75 jaar Bevrijding 'Houd me vast, fluisterde hij. Ik heb het zo koud... Toen stierf hij' 10 NIEUWS en moest hij achteraan paraderen. Het maakte hem niks uit. Aan het einde van de exercitie wachtte hem immers een reep chocolade. Het Canadese leger telde ten tijde van de mobilisatie in 1939 aanvanke lijk vierduizend soldaten op een be volking van 11 miljoen mensen. Ook Jims broer Jack nam, even geestdrif tig, dienst. ,,We waren onvoorbereid op een oorlog. We kregen het Ross Rifle, een geweer uit de Eerste Wereldoorlog. Later hadden we, gelukkig, de Lee Enfield. Een magnifiek wapen. Zelfs als het in de vetste modder had gele gen, schoot het perfect. We moesten snel het militaire bedrijf onder de knie krijgen, want we gingen het moederland ondersteunen. ,,In 1942 vertrokken we van onze trainingsbasis naar Engeland. Daar losten we Canadese troepen af, die er met het oog op een Duitse invasie waren gelegerd. Ik zou er tot D-day niet meer weggaan. ,,Vanaf 1943 werd duidelijk dat we, vroeger of later, op het Europese vas teland zouden landen. En man, wat had ik daar een zin in! Ja, dat klinkt nu absurd. Maar toen.je had het gevoel dat je met iets wezenlijks be zig was, iets rechtvaardigs. Misschien wel met iets groots. Iets onvergete lijks. ,,We werden intensief getraind in Schotland en wat kregen we daar lek ker te eten! Amerikaanse rantsoenen. Varkenskoteletten, rosbief, ijs, appel taart. Dat hadden we nog nooit ge proefd. We werden vetgemest. Er moest gewoon vlees op de botten voor die zware klus straks. ,,We bootsten in een inham, zo'n Schots log, aan de kust de landing na. Met landingsvaartuigen. Er werd met scherp geschoten, de artillerie vuurde granaten af. We maakten onze bewapening waterdicht tegen zout water, kregen snorkels. We voel den ons fighting/it. Maar het was ge moedelijk vergeleken met de hel die ons wachtte." In de nacht van 5 op 6 juni koerste de grootste Armada die de wereld ooit had aanschouwd vanuit En geland richting Frankrijk: 6330 sche pen en landingsvaartuigen, onder steund door een luchtvloot van ruim tienduizend vliegtuigen. Zij zetten op de eerste dag van Operatie Overlord ruim 153.000 sol daten op de Normandische stranden, deel van de Atlantikwall, de Duitse verdedigingslinie die van Noorwe gen tot de Spaanse grens tweedui zend kilometer en twaalfduizend bunkers besloeg. Het geluk was in de vroege och tend van 6 juni aan geallieerde zijde: bevelhebber maarschalk Rommel was voor familiebezoek teruggekeerd 'Weten jullie wat je in je hand hebt', vraag ik terwijl een zakje zand van Juno Beach de klas rondgaat. 'Grond met het bloed van Canadese soldaten.' Dan wordt het muisstil naar Duitsland en Adolf Hitler, zon der wie geen beslissing genomen mocht worden, verkeerde in diepe slaap. Het was weer een latertje gewor den in de Berghof, Hitlers woonhuis op de Obersalzberg in Zuid-Duits- land waar hij zijn gezelschap als altijd met ellenlange monologen verveelde. Zijn adjudanten weigerden hem te wekken. ,,De overtocht was geen pretje", zegt Parks met understatement. De soldaten zaten opeengepakt. Zwij gend, tot het uiterste gespannen, de meesten een sigaret in de mondhoek. Ze waren vlak voor vertrek gebrieft: vandaag is de dag der dagen. Doe je plicht! En: dit is geen oefening. ,,Er werd niet gesproken. Je hoorde alleen het klotsen van de golven. Iedereen wist: het gaat beginnen." Toen zijn landingsvaartuig in de vroege ochtend richting de branding van Juno Beach voer, werd de een heid van Parks getrakteerd op een onophoudelijke Duitse kogelregen. De projectielen tikten ritmisch op het metaal van het amfibievoertuig, andere kogels scheerden als steentjes over het water. ,,Canadese soldaten zijn op hun best als ze kunnen aanvallen. Dat kon nu. Maar er ging veel mis. De vlieg tuigen die de Duitse stellingen be stookten hadden met hun bombar dement in onze sector weinig schade aangericht. Bovendien: ons vaartuig, waarin we met dertig man zaten, liep op een mijn. ,,De bulldozers die alle versperrin gen moesten opruimen, zonken weg. Er was gerekend op een diepte van twee meter - het waren er vier. Toen ik eindelijk naar de branding waadde, heb ik al mijn spullen afgegooid, ook mijn geweer. Ik moest wel. Alleen al m'n basisuitrusting woog 20 kilo." Het was 'pretty nasty weather', stormachtig zelfs. Net als andere sol daten sleepte hij gewonde en gedode buddy's naar het strand, geheel tegen de bevelen in die een sprintaanval op de vijandelijke stellingen voor schreef. ,,Ik beleefde het in een roes. Deed dingen zonder nadenken. Ik wilde zelf blijven leven, maar om je heen drijven je makkers in zee. Eigenlijk meer dobberen. Hun hoofd in het water, hun armen gespreid. Ik nam er één in mijn armen. 'Houd me vast", fluisterde hij. 'Ik heb het zo koud.' Toen stierf hij. Wat zal hij zijn ge weest? 18, misschien 19. Net als ik. ,,Ik heb vervolgens, strompelend, de stengun, de munitie en het overle vingspakket van korporaal Lawrence Scaife gepakt. Schrijf zijn naam alsje blieft op: Lawrence Scaife. Opdat ie dereen hem zal herinneren. Hij lag, dodelijk gewond, in het zand." Pas achter de duinen van Juno Beach kon Parks enigszins op adem komen. ,,Al werden we door vijande lijk vuur vastgepind." Toen de Duit sers zich terugtrokken, gaandeweg overweldigd door de aantallen gealli eerde strijders, konden tanks en an der geschut op het strand worden ge lost en werden nieuwe groepen in fanteristen betrekkelijk ongehinderd aan land gezet. Maar eerst werden de lichamen van de honderden dode Canadezen geborgen en de gewon den verzorgd. De eerste dag wisten de Canadezen enige kilometers landinwaarts op te rukken. Op 8 juni stuitten de Winni peg Rifles bij het gehucht Putot op de 12e SS Divisie Hitler Jugend. De Ca nadezen werden volledig overlopen, waarbij 261 doden en gewonden vie len. Bovendien vermoordden de SS'ers in koelen bloede 58 krijgsge vangenen - een ontnuchterende voorproefje van de wrede oorlog in Europa. ,,Die Hitler Jugend, dat wa ren zulke fanatieke vechters. Even donderdag 6 juni 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 9 Canadese troepen lopen door de ver woeste Rue Saint Pierre in Caen. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10