g-s Even terug naar Juno Beach Animatiecompagnie wil naar voormalige garage op Vrijburg Grote oren Eis achttien maanden cel voor 'vriendendienst' 2 ASIELZOEKERS OVERLAST Inwoners en winkeliers denken verschillend over de mate van overlast door de bewoners van het asielzoekers centrum in Middelburg. Commentaar luchter verteld, sober opgetekend. Maar daarom niet minder aangrijpend. Het verhaal in deze krant van de I Canadese soldaat Jim Parks, die 6 juni 1944 landt op Juno Beach in Normandië, maakt een diepe indruk. Door de gretigheid waarmee de piepjonge Parks voor het leger kiest. Door de onafwendbare vreselijke climax op D-Day. Door de op vallende mildheid waarmee de 94-jarige veteraan terugkijkt. De bevrijder Parks wordt zelf nooit meer bevrijd van zijn oorlogsverleden. Hij heeft geluk en overleeft de invasie en wat volgt, maar hij draagt de verschrikkingen van de Tweede We reldoorlog met zich mee. Dag en nacht herinnert hij zich de dood van zijn makkers en die van zijn tegenstanders. Parks is deel van een nietsontziende oorlogsmachine. Hij vecht tegen meedogenloze tegenstanders. Maar hij verhardt niet. Hij wil niets weten van 'oog om oog, tand om tand'. Toen al niet, nu nog niet. Jim Parks is een gewone jongen die zijn leven op het spel heeft gezet. Hij vraagt er niet veel voor terug. Alleen dat wij herdenken. Hij heeft een mooie tip. Leef je in een kring waarin de verhalen over de Tweede Wereldoorlog dreigen weg te zak ken? Zorg dan dat deze droevige geschiedenis toch springle vend blijft. Ter nagedachtenis van al die jonge jongens die 75 jaar geleden stierven op de stranden van Normandië. En als voortdurende waarschuwing: oorlog is het verschrikkelijkste dat er is. Voor al die jongens die stierven op de Normandische stranden moeten wij de verhalen blijven vertellen De gemeente Vlissingen wil mee werken dat mogelijk te maken. Omdat de bestemming van het pand aangepast moet worden voor het evenementenbedrijf er in mag, komt er een informatiebijeenkomst in het beoogde pand op Vrijburg, tegenover het Deltakantoor. Daar is woensdag 12 juni een inloopbijeen komst vanaf 19.00 uur. ALMANAK Merlijn heet het raskatje van dat Middelburgse gezin. Een luidruchtige oosterse korthaar met oren van een omvang die doen denken aan Dombo, het vliegende olifantje van Walt Disney. Omdat Merlijn last heeft van een darmkwaaltje, krijgt hij speciaal voer. Dat is De Animatiecompagnie zet ani matieteams in op campings in heel Europa en op evenementen, en geeft medewerkers via trainingsbe- drijf Jelloo meerdaagse trainingen waarvoor die blijven overnachten. In het complex wil directeur Bram Evenementenbedrijf wil verhuizen van Middelburg naar Vlissingen Minnes daar voorzieningen voor. Ook de opslag van Qui Vive, ver huurbedrijf in onder meer lucht kastelen, sportmaterialen en springkussens, komt mee. goed voor zijn gezondheid, maar het binnenhuisklimaat heeft er af en toe onder te lij den. Toen de visite laatst vroeg, wij zend op de oren, of Merlijn ook kon vliegen, schudde de heer des huizes zijn hoofd. ,,Maar hij laat er soms wél eentje vliegen." Huizen op plek oude gebouwen Open dag kasteel HEIKANT Stuikerfeesten anders van opzet Als een groepje mannelijke asiel zoekers rondhangt bij het complex van Albert Heijn aan de Pottenbak kersingel in Middelburg, voelt Astrid Pekaar zich niet altijd op haar gemak. Maar als assistent-be drijfsleider bij de Action in dat zelfde pand, kan ze niet zeggen dat er sprake is van overlast van ste lende asielzoekers. In de buurt ver schillen de meningen daarover. De gemeente wil geen asielzoe kers uit veilige landen meer in het azc opvangen. Volgens burgemees ter Harald Bergmann veroorzaken deze mensen te veel overlast, met name omdat ze winkeldiefstallen plegen. Alleen al in april zijn veer tien gebiedsverboden opgelegd. Alert Evelien ter Borg, winkelmanager bij Gall Gall, is alert. ,,Als mensen zich verdacht gedragen, laat ik mer ken dat ik ze in de gaten hou of ik stuur ze weg. Wat ik hier meemaak, is niets vergeleken met de Vlis- singse binnenstad waar ik eerst stond. Daar ging elke week wel een aangifte de deur uit." Bij parfumeriezaak Douglas wordt wel veel buitgemaakt.Be- drijfsleidster Esther Roozen: ,,Het is lastig te zeggen wie de diefstallen plegen, maar het zijn wel vaak bui tenlandse types. Ze komen bijna al- tijd in een groepje en meestal is aan de kleding af te lezen dat ze minder bedeeld zijn. Bovendien spreken ze geen Nederlands en gaan ze op een 'heel andere manier' de winkel door dan gewone klanten. Het lijkt allemaal heel goed georganiseerd." De 36-jarige Vlissinger S. Z. noemde het zelf 'vriendendienst', maar voor officier van justitie Linda van den Oever was het doodge woon dealen. En daarvoor eiste ze een celstraf van achttien maanden tegen hem. Z. wordt ervan verdacht in de pe riode augustus vorig jaar tot en met zijn aanhouding medio februari dit jaar te hebben gedeald in cocaïne en amfetamine. In zijn woning werd 111 gram cocaïne en 145 gram amfe tamine aangetroffen plus nog eens 2400 euro in contanten. De drugs en het geld waren daar volgens Z. van een vriend voor een vriend ge- parkeerd. Voor wat het dealen be treft, was er voor Z. niet zoveel aan de hand. Hij had hooguit twee goede kennissen zo heel af en toe van cocaïne voorzien en één gram coke leverde hem een tientje op. ,,Ieder tientje dat ik kan verdienen is meegenomen" verklaarde Z., die zijn gezin van zeven mensen moet onderhouden van een uitkering. Z. is overigens zelf geen gebruiker van drugs. Hij kwam bij justitie in beeld, nadat de wijkagent was in geseind dat de woning van Z. fun geerde als een pand van waaruit volop werd gehandeld in hard- en softdrugs. Enkele observaties lever den echter niets op. Z. zit inmiddels honderd dagen in voorarrest. Uitspraak 19 juni. donderdag 6 juni 2019 De Animatiecompagnie en sport- en speelverhuur Qui Vive verhuizen van Middelburg naar Vlissingen. De bedrijvengroep heeft het oog laten vallen op de voormalige Opelgarage Schou wenaars aan de Bedrijfsweg op bedrijventerrein Vrijburg. Claudia Sondervan Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl HULST Verouderde agrarische bebouwing slopen en er weer huizen bouwen. Dat wil het gemeentebestuur van Hulst. Drie adressen binnen de gemeente grenzen komen ervoor in aanmerking. Het gaat om percelen aan de Riet straat in Hulst, Magdale- nastraat in Heikant en de Notendijk in Terhole. Al die gebouwen bevatten asbest. De provincie be sloot eerder dat de op stallen van bedrijven die niet langer actief zijn, ge sloopt kunnen worden ten faveure van woning bouw. Per vijfhonderd vierkante meter mag één huis in de plaats komen. BAARLAND Riddergevechten, oude ambachten en zelf broodjes bakken. Tweede Pinksterdag is het weer open dag bij Slot Baar land. Niet alleen de tuin, maar ook een deel van het slot is open voor het publiek. Op het terrein is van alles te doen. Teke naar Jan-Willem Hament (van Leuntje en Merien) geeft demonstraties te kenen en schilderen en er zijn antieke spulletjes te koop. De open dag is van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis, par keren kan aan de rand van het dorp. Indien nodig is er vervoer naar het slot. Vanwege de wegwerk zaamheden aan de Julianastraat hebben de Stuikersfeesten in Heikant komend week end een aangepast pro gramma. De jaarlijkse braderie en de middagambiance, op eerste pinksterdag op het Stuikersplein bij gemeenschapscentrum 't Heike, ontbreken dit jaar op het programma. Dat komt door de werk zaamheden aan de doorgaande weg van Heikant. Toch heeft het Stui- kerscomité nog een aantrekkelijk affiche samengesteld. Meningen Wendy de Jong Middelburg -4 - •-«Sen i Een aantal winkeliers en buurtbewoners in Middelburg geeft aan overlast te ervaren van mensen uit het asielzoe kerscentrum. Op de foto enkele bewoners op weg naar het azc. FOTO RUBEN OREEL Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30