Gekte rond hand van 'Leeuwin' Kika van Es 21 Bondscoach Southgate wikt en weegt over opstelling dat er ook nog genoeg aan ont breekt. Tegen Duitsland werd Oranje ook een helft overklast aan het begin van de kwalificatie voor het EK. Dynamische aanvallers als Gnabry en Sané draaiden Neder land dol met hun vele acties en po sitiewisselingen. Zelf hield Oranje voorin geen bal vast. En de Duitsers zetten het tactisch zo neer dat Fren- kie de Jong aanvankelijk nauwelijks toe kwam aan het regisseren van het spel. Pas na rust ging het beter dat duel. Engeland heeft die beweeglijke aanvallers ook. Raheem Sterling, Ja- don Sancho, Marcus Rashford; één keer balverlies en de organisatie niet op orde en zij rennen zo op jouw doel af na een steekpass. ,,In 2019 vaker de lat aantikken van Frankrijk-thuis, dat mogen we gaan eisen'', zei Koeman bij de start van zijn tweede jaar. Vanavond is weer een mooi meetmoment in deze. ,,We zijn er na een uitgebreide voorbereiding in Zeist en Lagos klaar voor,'' gelooft de bondscoach. ENGELAND De Leeuwinnen zijn sinds gisteren in training in Le Havre, daar waar dinsdag hun eerste wedstrijd op het programma staat. Van stress is geen sprake, de speelsters houden zich naast trainen vooral bezig met de weddenschap wie het voor elkaar krijgt om het woord 'kakelvers' in een interview te verwerken. In die gemoedelijke aanloop is de blessure van Kika van Es het grootste nieuws. En dus loopt de hoofdper soon, die in de uitzwaaiwedstrijd tegen Australië een breuk in haar middenhandsbeentje opliep, alle camera's af om te vertellen hoe het ervoor staat. Voor Van Es is dat 'wel gek en wennen'. Uitgerekend zij, die in 2014 een absolute horrorblessure opliep in Griekenland. Een dubbele beenbreuk die haar fysiek én men taal tot wanhoop dreef, waarvan ze dacht dat het haar carrière zou kos ten. Indertijd was dat niet meer dan een bericht in de kantlijn, nu praat Nederland ineens over de hand van de linksback van de Leeuwinnen. Van Es kan er wel om lachen. Want deze situatie kun je op geen manier vergelijken met die van toen: qua heftigheid van de bles sure én qua nieuwswaarde. ,,Ik merk het aan de berichten die ik krijg. Iedereen is op de hoogte, Iedereen is op de hoogte. Mensen weten het bijna eerder dan ouders Mensen weten het bijna eerder dan mijn ouders. Het was een gekken huis", aldus de verdediger van Ajax, die deze week hoopt aan te sluiten bij de training in een ultieme po ging om voor dinsdag wedstrijdfit te zijn. Klok Gisteren leek dat nog ver weg. Ze keek toe vanaf haar fietstrainer toe hoe haar teamgenoten een rustige sessie afwerkten op het trainings veld van Le Havre. Onvergelijkbaar, maar net als in 2015 is ze aan een race tegen de klok begonnen om het WK te halen. Alle emoties kwa men de afgelopen dagen weer terug bij de speelster uit Boxmeer. ,,Ook tijdens de operatie waar ik enorm tegenop zag. Alle geluiden van toen spoken dan toch weer door j e hoofd en dat wil je niet nog een keer." Media en fans zullen haar nog tientallen keren vragen of die zwel ling al wat minder is, of de wed strijd van dinsdag haalbaar is. Het zegt iets over hoe er tegen vrou wenvoetbal aangekeken wordt. Zelfs een blessure van de linksback is nieuws, zoals een blessure van pakweg Daley Blind bij Oranje óók op de voet gevolgd zou worden. Volgens Van Es spelen haar tra nen na haar blessure ook mee. ,,Ie- dereen heeft gezien dat ik eraf moest en mensen kennen mijn ver leden. Nu is het een gekte", vertelt ze. De gekte kan bij succes alleen maar groter worden. Maar voor nu is de vraag: mét of zónder Van Es? ,,Als ik erachter sta, me goed voel en mijn hand het toelaat, ga ik er alles aan doen om dinsdag fit te zijn." donderdag 6 juni 2019 HALVE FINALE NEDERLAND - ENGELAND (VANDAAG, 20.45 UUR) TVNPO 1 het weer om een prijs GUIMARAES Het is nog on duidelijk welk Engels team het Nederlands elftal van avond tegenover zich krijgt. Bondscoach Gareth Southgate wikt en weegt nog wat hij doet met internationals die zaterdag de Champions Leaguefinale speelden. Het gaat onder meer om Harry Kane en Jordan Henderson, zijn eerste twee aanvoerders. Southgate wilde gisteravond alleen kwijt dat Henderson vanochtend een test zal on dergaan. In totaal had Engeland zeven spelers bij de CL-finale, maar daar hoort wel een relative ring bij. Doorgaans zijn alleen Kane, Henderson en Dele Alli basisspelers bij Southgate. Net als Koeman ziet Southgate het treffen als graadmeter. ,,We zijn allebei een stuk verder dan toen we 15 maanden geleden tegen el kaar speelden in Amsterdam. Ook bij Nederland maken spelers een prachtige ontwik keling door. Ik weet nog dat iedereen 15 maanden terug zei dat we tegen het slechtste Nederlands elftal sinds 20 jaar' hadden gespeeld. Maar wij zagen Van Dijk, Depay, De Ligt en zagen dat zeker niet zo. Van Dijk vond ik al een top-verdediger bij Celtic. Ik was verrast dat hij niet al eer der door een top-6 team in Engeland werd gekocht'', aldus Southgate. In aanloop naar het WK is de blessure van Kika van Es (27) het grootste nieuws bij de Leeu winnen. Al die aandacht, ze vindt het maar 'gek' en vooral 'wennen'. Tim Reedijk Le Havre Kika van Es (27) mÉËÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21