68 JBHI ■BV r ieëk b 1 ECONOMIE 17 jaar 4 maanden jaar 8 maanden Wat hebben de vakbonden binnengesleept? Jonge werknemers betalen straks alleen premies voor hun eigen pensioen, en niet voorde collectieve pot Wat schieten de werkgevers en de politiek er mee op? maanden de economie draait als een tiere lier - zou inslaan als een bom, en het vertrouwen in het pensioen stelsel nóg verder zou ondermij nen. Dat is wel het laatste waar sociale partners en politiek op zit ten te wachten. De laatste maanden leek het pen- sioenoverleg alleen nog te gaan tussen de vakbonden en minister Wouter Koolmees van Sociale Za ken en Werkgelegenheid en hin gen de werkgevers er maar wat bij. Twee harde vakbondseisen lagen op tafel en beide zijn inge willigd. De AOW-leeftijd zal minder snel omhoog gaan dan de wet voorschrijft, en mensen met een zwaar beroep kunnen inder daad eerder stoppen met werken. Vooral de regeling voor mensen in zware beroepen geldt als een belangrijke scalp. Toen de FNV in 2011 schoorvoetend akkoord ging met het verhogen van de AOW- leeftijd was al afgesproken dat er een regeling zou komen dat men sen met zware beroepen eerder konden stoppen met werken. Die afspraak is nooit nagekomen door de politiek, tot grote woede van de vakbonden. De boosheid heeft er in elk ge val voor gezorgd dat mensen met een zwaar beroep - wie dat zijn moeten de sociale partners maar samen afspreken - in het nieuwe pensioenstelsel drie jaar eerder mogen stoppen met werken dan hun eigenlijke AOW-leeftijd. Voor mensen die een minimum loon ontvangen wordt de boete op eerder stoppen afgeschaft, wat de schatkist miljarden kost. Voor mensen met hogere salarissen is er geen fiscale prikkel om eerder te stoppen. Zij zullen dit uit eigen zak betalen moeten betalen. De nieuwe pensioenafspraken hebben verder de kans op pen sioenkortingen aanmerkelijk kleiner gemaakt. Zeker als de po litiek de fondsen langer de tijd geeft uit de gevarenzone te ko men. De strenge rekenregels waardoor pensioenfondsen ge dwongen worden om te korten, gaan deels op de schop. Arend van Wijngaarden, voorzitter van vak bond CNV, durfde het gisteren nog niet aan om het hoofdstuk pensioenkortingen definitief dicht te slaan. Dat is volgens hem de belangrijkste taak van een nog in te stellen stuurgroep. Het pensioenakkoord zorgt ook voor een meer toekomstgericht stelsel. Jongere werknemers beta len nu nog mee aan de pensioen opbouw van oudere werknemers. Straks zijn de premies die ze beta len ook echt voor hun eigen pen sioen. Dan zijn de discussies en ruzies of jong voor oud betaalt, of oud voor jong, verleden tijd. Dat geeft rust en duidelijkheid. Waar het kabinet de tientallen miljar den euro's vandaan haalt om deze omwenteling te financieren is overigens niet duidelijk. Al is er wel het voordeel van de tijd: het geld hoeft niet in één keer te wor- den opgehoest. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de 'overwinning' van de vak bonden niet compleet is. De bon den wilden graag dat zzp'ers ver plicht zouden worden om pensi oen op te bouwen. Maar dat heb ben ze dus niet binnengesleept. Achteraf gezien valt pas op hoe stil het was in het werkgeverskamp. Af en toe kwam er een oproep aan bonden en politiek om er samen uit te komen, maar daar bleef het dan bij. Eén keer presenteerden ze een plan met een lijst van zware beroepen die eerder met pensioen zouden mogen gaan. Dat plan ver dween overigens weer erg snel van tafel. De stilte vanuit het werkgevers kamp was begrijpelijk. De werk gevers hadden al vrij snel een heel belangrijk punt binnengehaald, de vaste pensioenpremie. In het oude stelsel werd een pensioen min of meer gegarandeerd. Als er te wei nig geld in de kas was mocht het pensioenfonds de premie verho gen. En die wordt voor twee derde door de werkgever betaald. Die blanco cheque wilden de werkgevers niet meer voor hun rekening nemen. In het nieuwe stelsel is het pensioen niet meer gegarandeerd, alleen de pensi oenpremie staat vast. Pensioenfondsen beloven men sen straks een bepaalde uitkering, maar garanderen die niet meer. Het risico op tegenvallers komt dus straks bij de deelnemer te lig gen, de werkgever blijft buiten schot. Voor het kabinet is de beloning de eeuwige roem. Hervorming van het pensioenstelsel was een van de speerpunten van dit kabi net en dat is nu (bijna) binnen gesleept. Als extra bonus geldt dat de koppeling van de AOW-leef- tijd aan de gemiddelde levens verwachting gekoppeld blijft, zij het in een iets lager tempo. Dit scheelt de schatkist nog altijd miljarden. De winnaar van het geheel, mits de FNV-leden instemmen met het akkoord, is de polder. Het feit dat werkgevers, vakbonden en politiek zo'n enorme operatie wederom tot een goed einde kun nen brengen, is een enorme op steker voor de overlegeconomie. Pensioenen dreigden de grote splijtzwam te worden, maar kun nen de polder uiteindelijk we- leens hebben versterkt. donderdag 6 juni 2019 GO De dreigende korting per 31 december gaat zeer waar schijnlijk niet door. profiteren nog van het feit dat jonge generaties relatief veel aan hun pensioenen hebben bijge dragen. Mensen met een zwaar beroep en een laag inkomen kun nen 3 jaar eerder stoppen met werken. De afschaffing van de indirecte subsidiëring door jongere generaties zal deze groep het hardst treffen als er geen noodmaatregelen worden getroffen. Mogelijk moeten zelfs de pensioenpremies omhoog. Mensen met een zwaar beroep en een laag inkomen kun nen 3 jaar eerder stoppen met werken. De afschaffing van de indirecte subsidiëring door jongere generaties zal ook deze groep hard treffen als er geen extra geld ter beschikking komt. 67 69 jaar en 6 maanden 68 jaar en 3 maanden 66 jaar en acht maanden pensioenakkoord: de polder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17