WERK Waarom het gras elders groener lijkt Senior Coffee Specialist Ruim 9 procent werkt 's nachts 18 Je brein op het werk VACATURE VAN DE WEEK Een flink deel van de Nederlandse bevolking gooit het dag- en nachtritme regelmatig om voor een nachtdienst. De een kan er beter tegen dan de ander, maar hoe heb je er het minst last van? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Collega A had al een poos hoogoplopen de ruzies over haar salaris. Volgens haar hoorde ze een schaal hoger te zitten, volgens haar leidinggevende niet. Dus zocht en vond ze binnen de kortste keren een beter be taalde baan. Toch was ze al binnen een halfjaar weer terug. De nieuwe, goedbetaalde baan viel tegen en haar oude stekkie bleek zo slecht nog niet. Bij een andere baan lijkt het altijd leuker, interessanter en beter. Met de nadruk op Hjkt, want ons beeld van het gras bij de buren is behoorlijk vertekend. Collega A keek als het ware door een koker. Ze zag alleen het beloofde salaris, maar al die andere facetten die een baan de moeite waard maken vielen buiten haar blikveld. Leuke collega's, interessante werkzaamheden, een fijne werkplek: dat is wat ons werk écht de moeite waard maakt. Deze denkfout heet niet voor niets de kokerillusie. We richten al onze aandacht op opvallende verschillen die makkelijk te zien zijn. In een klassiek experiment werden mensen uit het midden van de Verenigde Staten en uit Cali- fornië gevraagd wie van hen het gelukkigst zou zijn. Beide groepen dachten de inwoners van Californië. Bij hen schijnt de zon en van zonneschijn worden we blij. Klinkt logisch. wezen anders uit: beide groe pen waren even gelukkig, zon of niet. De proefpersonen zagen alleen het opvallendste verschil tussen de twee groe pen, maar klimaat blijkt hele maal niet zo bepalend. Hechte relaties met anderen, bevredi gend werk en een comforta bele levensstandaard, dat is echt belangrijk. Met dit in het achterhoofd kun je je afvragen of je altijd maar moet streven naar meer geld. Weinig geld maakt onge lukkig, volgens psycholoog Daniel Gilbert, maar wanneer je eenmaal genoeg verdient om de vaste lasten te voldoen, doet nóg meer geld weinig met je geluksgevoel. Hoe weet je of je lijdt aan de kokerillusie? Stop met fantase ren, maar ondervraag mensen die hebben wat jij wilt, zegt Gilbert. Alleen dan krijg je een eerlijk beeld hoe groen het gras aan de overkant echt is. k vind nachtdiensten niet verve lend", zegt Heleen Lameijer (31). Ze is spoedeisendehulparts en dat betekent af en toe een nacht dienst, twee of drie achter elkaar. ,,Het is een andere sfeer. Je zit alle maal in hetzelfde schuitje. Omdat het rustiger is, is het gemoedelijker en heb je wat meer tijd voor jezelf en collega's", vertelt ze. Slaapproblemen heeft ze niet, althans, niet meer. „Vroeger voelde het alsof ik een jetlag had, maar ik ben eraan gewend ge raakt. We hebben ook late en vroege diensten. Inmiddels kan ik altijd makkelijk in slaap komen." Maar ook al ben je er aan gewend, gezond is het niet, zegt Sonja Smits, arbeids- en organisatiedeskundige en gespecialiseerd in nachtwerk. ,,We zijn geen nachtdieren, we zijn er niet voor gemaakt. We verstoren onze biologische klok." Uit onderzoeken blijkt dat als je langdurig in de nacht werkt, je een vergrote kans hebt op hart- en vaatziekten, diabetes en slaapproblematiek. Toch ontkom je er in sommige sectoren niet aan: werknemers in de zorg of de veilig heidsdiensten moeten nu eenmaal 's nachts aan de bak. 7,3 procent van werkend Nederland werkt regelma tig 's nachts. Nog eens 9,2 procent doet dat soms, blijkt uit de Enquête Arbeidsomstandigheden 2018. ,,Veel bedrijven zijn de laatste jaren, mede door de gezondheids risico's, gaan nadenken over hoe ze nachtwerk kunnen optimaliseren", zegt Smits. ,,Ze proberen het nacht werk aantrekkelijker te maken: met roosteren, faciliteiten in de nacht en het monitoren van de gezondheid." Steeds vaker worden roosters bij voorbeeld individueel opgesteld, zo dat mensen meer rekening kunnen houden met hun gezondheid. Gezondere diensten Het Erasmus MC begint deze maand een proef in het Sophia Kinderzie kenhuis waarbij ze de gezondheids cultuur willen bevorderen. Afde- lings-manager Mirjam Medina Ri- veros: ,,We vertellen medewerkers hoe ze gunstig met hun rooster aan de slag kunnen, welke voeding het beste is in de nacht en we geven uit leg over het doen van een powernap. Daarvoor schaffen we een aantal stoelen aan." Het ziekenhuis onder zoekt of mensen zich fitter voelen door deze maatregelen. ,,We willen medewerkers behouden en dat bete kent dat we in gesprek moeten gaan om te kijken wat voor hen het beste werkt. Je zoekt telkens naar de beste oplossing, waardoor iemand het langer volhoudt 's nachts te werken." Ook Lameijer heeft ervaringen met dit soort maatregelen, zegt ze. ,,Ik werk in een ziekenhuis in Leeuwar den en dat is een van de nieuwste afdelingen voor spoedeisende hulp van het noorden. We hebben bijvoor- 'Hoe ouder ik word, hoe zwaarder de diensten gaan vallen' donderdag 6 juni 2019 GO De onderzoeksresultaten Functieomschrijving Euro Caps is op zoek naar iemand bij wie 'koffie bijna door de aderen stroomt'. Wie wordt gezocht? Iemand die zeer ervaren is in het proeven en melangeren van koffie. Wat levert het op? Tussen 3500 tot 5000 euro bruto, voor een fulltime dienstverband. Voor een uitgebreidere omschrijving: nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep Zo voelt late shift niet als een jetlag In samenwerking met Nationale Vacaturebank MARLOE VAN DER SCHRIER Heleen Lameijer: 'Bij daglicht werkt het prettiger.' foto privé archief Houd het dagritme aan, adviseert Jaco- mijn Heupink, hoofd agent in Almelo. FOTO LARS SMOOK -JACOMIJN HEUPINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18