Schuimalgen houden huis op sommige percelen in Oosterschelde Is dit het mooiste bouwproject? Boermans en Boehlé nu al het te kloppen duo haar frustrati Lisa Dorrepaal uit Schore doet dit jaar weer mee aan de Ride for the Roses. Ze doet dat voor haar moeder Jackeline die borstkanker heeft. Lisa rijdt de grote Ride (de Zeeuwse en de landelijke) én de Ladies Night Ride. En dan ook nog op een gewonefiets Largo Resort in Vlissingen is een stoer, uitdagend en Zeeuws ontwerp Beachvolleyballer uit Hulst en partner zijn publiekstrekkers in Vlissingen zeeland 12 Dat heeft de producentenorganisa tie (PO) Mosselcultuur bekendge maakt. De schuimalg (de officiële naam luidt Phaeocystus) leeft in het water en vormt aan het eind van de bloei, wanneer de algen weer afsterven, schuim op het wa ter. Dat is momenteel op de Ooster schelde op veel plekken zichtbaar. Het opbloeien en weer afsterven van de alg in het voorjaar is een jaarlijks terugkerend verschijnsel, zegt Addy Risseeuw van PO Mos selcultuur. Dat gebeurt in de pe riode dat de mosselen voortplanten en daardoor zwak zijn. De afster vende alg die naar de bodem zakt, kan er toe leiden dat daar mosselen dood gaan. ,,Dat verschijnsel zien we elk jaar, maar dit jaar lijkt de alg extra hevig te bloeien", zegt Ris seeuw. ,,Dat verklaart de verhoogde sterfte. Waarom de alg in het ene jaar meer voorkomt dan in het an dere jaar, is niet volledig helder." Mosselkwekers zagen de eerste tekenen van verhoogde sterfte bij mosselen medio mei op percelen ten oosten van de Zeelandbrug. De totale omvang van de mosselsterfte Dat verschijnsel zien we elk jaar, maar dit jaar lijkt de alg extra hevig te bloeien is op dit moment moeilijk aan te geven, stelt Risseeuw. ,,Niet alle kwekers hebben op alle percelen al waarnemingen gedaan. De kwekers die de verhoogde sterfte op hun percelen hebben vastgesteld, heb ben voor zichzelf de schade ge- raamd. Bij een aantal van hen is en kele tientallen procenten van de mosselen op het perceel gestorven." Prijs Over de mogelijke gevolgen voor de aanvoer en daarmee ook de prijs van mosselen wil Risseeuw niet speculeren. ,,De exacte gevolgen krijgen we pas in beeld tegen het begin van het mosselseizoen, zo eind juni, begin juli." Ook al lijkt de sterfte nu over het hoogtepunt heen, mosselkwekers hebben grote zorgen aan de voor avond van het mosselseizoen. Vol gens Risseeuw is er niets aan te doen. ,,Hoe erg ook, dat is mossel- kweek. Het is en blijft natuur. Er zijn verschillende elementen van invloed op de mosselkweek. De schuimalg is er één van." Mossel kwekers brengen het belangrijkste deel van hun mosselvoorraden uit de Waddenzee in het najaar naar de Oosterschelde om gevrijwaard te zijn van najaars- en winterstormen. De exacte gevolgen krijgen we pas in beeld tegen het begin van het seizoen Met die voorraden in de Ooster- schelde wordt over het algemeen het seizoen gestart. Een deel daar van is nu afgestorven. It donderdag 6 juni 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 Grote sterfte onder mosselen Er sterven in de Oosterschelde dit jaar meer mosselen dan an ders. De oorzaak is de schuim- alg. Die houdt op sommige per celen in de Oosterschelde huis onder mosselen. De verhoogde sterfte zorgt aan de vooravond van het nieuwe mosselseizoen voor onzekerheid bij de mossel kwekers over de grootte van de eerste oogst. Jeffrey Kutterink Yerseke - Addy Risseeuw, Mosselcultuur - Addy Risseeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29