Hulst schenkt jarig Vogelwaarde500euro Nieuwe Sluis verschijnt in enorme zandbak 7 GWYDE VAN DAMPIERRE AARDENBURG Appartementen bouwen pal naast een Rijks monument is niet zo eenvoudig. Er is geduld en door zettingsvermogen voor nodig, ontdekte Harry Leliaert uit Aardenburg. En dat had hij. Hl rë woensdag 5 juni 2019 Harry Leliaert is er trots op. Op de plek waar jarenlang het pand van Leliaert Wo nen aan de Aardenburgse West straat stond, verrijzen nu zeven appartementen. Dat had heel wat voeten in de aarde. Al in 2008 besloot Leliaert appartementen op de plek van zijn winkel en kantoor te laten bou wen. Hij had geen opvolger voor de familiezaak die sinds 1935 be stond en liet eerder in de straat al residentie De Rederijker bouwen. De plannen voor een tweede resi dentie waren concreet en zelfs de bouwtekeningen lagen er al, tot het kantoor plots een Rijksmonu ment werd. Het witte pand, dat naast de meubelzaak stond en als kantoor en opslag werd gebruikt, staat naast het voormalige burgerwees huis. Dat is een monumentaal pand en daarom kwam de Rijks dienst kijken voordat Leliaert het witte pand wilde afbreken. Toen bleek dat het burgerweeshuis, de naastgelegen pastorie én het witte pand in 1631 als één huis waren ge bouwd. Dat was te zien op de zol- ders, waar de balken doorlopen van het ene naar het andere pand. Sloop was daarom uitgesloten en Leliaert verkocht het pand in 2015 aan de Commissie van Beheer. Die zorgt sinds 1929 voor behoud van het burgerweeshuis. Het witte Aardenburg is een historisch stadje. Het ontwerp is daar ook op aangepast pand werd met subsidie opge knapt en wordt nu verhuurd als woonhuis. Er kwamen nieuwe bouwtekeningen voor de apparte menten en héél voorzichtig werd vorig jaar begonnen met de sloop van Leliaert Wonen. ,,Met de hand", zegt Leliaert. ,,En er is ge boord, niet geheid." Alles om te voorkomen dat het naastgelegen monument zou be schadigen. Dat is gelukt. De pan den staan niet direct tegen elkaar aan gebouwd, er zit nog 25 centi meter tussen. Het nieuwe complex staat nog in de steigers, maar is zo goed als klaar. ,,De oplevering is in september en we zitten nu in de afwerkingsfase." Er is goed nage dacht over het straatbeeld, er komt geen hypermoderne blokkendoos naast het monument te staan. ,,Aardenburg is een historisch stadje", zegt Leliaert. ,,Het ont werp is daar ook op aangepast." Kleurverschil De gevel van de nieuwbouw is twintig meter breed, maar MAS Architecten verdeelde dat optisch in drie stukken, door kleurver schil. ,,Alsof er drie huizen staan." Er is veel gebruik gemaakt van na tuurlijke materialen, zo zijn ran den van arduin. Een historische goot hangt nog een klein stukje voor het nieuwe pand. Van de ze ven appartementen zijn er nog drie te koop. Waaronder het pent house, van 230 vierkante meter. Er is een gezamenlijke tuin en elk ap partement heeft een parkeer plaats. De drempelloze woningen hebben vloerverwarming, zonne panelen en er is een grote lift. De naam van het complex, Gwyde van Dampierre, is een ver wijzing naar de geschiedenis van Aardenburg. Gwyde van Dam- pierre was een Vlaamse graaf die in 1299 opdracht gaf om Aarden burg te beschermen door een om walling aan te brengen rond het stadje. TERNEUZEN Wanneer 260.000 kuub zand is opge spoten voor het buitenhoofd, zal een beetje duidelijker te zien zijn waar de Nieuwe Sluis in Terneuzen gaat ko men. Er is nu nog heel wat voorstel lingsvermogen nodig om een beeld te kunnen vormen van het sluizencomplex na de bouw van de 470 meter lange en 55 meter brede sluis. Deze maand nog wordt een begin gemaakt met het op spuiten van het buitenhoofd en volgens Harm Verbeek, omgevingsmanager Nieuwe Sluis, wordt dat een bijzonder gezicht. Door de dikke buizen die nu boven de wegen op de sluizen lopen, wordt vanuit de Westerschelde water met zand aangevoerd. Het zoute zeewater gaat via de andere buis weer terug de Wester- schelde in. Het kanaal mag niet zouter worden dan het al is. Kwart miljoen Met meer dan een kwart mil joen kuub wordt het buiten- hoofd gevormd, het noorde lijke deel van het eiland waarin de nieuwe sluis zal worden uitgegraven. Gisteravond hield sluisbou- wer Sasse Vaart een info- avond. Het aantal klachten van omwonenden valt mee, volgens Danny Vinke, een col lega van Harm Verbeek. ,,We houden de geluids- en tril lingsniveaus continu in de ga ten. Slechts een klein aantal keren bereikte het trillingsni veau een norm die we liever niet hebben." Wat de overlast is die mensen melden, is niet altijd goed te registreren, stelt hij. ,,Wat wij gemerkt hebben is dat er een relatie lijkt te zijn tussen de windrichting en het gevoel dat mensen trillingen melden. Als we meten, blijkt er geen afwijking te zijn. Mis schien ervaren de mensen de trillingen meer als het geluid anders klinkt." Het dorp Vogelwaarde bestaat vol gend jaar vijftig jaar en krijgt van de gemeente Hulst vijfhonderd euro voor het houden van een dorps feest. De dorpsraad: ,,Hier gaan we groots mee uitpakken!" Vogelwaarde werd in 1936 de naam van een nieuwe gemeente in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, be staande uit de dorpen Boschka- pelle, Hengstdijk, Ossenisse en Stoppeldijk. Toen in 1970 de ge meente Vogelwaarde opging in de grotere gemeente Hontenisse, wer den ook de twee buurdorpen Boschkapelle en Stoppeldijk sa- mengevoegd en gingen samen ver der als Vogelwaarde. Volgend jaar bestaat Vogelwaarde vijftig jaar. Lachspieren Hulst heeft besloten vijfhonderd euro cadeau te doen voor een dorpsfeest. Het bedrag werkt bij Blanche Gooshouwer van dorps raad Vogelwaarde een beetje op de lachspieren: ,,Hier gaan we groots mee uitpakken!" Achter de scher men wordt in Vogelwaarde al ge werkt aan het feest. Volgens een woordvoerster van de gemeente wordt de verjaardag gevierd op 28 maart. Gooshouwer: ,,Met de ver enigingen inventariseren we nu ideeën." VL Residentie past bij de geschiedenis Sophie Stockman Aardenburg -Harry Leliaert Sheila van Doorsselaer Vogelwaarde -lii ~J"I utiüarnrjiiiïïïïïrr De afwerking van residentie Gwyde van Dampierre is in volle gang. Aan de achterzijde is te zien dat het Rijksmonument bestaat uit drie panden die als één zijn gebouwd.. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70