkt wat rigoureus, maar tegelijkertijd vind ik ook dat die mensen zich moeten aanpas sen." Enkele asielzoekers die zich heb ben verzameld bij het complex, ken nen de problemen die buiten het azc spelen wel. ,,Het zijn vooral de men sen die het gevoel hebben hier va kantie te vieren, die overlast veroor zaken. Dat is ook vervelend voor de genen die net als wij uit onveilige landen komen. Zo komen wij de dis cotheek niet meer binnen." De Vereniging Onderne mers Middelburg is blij dat de gemeente actie on derneemt tegen asielzoekers die winkeldiefstallen plegen in de binnenstad. „Niet alleen vanwege de diefstallen, maar ook voor de vei ligheid van het perso- t neel", zegt voorzitter Frank Bijleveld (foto) van de VOM. Winkelmedewerkers voelen zich volgens hem min der veilig. „Daarom hebben we als ondernemersvereniging ook al extra aandacht besteed aan wat je kunt en mag doen bij een winkeldiefstal en wat de gevol gen ervan zijn." De gemeente heeft winkeldie ven die in het asielzoekerscen trum wonen, gebiedsverboden voor de binnenstad gegeven. ,,Maar er zijn ook meerdere win keliers die heel regelmatig een winkelverbod geven aan een klant die zich misdragen heeft", zegt Bijleveld. ,,Dat gebeurt in een goede samenwerking met de politie en de gemeente." Bijleveld benadrukt dat de VOM voor de aanwezigheid van het asielzoekerscentrum is. ,,De huidige problemen mogen niet ten koste gaan van de goede vluchtelingen." Burgemeester Harald Berg- mann ziet het draagvlak voor het azc wel dalen door de overlast van sommige groepen asielzoe kers. Middelburg wil daarom geen asielzoekers uit veilige lan den meer opvangen in het azc. Vooral die groep is verantwoor delijk voor de overlast. Bergmann heeft inmiddels wel een fout hersteld in de brief die hij hierover naar de ge meenteraad stuurde. Hij schrijft dat Moldavië eerder 'abusievelijk' wel is genoemd als veilig land. Het land staat echter niet op de lijst met veilige landen van de Rijksoverheid. Piek Aan de strekking van Berg- manns boodschap verandert de correctie niets. Want de aanlei ding en de feiten zijn nog steeds hetzelfde, benadrukt de ge meente. „Vanaf 2017 zijn ge- biedsverboden uitgevaardigd en dat gebeurde veelal aan asielzoe kers uit veilige landen die wel op de lijst staan. In april van dit jaar zagen we een piek in de winkel diefstallen door mensen uit Mol davië. Dat land staat niet op de lijst, maar mensen die zulke overlast veroorzaken zijn hier ook niet welkom", legt adviseur openbare orde en veiligheid Rut- ger Kwekkeboom uit. De ge- biedsverboden die in april zijn afgevaardigd, gelden voor een belangrijk deel voor Moldaviërs. Maar er zitten volgens hem ook mensen bij die wel uit officieel veilige landen komen. Bas Bareman Grijpskerke ,,We kunnen het niet van ons af zetten, we kunnen het zo niet af sluiten", zegt Kramer. ,,Dag en nacht ben je ermee bezig. Het zorgt niet alleen voor lichamelijke stress, maar ook mentaal. Het blijft door je hoofd spoken." De daders sloegen toe op zater dag 11 mei, rond drie uur 's nachts, kort nadat vrijwilligers de op brengst van het festival naar het ouderlijk huis van Kra- mer aan De Keijzerstraat i hadden gebracht. Terwijl i Hugo en zijn vader nog op het terrein waren, gooi den drie gemaskerde mannen een stoepte gel door een ruit van het huis. Ze storm den naar binnen en eisten met knuppels in de hand geld van Kramers moeder. Die overhandigde in shock het drietal de duizenden geldbiljetten. De moeder was niet alleen in huis. ,,Ook mijn dochter tje van drie jaar was daar. Ze heeft de gemaskerde mannen ook ge zien", zegt Kramer. „Dat is zeker traumatisch geweest, ook voor C mijn moeder." De woede is dui delijk hoorbaar in zijn stem. Ik ben volledig gefrus treerd. Het blijft door je hoofd malen. Dat mensen je zo naar het leven kunnen staan. Ze zijn nog niet van me af. Dat kan ik je wel vertellen." Hij heeft wel ideeën over moge lijke daders. Toch denkt hij niet dat het een 'inside job' was. ,,Je hoeft geen supergenie te zijn om er ach ter te komen waar het geld naartoe werd gebracht. Dat kon je bij wijze van spreken gewoon zien. Maar dat was de zwakste schakel van het fes tival. We hadden 52 beveiligers rondlopen op het terrein, maar geen daarvan was bij het contant geld." Dat mensen je zo naar het leven kunnen staan. Ze zijn nog niet van me af De politie lijkt vooralsnog in het duister te tasten over de daders. Wel is vrij zeker dat ze in een witte Toyota IQ en grijze auto zijn ge vlucht. De recherche trekt de veer tig binnengekomen tips nog na. ,,Er zijn deze week niet veel meer tips binnengekomen", zegt woordvoer der Alwin Don. ,,Meer kunnen we niet melden om het onderzoek niet te verstoren." Kramer zegt het vol ste vertrouwen te hebben in de po litie en verleent alle medewerking. Maar gevoelsmatig lijkt het té lang te duren, nu er nog steeds geen ver dachte is opgepakt. ,,De kans om iets terug te zien van geld wordt elke dag kleiner", zegt Kramer. ,,Ik blijf positief, maar echt reëel is het waarschijnlijk niet. Ik vermoed dat het meeste geld al is verbrast." donderdag 6 juni 2019 zijn verdeeld over azc - Evelien ter Borg, Gall Gall Maurits Sep Middelburg Nog elke dag is organisator Hugo Kramer van festival Hrieps in Grijpskerke bezig met de brute overval van een maand ge leden. De daders zijn nog steeds niet opgepakt. Zijn moeder en driejarige dochtertje zijn nog flink van slag, ze zagen de ge maskerde mannen die nacht met knuppels binnenstormen. Hugo Kramer, organisator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31