Positie Wiebes wankel na falend optreden in Gronings gasdossier KLM en TU Delft werken samen aan revolutionair toestel met laag verbruik J Veteraan op herhaling 9 te blijven en het autoverkeer wordt in 121 dorpen en steden aan banden gelegd. Om vooral het reisverkeer van de staats hoofden en regeringsleiders in goede en veilige banen te leiden zijn minimaal vijfduizend agen ten en reservisten op de been. Kleinschalig gaat het eraan toe in Ver-sur-Mer. Daar wordt don derdag de eerste steen gelegd van een Brits herdenkingsmonu ment, ter nagedachtenis aan de Britse soldaten die hier - op Gold Beach - sneuvelden op D-day. ,,Het wordt een eenvoudige ce remonie, met weinig mensen maar met veel gevoel'', aldus de Franse autoriteiten. De Britse premier Theresa May zal aanwe zig zijn, evenals Macron. De bouw van het monument stuitte de afgelopen maanden op flink verzet van bewoners. Die zijn boos dat landbouwgrond en boeren voor het monument moeten wijken en dat een lokaal sportterrein wordt afgebroken om plaats te maken voor een par keerterrein. De 'aanrijdroute' gaat ook nog eens dwars door het stadje met slechts 1600 inwoners. ,,We zul len de Britten eeuwig dankbaar zijn voor hun inzet bij D-day, maar er is verderop al een offici ële Britse begraafplaats: waarom komt het monument daar niet?'', aldus Maxi Krause, een bewoon ster van Ver-sur-Mer en één van de organisatoren van het verzet. „Straks rijden hier allemaal bus sen, mensen stappen uit, kijken rond en vertrekken weer. Wat hebben wij daaraan?'' Veteranen komen zelf nauwelijks meer. Wel hun kinderen en zelfs kleinkinderen ,,Het gaat om enorme aantal len'', beaamt een woordvoerster van het regionaal bureau voor toerisme. ,,In een straal van zo'n 80 kilometer rond de D-day- stranden zijn vrijwel alle hotels volgeboekt voor deze ene dag.'' Onder de bezoekers bevinden zich een kleine vijfhonderd vete ranen, die allemaal de leeftijd van 90 zijn gepasseerd. Vijfjaar geleden kwamen nog vier keer zo veel veteranen naar de her denkingen in Normandië. Voor de autoriteiten ter plekke is de 75ste verjaardag van D-day een ongekende logistieke opera tie. Bedrijven zijn gevraagd dicht Morgenavond wacht VVD-minis- ter Eric Wiebes een loodzwaar de bat over de aardbevingsoverlast in Groningen. Op verzoek van de hele Tweede Kamer moet Wiebes, samen met premier Mark Rutte en minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken), verantwoor ding afleggen over de aanpak van de schadeafhandeling en de ver sterking van duizenden huizen in de gasprovincie. Nadat het dorpje Westerwijt- werd anderhalve week geleden op geschrikt door de op twee na zwaarste aardbeving ooit in Gro ningen, ligt Wiebes onder vuur. Eerst sprak hij tot woede van de Groningers over een 'bevinkje'. Dat was 'een verspreking', zo zei hij later. Vervolgens kwam het Staatstoezicht op de Mijnen met een vernietigend advies waarin de aanpak van de minister tot nu toe wordt gekraakt. ,,Hij heeft de veiligheid van Gro ningers nodeloos in gevaar ge bracht'', vindt PvdA-Kamerlid Henk Nijboer. ,,De versterkings- aanpak van Wiebes loopt helemaal vast, het vertrouwen is weg.'' Dui zenden schademeldingen zijn nog niet afgehandeld en de versterking van huizen - noodzakelijk om slachtoffers bij een nieuwe beving te voorkomen - verloopt te traag. Of de oppositiepartijen morgen het vertrek van Wiebes eisen, wil len ze nu nog niet zeggen. SP-Ka- merlid Sandra Beckerman: ,,Maar wéér debatteren, wéér demonstre- De aanpak van Wiebes loopt helemaal vast, het vertrouwen is weg ren, wéér alle mooie woorden be luisteren en wéér teleurgesteld wordenHet is een misselijke vi cieuze cirkel.'' Ook binnen de coalitie zwelt de kritiek aan. ,,Zijn gestuntel straalt af op het kabinet'', zegt een bron. ,,Je staat toch met hem op één foto.'' Niet alleen zijn falende aanpak in Groningen wordt hem aangere kend, ook de manier waarop hij met het klimaatbeleid omgaat. Zo zou Wiebes tot op het laatste mo ment hebben vastgehouden aan het door hem zelf bedachte CO2- boetesysteem voor bedrijven, ter wijl de rest van de coalitie een CO2-belasting wil invoeren. Ondertussen heeft het kabinet de portefeuille van Wiebes stapje voor stapje uitgekleed. Begin vorig jaar nam staatssecretaris Mona Keijzer al een aantal taken over, of ficieel omdat de minister zijn han den vol had aan Groningen en het klimaatbeleid. Vorige maand be sloot de ministerraad dat collega minister Kajsa Ollongren verant woordelijk wordt voor de verster kingsoperatie in Groningen. ,,Voor die overdracht aan Ollon- gren is gekozen omdat hij slecht ligt bij de regionale bestuurders in Groningen'', zegt een andere coa litiebron. ,,Wiebes is toch een beetje de vreemde eend in de bijt. Hij gedraagt zich als een wereld vreemde professor. Dat gebrek aan empathie is problematisch in dit dossier, waarbij Groningers zich onveilig voelen en wantrouwen koesteren richting Den Haag.'' Premier Rutte zit niet te wach ten op het vertrek van nóg een VVD'er. Eerder deze kabinets periode moesten VVD-minister Halbe Zijlstra en VVD-staatsse- cretaris Mark Harbers het veld rui men. Daarom is de kans groot dat Wiebes snel tegemoetkomt aan wensen van de Groningers, in een poging de gemoederen te sussen. De Commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, legde onlangs een lijst met maatregelen op tafel bij Wiebes om de proble men op te lossen. Zo wil Paas dat kleine en eenvoudige schades tot 10.000 euro na een melding direct worden vergoed. Ook wil Paas dat de waardedaling van huizen met een wordt gecompenseerd. Het Staatstoezicht op de Mijnen stelt bovendien dat het nodig is om de gaswinning sneller naar een veiliger niveau terug te brengen. Nu mag nog maximaal 15,9 miljard kubieke meter gas opgepompt, maar dat moet zo snel mogelijk naar maximaal 12 miljard kuub. Wiebes noemt dat een 'duivels di lemma', omdat de leveringszeker heid van gas in Nederland daar door gevaar kan lopen. ,,Toch moet die eis worden ingewilligd'', aldus SP'er Beckerman. Pieter Elbers, president-directeur van de luchtvaartmaatschappij en Henri Werij, decaan faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttech niek van de TU Delft tekenden gis teren in Seoul, Zuid-Korea het sa- menwerkingsconcept. Als alles meezit, is er in oktober een proto type op schaal. Het ontwerp verbruikt door de vorm en een lager gewicht maar liefst 20 procent minder brandstof dan de Airbus A350, het modern- ste vliegtuig dat de wereld mo menteel heeft. ,,Ons uiteindelijke doel is emissieloos vliegen. Deze samenwerking met KLM biedt een geweldige kans om daadwerkelijk verandering teweeg te brengen'', aldus Werij. Urenlang opgekropt in een vliegtuig zitten hoort bij vliegen, maar ook daar gaan de onderzoe kers naar kijken. De passagiersbeleving en com fort worden onderzocht. Zoals het ontwerp nu is, passen er 314 passa giers in het vliegtuig. ,,Maar als het vliegtuig echt gebouwd gaat wor den, kunnen er nog andere keuzes gemaakt worden'', aldus een woordvoerster van TU Delft. ,,Dichter bij elkaar of juist meer ruimte. Dat is aan de vliegtuigbou wer.'' De overeenkomst werd gete kend op jaarcongres van de inter nationale luchtvaartorganisatie IATA in Seoul. maandag 3 juni 2019 GO John Roberts, 95, een van de Britse veteranen die de herdenking van D-day zal bijwonen. Samen met andere oudgedienden maakt hij per cruiseschip de oversteek van Dover naar de Normandische stranden. ,,Ik hoop dat ik niet zeeziek word'', zei hij tegen Britse media. foto ap -Gregory, hoteleigenaar Voor de gelegenheid is spe ciaal D-day-bier gebrouwen. FOTO REUTERS Kan Eric Wiebes aanblijven als minister van Economische Zaken en Klimaat na zijn ge stuntel met de door aardbevin gen geteisterde Groningers? Zelfs collega-ministers zijn on tevreden over zijn optreden. ,,Het gestuntel straalt af op het kabinet.'' Peter Winterman Den Haag Eric Wiebes. foto anp -Henk Nijboer, PvdA-Kamerlid KLM en TU Delft gaan samen werken aan het verduurzamen van de luchtvaart met een ge heel nieuw concept. Vliegtuig Flying-V heeft de vorm van de letter V. Passagiers, vracht én de brandstoftanks zitten in de vleugels. Christy Dollen Delft/Seoul M Flying-V. Een schaalmodel moet dit na jaar klaar zijn. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9