Het laatste oorlogsjaar belicht Twaalfduizend mensen wonen herdenking bij 1 <§^kpn EUWS 11 y I étÈÉk Nieuw! De Sony Xperia 1 met gratis headphone t.w.v. 380,- donderdag 6 juni 2019 oud als ik, maar geleid door officieren die gehard waren aan het Oostfront. Bovendien was het terrein vlak met nauwelijks greppels of beschutting." Toen hij met zijn maat Bob een schuttersputje poogde te graven, ont plofte vlakbij een Duitse granaat. Parks werd meters weggeslingerd en bedolven onder een berg zand en puin. Bob zag een deel van zijn helm en rukte aan het riempje. 'Hey Jimmy, are you there...?' ,,Toen kwam ik bij kennis. Bob redde mijn leven. Want je vocht ook voor je vrienden." Bob overleefde net als Jim de oorlog. Zijn andere maat Coo kie kwam om in die eerste da gen. Hij was krijgsgevangen geno men. Toen een Canadees vliegtuig verscheen, zochten de Duitsers dek king. De gevangenen werden ge dwongen op de weg te blijven staan. ,,Cookie werd door eigen vuur ge dood. Natuurlijk greep me dat aan. Maar de tijd voor verdriet was er niet. Je moest door. Jij kon de volgende zijn." Haat heeft hij nooit gekend. ,,De Duitsers waren natuurlijk geen vrienden. We hadden gehoord hoe de nazi's huishielden in Europa. Maar toen ik twee soldaten van de Hitler Jugend Divisie gevangen nam, kwam het niet in me op om wraak te ne men. Ook al wist je dat ze misschien verschrikkelijke dingen hadden ge daan. ,,'Wie geht's',", zei er een. 'Es geht' antwoordde ik vlak. Ik sprak een mondje Duits, opgepikt van de vele Duitse emigranten die Canada telt. Ik geloof dat 'oog om oog, tand om tand' de basis legt voor nieuwe conflicten." Mijn vriend Cookie werd door eigen vuurgedood. Dat greep me aan, maar tijd voor verdriet was er niet De eenheid van Jim Parks zou na de landing in Frankrijk helpen België en Nederland te bevrijden. Pas in sep tember 1945 keerde hij, vier maanden na de capitulatie van Duitsland, te rug naar zijn vaderland. Met in zijn bagage twee tastbare souvenirs van Adolf Hitlers ge droomde Duizendjarige Rijk: een ha- kenkruisvlag en - uiterst gewild bij geallieerde soldaten - een Luger- pistool, dat door Duitse officieren werd gedragen. Duivelse herinnerin gen aan een mondiale oorlog, waarin hij als deelnemer aan D-day zo'n symbolische rol vervulde. In Canada pakte Jim Parks zo goed en kwaad als dat ging het burger bestaan op. Hij werkte bij de brand weer in Winnipeg en woonde weer bij zijn vader en moeder. 's Ochtends schrok hij vaak wakker als de stoom locomotief op het aangrenzende em placement hortend en stotend tot stilstand kwam. ,,Dan zat ik rechtop in bed. Die knallen.Ik was op dat moment weer on the beach." Hij trouwde in 1953 met Gene vieve, van wie vier broers in het Canadese leger dienden. Samen kre gen ze drie zonen en een dochter. Jim Parks diende later in het reser- veleger, zette zich namens de over heid in voor oorlogsveteranen en ging met pensioen als majoor. Onder de vele medailles op zijn donker groene uniformjas van de Winnipeg Rifles blinkt het ridderschap van de Orde National de la Légion d'hon- neur, de hoge Franse onderscheiding. In Canada vertelt Jim Parks op scholen over zijn ervaringen tijdens de Tweede Wereldoorlog, voor de meeste leerlingen een gruwelijke videogame uit de vorige eeuw. En al tijd heeft hij zijn bruine koffer bij zich met attributen die de Slag om Normandië aanschouwelijk moeten maken. ,,In dit zakje, dat ik kreeg tijdens een van de herdenkingen in Frank rijk, zit aarde uit Juno Beach, ons strand. Ik laat het rondgaan in de klas. Weet je wat jullie in je hand hebben, zeg ik dan. Grond met het bloed van Canadese soldaten. Dan wordt het muisstil. ,,En ik stel altijd de vraag: wie heeft er iemand in zijn familie die in de oorlog heeft gevochten? Een groot vader, een verre neef? Niemand? Dan benoem ik jullie bij deze officieel tot historici van je eigen familie. ,,Ga op zoek naar verhalen, want die moeten verteld worden. Ter nage dachtenis aan al die jongens die op de stranden sneuvelden. En als waar schuwing voor huidige generaties. Oorlog is het verschrikkelijkste dat er is." De meest gestelde vraag in de klas: of hij zelf mensen heeft gedood. Jim Parks: ,,Dan zeg ik a la Clint East wood met een pokerface: You wouldn't wanna know..." II Een hospik van het Amerikaanse leger legt een infuus aan bij een gewonde militair op het strand van Normandië. foto ap Kijk op de site bij /video Verslaggever Arno Gelder vertelt over de bijzondere ontmoeting met Jim Parks BAYEUX Zo'n 12.000 mensen wonen vandaag de herdenkin gen bij die op tal van plekken in Normandië worden gehouden. Het is vandaag precies 75 jaar geleden dat D-day begon en Eu ropa werd bevrijd van Adolf Hit ler. Een aantal regeringsleiders is ook aanwezig. Zo gaat de Ameri kaanse president Donald Trump naar de Amerikaanse militaire be graafplaats in Colleville-sur-Mer in Normandië, in het noorden van Frankrijk. Trump wordt ontvangen door de Franse president Emma nuel Macron. Beide staatsleiders geven een korte toespraak tij dens de herdenkingsceremonie. Zowel in als buiten de begraaf plaats zijn strenge veiligheids maatregelen genomen. De be graafplaats ligt naast Omaha Beach, ten noordwesten van Bay- eux. Daar kwamen de Ameri kaanse troepen in juni 1944 aan land. Aan het begin van de avond is er een bijeenkomst ter gelegenheid van D-day op Juno Beach, een van de andere landingsplaatsen. Maar die wordt voor zover be kend slechts bijgewoond door een handvol regeringsleiders. De afwezigheid van Macron zou daarvan de reden zijn. Ook pre mier Rutte is hierbij niet aanwe zig. Beter netwerk Betere deal 3 Deze actie loopt t/m 30 juni 2019. Ga voor de voorwaarden naar kpn.com/xperia1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11