Ui h K Hockeyers stellen opnieuw teleur Oranje klopt Duitsland; Matla blijft maar scoren 27 K TENNIS ROLAND GARROS Twee iconen die de tennissport nog altijd dragen, staan morgen voor het eerst sinds oktober 2017 tegenover elkaar. Kan Roger Federer (37) zijn eeuwige rivaal Rafael Nadal (33) ook op gravel pijn doen? Het is al zo vaak gedacht, gezegd en geschreven. Wordt dit dan echt de laatste keer; Federer tegen Nadal? Voorlopig zijn er geen signalen die daarop wijzen. De tijd krijgt maar geen vat op de twee meest succes volle, gezichtsbepalende tennissers van deze eeuw. Morgen in Parijs: aflevering 39 van de klassieker. De elfvoudig kampioen op Roland Garros ont vangt in zijn tweede huiskamer de beste speler ooit, die ogenschijnlijk al afscheid had genomen van gra- veltennis. Maar fit van lijf en geest blijkt hij ook op zijn minste onder grond nog te goed voor veel van zijn jongere uitdagers. Dat Nadal (33) overmorgen favoriet is, juicht Fede rer (37) alleen maar toe. De Spanjaard zat gisteravond eer der aan de pasta dan zijn vriend en collega. Ruim anderhalf uur later was Nadal aan zijn kwartfinale be gonnen, maar de weerstand die Federer kreeg van zijn landgenoot Stan Wawrinka was veel groter dan die Kei Nishikori kon bieden aan de elfvoudig winnaar. Al had Federer eerder aan de dis kunnen zitten als hij geen hinder had ondervonden van zijn bekende kwaal: het missen van breekpun ten. Als er, zeker de afgelopen jaren, A PIf I Speelschema Roland Garros ^ets aan te merken valt op zijn vaak briljante spel, is het het onvol doende verzilveren van zijn kansen. Gisteren gingen zestien van de achttien breakpoints in rook op. Dat was zeker ook de verdienste van de taaie Wawrinka, maar als Federer bij al die momenten wat as- sertiever was geweest, dan had hij zijn Zwitserse vriend eerder van zich afgeschud. Hij is op de belang rijke momenten te voorzichtig, of juist te onbesuisd, en dat levert hem - in het gunstigste geval - overwerk op. Na de regenpauze van een uur, op 3-3 in de vierde set, UITSLAGEN klaarde Federer de klus wel snel: 7-6 4-6 7-6 6-4. Het centercourt even verderop was toen al leeg. Na- dal trof met Nishikori een geha vende speler, die ook in gezonde toestand overigens geen schijn van kans had gehad: 6-1 6-1 6-3. En dus staan de twee rivalen an dermaal tegenover elkaar. ,,Als ik terugkeer op gravel, moet ik na tuurlijk tegen Rafa spelen", lachte Federer. De afgelopen drie jaar sloeg hij Roland Garros over. Eén keer geblesseerd, twee keer liep de ideale route naar zijn geliefde Wimbledon niet via Parijs. Dit jaar was er geen reden om nogmaals weg te blijven, legde Federer voor aanvang van het toernooi uit. Alsof hij nooit is weggeweest, staat hij nu doodgewoon in de halve finale, voor de achtste maal. Oorwassing Van de 38 eerdere ontmoetingen (23-15 voor Nadal, maar 5-0 voor Federer sinds 2015) waren er vijf op Roland Garros. Steeds won Nadal, in 2011 voor het laatst. Drie opeen volgende finales speelden ze er tegen elkaar, waarbij de oorwassing in 2008 (6-1 6-3 6-0) misschien wel de pijnlijkste nederlaag ooit is ge weest voor Federer. Lang bleef hij het antwoord schuldig op het slooptennis van Nadal. In de 'retro- finale' van de Australian Open in 2017 kraakte hij de code. Maar op het trage gravel zal zelfs Federer boven zichzelf uit moeten stijgen, wil hij de koning van Ro land Garros verslaan. Dat is in al die jaren pas twee mensen gelukt: Robin Söderling (in 2009) en No vak Djokovic (in 2015). ANP Vooral na de rust liet de ploeg van bondscoach Max Caldas een aantal grote kansen liggen. In de shoot-outs wist Oranje nog wel een bonuspuntje te pakken: 3-2. Nederland had nog iets goed te maken voor de pijnlijke neder laag afgelopen zondag in Eind hoven tegen Groot-Brittannië (1-3). Het slordige Oranje ver zuimde echter tegen het stugge Nieuw-Zeeland, dat in tien duels in de Pro League nog niet heeft gewonnen, revanche te nemen. De ploeg van Caldas is door de twee povere thuiswedstrijden nog lang niet zeker van een plaats bij de eerste vier, die eind De ploeg van Caldas is nog niet zeker van een plek bij de eerste vier deze maand in Amsterdam mo gen deelnemen aan de Grand Fi nal. Oranje speelt zaterdag tegen wereldkampioen België in Ant werpen. Het zou voor Nederland als hockeynatie bij uitstek een grote teleurstelling zijn als de mannenploeg bij dat evenement in eigen land ontbreekt. In het eerste kwart kreeg Nieuw-Zeeland de beste kansen. Daarna werd de thuisploeg wat sterker, maar grote kansen ble ven uit. De eerste strafcorner van Mink van der Weerden wist Nieuw-Zeeland onschadelijk te maken. In het derde kwart was Neder land oppermachtig. Diede van Puffelen liet een vrije schietkans liggen en een strafcorner van Oranje mislukte door een zwakke uitvoering. In het laatste kwart miste Mirco Pruyser de grootste kans, dit tot ergernis bij Caldas, die nog wel met een ge balde vuist reageerde op de ge wonnen shoot-outs. ANP Het was de achtste zege op rij voor het team van bondscoach Aly- son Annan. De regerend wereld kampioen leidt comfortabel in de nieuwe mondiale competitie met 27 punten uit 10 duels. Eerder won Nederland in de Pro League in Mönchengladbach met 1-0 van Duitsland. Ook toen kwam Matla (foto) tot scoren. Ze was in de laatste zes interlands min stens één keer trefzeker voor Oranje. Met zeven doelpunten is Matla topscorer in de Pro League. Van Maasakker speelde haar 175e interland voor Oranje, dat komende zaterdag in en tegen België speelt. Volgens Xan de Waard, uitgeroe pen tot speelster van de wedstrijd, was het spel van Oranje niet stabiel genoeg. woensdag 5 juni 2019 GO Onverwoestbare Federer en Nadal spelen 39ste klassieker Rik Spekenbrink Rotterdam/Parijs Federer en Nadal tijdens hun kwartfinales tegen Wawrinka en Nishikori op Roland Garros. fotos afp MANNEN Kwartfinales Halve finales VROUWEN Kwartfinales Halve finales Djokovic (Ser/1) A. Zverev (Dui/5) Thiem (Oos/4) Chatsjanov (Rus/10) Wawrinka (Zwi/24) Federer (Zwi/3) Nishikori (Jap/7) Nadai (Spa/2) Federer Nadal KeysJVS/1_4) Barty (Aus/8) Halep (Roe/3) Anisimova (VS) Stephens (VS/7) Konta (GB/26) K Vondrousova (Tsj) Martic (Kro/31) Konta Vondrousova Mannen, kwartfinales: Nadal (Spa/2) - Nishikori (Jap/7) 6-1 6-1 6-3, Federer (Zwi/3) - Wawrinka (Zwi/24) 7-6 (4) 4-6 7-6 (5) 6-4. Vrouwen, kwartfinales: Vondrousova (Tsj) - Martic (Kro/31) 7-6 (1) 7-5, Konta (GB/26) - Stephens (VS/7) 6-1 6-4. De Nederlandse hockeyers hebben voor eigen publiek op nieuw niet kunnen winnen in de Pro League. Het duel in Eindhoven tegen hekkenslui ter Nieuw-Zeeland eindigde teleurstellend in 0-0. De Nederlandse hockeysters blijven winnen in de Pro League. Oranje versloeg Duitsland in Eindhoven vrij moeizaam met 2-1. De treffers van de thuisploeg kwamen op naam van Frédéri- que Matla en Caia van Maasakker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27