V Seizoen Oomen over na noodzakelijke operatie liesslagader 1 23 Het seizoen van Sam Oomen (23) is al voorbij. Het toptalent van Sunweb kampt met een vernauwde liesslagader en moet worden geopereerd. De hoop is dat hij sterker terugkomt. Dumoulin kiest voor Dauphiné De ontwikkeling van Sam Oomen, de nieuwe veelbelovende ronde renner van Nederland, stagneerde dit seizoen. Nu is de reden duide lijk. De 23-jarige renner van Sun web, die uit de Giro viel met een ge broken heup, wordt 11 juli geope reerd aan een ander euvel: een ver nauwde liesslagader. Hij zal dit seizoen niet meer in actie komen. ,,Een enorme tegen valler. Maar dat we de oorzaak nu weten en dat we hopelijk een oplos sing vinden is dan weer een op luchting", liet Oomen gisteren in een persbericht van zijn ploeg we ten. Je hebt wilskracht en mentale sterkte nodig om een toprenner te worden. Dat heb ik gezien Eind vorig jaar klaagde hij in de Italiaanse najaarsklassiekers tegen over ploegleiders voor het eerst over 'een brandende linkerpoot'. Na veel gesleutel aan de fiets, be zoekjes aan de fysiotherapeut en tal van medische onderzoeken werd kort voor de Giro de uiteindelijke diagnose gesteld. Opvallend is dat hij toch van start ging in die grote ronde. Volgens Oomen en de ploeg was dat mogelijk omdat hij vooral last had bij momenten van extreme belasting tijdens zware etappes of tijdritten. Door de zware val in de veertiende etappe ging hij alsnog vervroegd naar huis. De ingreep, waarbij een ader uit het bovenbeen wordt verplaatst naar de lies, is risicovol. Om die ri sico's te beperken is besloten de operatie uit te stellen, om zo eerst te herstellen van zijn gebroken heup. De ingreep wordt noodzake lijk geacht om op topniveau te blij ven presteren. Bij een vernauwing aan de liesslagader neemt de kracht in het been namelijk af. Het is een bekende wielerkwaal. Laurens ten Dam, Annemiek van Vleuten en Steven Kruijswijk had den in het verleden te maken met een vernauwde liesslagader. In aan loop naar de Giro had Oomen tele fonisch contact met de ervarings deskundigen. Alle drie kwamen ze na hun ingreep sterker terug. Ten Dam werd een top-10-renner in de Tour, Van Vleuten groeide uit tot een van de sterkste rensters van het vrouwenpeloton en Kruijswijk won bijna de Giro en is als ronde renner alleen maar gegroeid. ,,Daar houdt Sam zich aan vast", weet Sunweb-ploegleider Arthur van Dongen. Hij is al sinds de oplei- dingsploeg van Rabobank een ver trouwenspersoon van Oomen en pikte hem gisteren op na een af spraak, omdat Oomen zich door zijn gebroken heup voorlopig al leen op krukken en in een rolstoel kan voortbewegen. ,,Het is een rampscenario en een rampjaar. Maar het houdt hem op de been dat de meeste renners heel veel baat hebben gehad bij deze ingreep. Hij weet het natuurlijk al een poosje. Op dit moment is de grootste klap dat de operatie is uitgesteld door zijn val in de Giro. Dat hakt er in." Luxeknecht Van Dongen zag Oomen de voor bije jaren uitgroeien tot een van de meest veelbelovende wielrenners van Nederland. Met zijn negende plaats in de Giro van vorig jaar, als luxeknecht van Tom Dumoulin bo vendien, als beste voorbeeld. Ook in de heuvelklassiekers wordt hij tot veel in staat geacht. Dit seizoen zag de buitenwereld niet de ge hoopte volgende stap. Maar de ne gende plaats in Tirreno-Adriatico blijkt met de kennis van nu een prestatie van formaat. ,,Ik heb tegen hem gezegd: fan tastisch hoe je daar hebt gereden", vertelt Van Dongen. ,,Met name in tijdritten kon hij niet de echte kracht leveren. Over de ontwikke ling van Sam Oomen heb ik mij nooit zorgen gemaakt. Verre van. Maar tegen deze omstandigheden is niemand opgewassen. Je hebt wilskracht en mentale sterkte no dig om een toprenner te worden, en juist dat heb ik bij hem gezien de laatste tijd. Het klinkt clichématig: maar hij gaat hier sterker uit ko men. Hij heeft alleen hulp en tijd nodig." Regen teistert Roland Garros Buffon na één jaar al weer weg Nieuw verlies in Nations League Dimitrov niet naar Rosmalen donderdag 6 juni 2019 GO 'Hier komt Sam straks sterker uit Pim Bijl Rotterdam -Arthur van Dongen Sam Oomen had het, nog voor hij viel, in de Giro lang niet altijd makkelijk. foto BSRAGENCY WIELRENNEN Tom Dumoulin keert zondag in het Critérium du Dauphiné terug in het peloton na zijn knieblessure, waardoor hij opgaf in de Giro. In de achtdaagse WorldTour-koers zal hij zich voorbereiden op de Tour de France zonder zich te richten op het klassement. Alleen een laatste MRI-check van zijn linkerknie vandaag kan dat plan doorkruisen. Deelname aan de Dauphiné is een meevaller in zijn moeizame voorbereiding op de Tour de France. De Critérium du Dauphine had de voorkeur bij Du- moulin en zijn ploeg Sunweb, om- Tom Dumoulin keert zondag terug in het peloton. foto afp dat hij daarna de ruimte en tijd heeft voor lange, essentiële hoog testage op weg naar de Tour. On danks het trager verlopen herstel van zijn knie na een val in de Giro staat het licht op groen voor de Dauphiné, bekend als voorberei- dingskoers op de Tour. TENNIS De resterende kwart finales in het enkel toernooi op Roland Garros worden van daag gespeeld. Van wege regenval kon er gisteren niet worden getennist in Parijs. Het wedstrijdprogramma werd gisteren al in de middag geschrapt door de organisatie. Bij de mannen zou de als eerste geplaatste Serviër Novak Djoko- vic gisteren spelen tegen de Duitser Alexander Zverev. VOETBAL Doelman Gianluigi Buffon (41) vertrekt na één seizoen alweer bij Paris Saint-Germain. Volgens de Franse topclub is in onderling overleg besloten om het contract van de Italiaan niet te verlen gen. VOLLEYBAL De Nederlandse vol leybalvrouwen hebben ook de tweede wed strijd in Hongkong voor de Nations League verloren. Gastland China was veel te sterk: 3-0 (25-16 25-19 25-19). Bij Oranje ontbreken bondscoach Jamie Morrison en een paar belangrijke speelsters. Zij blijven deze week voor hun trainingen op Papendal. Vandaag volgt nog het duel met Japan. TENNIS Grigor Dimitrov doet deze maand niet mee aan het tennistoernooi van Rosmalen. De Bulgaar heeft last van een schouderbles sure. Lorenzo Sonego uit Italië neemt zijn plaats in. De 28-jarige Dimitrov, 46ste op de wereldranglijst, be reikte vorige week nog de derde ronde op Roland Garros. Het tennistoernooi van Rosmalen begint zaterdag en duurt tot en met 16 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23