EUWS 11 BEVRIJDING EUROPA ONDERZOEK Wie de geallieerde invasie van 1944 wil 'herbeleven' gaat naar begraafplaatsen langs de Normandische kust en naar musea. Maar er is ook een verborgen schatkamer die bijna niemand kent: tientallen meters onder water. Cécile Sauvage (foto). Zij leidt een speciaal onderzoeksteam van het Franse ministerie van Cultuur. Sinds 2015 brengt dat team in kaart wat er voor de Normandische kust aan oor- logsresten op de zeebodem ligt. Dat is nog nooit eerder gedaan. Duikers en professionals uit binnen- en buitenland speurden de bodem wel al af en er lagen ook al weten schappelijke studies op tafel. Maar een compleet overzicht bestond nog niet, tót Sauvage en haar collega's met zuurstofflessen naar beneden gingen. Haar inventarisatie is nu zo goed als afgerond. ,,We hebben in totaal 150 plaatsen in kaart gebracht waar scheepswrakken en andere resten van de geallieerde invasie liggen. De meeste bevinden zich op 35 tot 40 meter diepte.'' Onder de vondsten zijn zeker 17 oorlogsschepen, 62 transportvaartui gen en 29 pantservoertuigen. Het is een ware onderwaterschatkamer, een bijna onbereikbaar museum met de roestende restanten van één van 's werelds grootste militaire opera ties. Tijdens één van haar duiken zag Sauvage een bijzonder schouwspel: tientallen tanks. ,,Sommige zijn nog helemaal intact. Het kanon zit er zelfs nog op.'' Het gaat om de beroemde Ameri kaanse Sherman Duplex Drive-tanks. ,,Het waren drijvende tanks die zelf naar Omaha Beach en Utah Beach moesten varen, dankzij propellers en een soort opvouwbare rok die ze om zich heen hadden. Maar ze bleken in 1944 niet opgewassen tegen de krachtige golven. Ze zonken. En ze liggen er nu nog steeds.'' In 2017 ging Cécile Sauvage voor een eerste keer kopje-onder in de Normandische wateren. Vanaf een speciale wetenschappelijke onder- zoekboot, de André Malraux. ,,Aan de onderkant daarvan zit een sonarin- stallatie. Die zendt geluidsstralen naar beneden. Met die stralen kun nen we een soort 3D-beelden maken van de wrakstukken die we onder water waarnemen.'' Op basis van die beelden wordt vervolgens gericht gedoken. ,,Dat doen we met een groep van speciale archeologen, die zijn opgeleid om te duiken, en met fotografen. Maar dui ken kan alleen als er geen stroming is, dus tussen eb en vloed. In feite kun je dus maar twee keer per dag met zo'n team het water in.'' veert voor de Franse kust en dropt met succes de Britse soldaten. De in vasie begint. Meer dan 100.000 Ame rikanen, Britten en Canadezen trek ken Europa binnen. Maar op 2 juli, bij een volgende po ging om militairen aan land te bren gen, raakt de Empire Broadsword twee zeemijnen. Er volgen enorme explosies, de machinekamer loopt onder water en de kapitein besluit zijn manschappen te evacueren. Het schip - een mastodont van meer dan 120 meter lengte - breekt en zinkt. Zeven militairen komen om, 170 ande ren raken gewond. ,,En die boot hebben we dus gezien, die ligt daar nog steeds, diep onder water, in stuk ken gebroken'', vertelt duiker en archeologe Op 5 juni 1944 stoomt het ruim 7000 ton we gende vrachtschip Em pire Broadsword strijd lustig op vanuit Enge land naar Frankrijk, naar Normandië. Aan boord zijn honderden Britse mi litairen en achttien kleine vaartui gen. Met die bootjes moeten de man schappen vanaf zee naar Sword Beach va ren, het strand bij het stadje Ouistreham. Over één dag is het D-day: Europa moet worden bevrijd. De Empire Broad sword speelt een be langrijke rol bij die ge allieerde invasie in 1944. Het schip arri- dinsdag 4 juni 2019 GO De diep verzonken resten van D-day Onderzoekster Cécile Sauvage (r) bestu deert de beelden van wrakstukken. 2 juli 1944: SS Empire Broadsword vaart op mijn en zinkt Pointe du Hoc Colleville Arromanches Ouistreham Bayeux NORMANDIË 040619 TU ►De Empire Broadsword ver voerde in 1944 honderden Britse militairen en materieel naar Normandië. Onderwater- beelden van het wrak van een Sherman Duplex Drive-tank en de steven van de Empire Broad sword. FOTO'S TEDDY SEGUIN/DRASSM 1 Frank Renout Ouistreham/Arromanches

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11