Baudet buitenspel bij bestuur elf provincies Senaatsvoorzitter met hart op de tong gaat kabinet in op asielzaken NIEUWS 13 Antwoorden verdachte weggestopt in kluis Ergens in een kluis ligt een verklaring van Jos Brech, de zwijgende verdachte in de zaak Nicky Verstappen. Terwijl de familie van het dode jongetje smacht naar antwoorden, houdt Brech zijn kaarten tegen de borst. Al maanden geleden vertrouwde Jos Brech zijn verklaring toe aan het papier. Het verhaal dat zo veel mensen willen horen, ligt ergens achter slot en grendel, bleek giste ren in de rechtbank in Maas tricht. Misschien staat erin hoe het kan dat Brechs dna 21 keer werd gevonden op de onderbroek, pyja mabroek en het lichaam van Nicky Verstappen. Misschien geeft het wel duidelijkheid over de laatste momenten van Nicky's leven - het Openbaar Ministerie is ervan overtuigd dat Brech daarover meer weet. Maar hoe tergend het ook is: Brech wil zijn relaas alleen delen met zijn advocaat. ,,Ik wil kaarten achter de hand houden.'' De zin lijkt Brech haast te ontschieten, daar voor de derde keer in het ge daagdenbankje, tijdens een niet- inhoudelijke zitting in zijn zaak. Weer zijn opgetrokken schouders, weer die ongemakkelijke houding en dat zwijgen. Voor velen komt het als een verrassing dat er deson danks iets op papier is gezet. Op de man af vraagt de rechter hem, waarom hij dan toch niets wil ver tellen. ,,Waar wacht u op?'' Wantrouwen Het juiste moment, zo blijkt. Brech wil zijn verhaal niet aan de politie doen, omdat hij die niet vertrouwt. Hij mag zijn verhaal ook op zitting doen of aan de rechter-commissa- ris, wordt aangeboden. Maar nee blijft nee. De rechter waarschuwt: hoe langer Brech wacht, hoe meer zijn verklaring aan geloofwaardig heid kan inboeten. Maar advocaat Roethof zegt dat Brech zijn verhaal niet aangepast kan hebben op ba sis van bewijs dat er ligt - die ver klaring ligt er immers al tijden. Onzin, zegt misdaadjournalist Peter R. de Vries, die de familie bij staat. ,,Wie zegt dat die verklaring niet al 25 keer is aangepast?'' Hij vindt het tekenend, dat het verhaal Er werden Brech alleen delen van zijn oude dagboeken voorgehouden van Brech in een kluis ligt en niet in het dossier. ,,De familie vindt het vervelend, laf ook. Brech zegt begaan te zijn met hun lot, maar doet niets om aan de tergende onzekerheid een einde te maken. Eigenlijk voert hij de spanning juist op.'' Ook in het Pieter Baan Centrum, waar Brech tot voor kort zat om te onderzoeken hoe het geestelijk met hem is gesteld, trok de ver dachte zich uiteindelijk weer terug in de stilte. Advocaat Roethof: ,,Er werden hem alleen bepaalde delen van zijn oude dagboeken voorge houden.'' Dingen die Brech schreef over kinderen bijvoor beeld, terwijl het niet ging over al het andere dat in deze 'reisversla gen' zou staan. Bedrukt In de rechtszaal kijken de ouders en zus van Nicky bedrukt voor zich uit. Aan het einde van de zo mer zien ze Jos Brech weer, tij dens een zogenaamde schouw. Eind au gustus gaan de rechters ter plekke kijken op de Brunssummerheide, om bewijs beter te kunnen dui den. Het gezin van Nicky gaat mee, zo zijn de eerste geluiden. Jos Brech ook, al heeft hij daar eigen lijk 'geen behoefte' aan. Die maand zullen er 21 jaar voor bij zijn gegaan sinds de dood van Nicky Verstappen. Het zal zwaar worden voor de familie, zegt De Vries. Maar dat waren de afge lopen decennia ook. Misschien kan Nicky's moeder Brech straks op de plek waar haar zoon het leven liet eindelijk in de ogen zien. Maar ten minste willen zij en haar familie het proces tegen de verdachte op de voet volgen. Ondanks de verpletterende over winning bij de verkiezingen voor Provinciale Staten, lijkt de partij al in elf provincies buiten het lokaal bestuur te vallen. Zo werd gisteren duidelijk dat in Zuid-Holland de fractie van de CU/SGP niet met Fo rum in zee wil. Volgens het Chris tenUnie-deel van die fractie 'woog het mee' dat Forum-leider Thierry Baudet onlangs een filmpje twit- terde waarin hij een link legde tus sen het migratiebeleid en verkrach tingen van vrouwen. VVD, CDA en Forum moeten nu op zoek naar an dere coalitiepartners. Informateur Hans Wiegel wil alle mogelijke va rianten 'uitfietsen'. Daarmee staat de partij van Baudet waarschijnlijk in elf provincies aan de zijlijn. Alleen in Limburg is de partij nog in de race. Al moet ge zegd: het is informateur Ger Koop mans (CDA) nog niet gelukt ge noeg partijen enthousiast te krij gen. Bovendien leeft binnen zijn CDA verzet om zaken te doen met Forum. Er circuleert een brief on der leden waarin staat dat de partij dat niet 'zou moeten willen'. Ook in andere provincies leidden landelijke standpunten van Forum en uitspraken van Baudet tot pro blemen. Alleen al de speech waarin Baudet sprak van een 'boreale we reld' zette kwaad bloed, omdat dit als extreemrechts taalgebruik kan worden opgevat. Ook zijn eerdere uitlatingen over vrouwen wekte woede. De Forum-partijleider zelf heeft juist geen goed woord over voor het besluit van de ChristenUnie in Zuid-Holland: ,,Belachelijk.'' De keuze is verrassend te noemen. Overigens zei de 72-jarige Broe- kers-Knol dinsdag bij haar afscheid van de Eerste Kamer al: „We'll meet again." Op het Binnenhof werd ver wacht dat de VVD een meer grijs, bestuurlijker type zou aanwijzen op het ministerie van Justitie en Veiligheid, omdat asielzaken zelf al vaak politieke spanning geven bin nen de coalitie. Broekers-Knol is juist veel meer uitgesproken en flamboyanter. Zo stemde de VVD'er vorig jaar nog als enige uit haar fractie tégen het wetsvoorstel om de benoeming van burgemeesters uit de grondwet te halen. En ze schroomde niet om juist Edith Schippers te noemen als toekomstig opvolger van premier Mark Rutte, in plaats van fractie voorzitter Klaas Dijkhoff. Broekers-Knol, al sinds de jaren 80 actief voor haar partij, maakt van haar hart toch al geen moordkuil. Ze zei onlangs nog dat 'dit kabinet niet zo voortvarend' was met het maken van wetten. En ze had graag senaatsvoorzitter willen blijven, maar haar partij koos voor jongere kandidaten. Sterker, ze brandt van ambitie, zei ze in een interview: ,,Ik zou graag nog een grote klus doen. Minister-president, waarom niet? Ik heb nog energie genoeg.'' Vooralsnog dus staatssecretaris, de oudste ooit bij aantreden. Om gekeerd gaat Mark Harbers terug naar de Tweede Kamer, omdat Malik Azmani naar het Europees Parlement vertrekt. Op het departement van Justitie en Veiligheid treft Broekers-Knol een gebutste afdeling Asiel. Voor ganger Harbers moest het veld rui men nadat cijfers van criminele asielzoekers niet bleken te zijn ver strekt aan de Tweede Kamer. Het was bovendien, na de val van voor ganger Teeven en ministers Van der Steur en Opstelten, het zoveelste schandaal. Toch liggen er nu minder bana nenschillen, omdat Harbers recent juist flink ingreep. Na de affaire met asielkinderen Lili en Howick werd de kinderpardonregeling aange past. Sindsdien kunnen staatssecre tarissen geen pardon meer verle nen aan kinderen die buiten hun schuld buiten een pardon zijn ge vallen. Juist zulke kwesties legden veel druk bij voorgangers. Wel moet Broekers-Knol navige ren op gevaarlijk terrein. Crimina liteit door asielzoekers of het soms moeilijke uitzetbeleid liggen poli tiek enorm gevoelig. donderdag 6 juni 2019 GO Jos Brech (l) gisteren in de rechtbank van Maastricht. illustratie anp/ aloys oosterwijk Jos Brech houdt zijn verklaring liever geheim Carla van der Wal Maastricht -Gerald Roethof, advocaat Kijk op de site bij /video De reactie van Peter R. de Vries op de kluisverklaring Het lukt Forum voor Democratie niet om voet aan de grond te krijgen in de nieuwe provincie besturen. Tobias den Hartog Den Haag Ze nam deze week nog afscheid als voorzitter van de Eerste Kamer, maar Ankie Broekers- Knol heeft alweer een nieuwe baan: ze gaat het kabinet in als de opvolger van staatssecreta ris Mark Harbers. Tobias den Hartog Den Haag Ankie Broekers-Knol wordt staatssecretaris Asiel. foto anp Alavitvivvfc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13