8 NIEUWS Normandië krijgt deze week te maken met een ongekende toestroom van bezoekers - tot Donald Trump aan toe. Het is 75 jaar geleden dat D-day plaatsvond. Niet alle inwoners zijn er blij mee. ,,Wat hebben wij daaraan?'' BEVRIJDING EUROPA HERDENKING In hotel-restaurant La Cré- maillère kun je slapen, eten en drinken met een prachtig uitzicht op zee. Voor de glazen gevel ligt het uitgestrekte zand strand van Courseulles- sur-Mer. Nu is het zand er bijna hagel wit, maar 75 jaar geleden vloeide hier bloed. Links van het hotel is te zien wat er gebeurde: daar ligt het Centre Juno Beach, een mu seum en gedenkcentrum met de namen van de 359 Canadezen die om het leven kwamen op 6 juni 1944, de dag dat ze hier aan land gingen. Het stadje aan de Normandi- sche kust is vanwege zijn oor logsverleden een toeristische trekpleister. ,,We zijn he-le-maal volgeboekt", vertelt eigenaar Gregory van La Crémaillère. ,,We hebben vijftig kamers. En die zijn allemaal gereserveerd. Sinds vorig jaar al. De belangstelling is enorm voor deze verjaardag van D-day.'' Het is donderdag exact 75 jaar geleden dat de geallieerden aan land gingen en de bevrijding van Europa begon. Dat leidt tot heel veel ceremonies in Normandië en tot heel veel bezoekers. ,,De veteranen zelf, die komen nauwelijks meer'', zegt Gregory. ,,Ze zijn te oud om nog te reizen of ze zijn al overleden. Maar hun kinderen komen wel en zelfs de kleinkinderen. Die willen de herdenkingen bijwonen. We krijgen ook officiële Canadese delegaties met ministers in het hotel.'' Hl li 'I II mum Nniii R jrfTfrl tA Dus moest Gregory even gaan puzzelen: hoe bedien je die men sen op maat? ,,De Canadezen ontbijten graag uitgebreid. Met pancakes en maple syrup. Dus dat zetten we op tafel op 6 juni.'' Courseulles-sur-Mer is dit jaar het middelpunt van de herden kingen. In het stadje wordt de grote internationale D-day-cere- monie georganiseerd. Er staan bij alle 'invasie-stranden' van Nor mandië activiteiten op stapel. Op en rond 6 juni worden in totaal 163 officiële evenementen ge houden, van bevrijdingsconcer ten via droppings van parachu tisten tot bunkerbezoeken. In Colleville-sur-Mer, op zo'n 20 kilometer van Courseulles- sur-Mer, zijn ze al weken bezig met de voorbereidingen. Hier ligt Omaha Beach, de plek waar drie kwart eeuw geleden duizenden Amerikanen aan land gingen. Herdenkingsceremonie President Trump komt er don derdag naartoe voor een herden kingsceremonie, die ook wordt bijgewoond door de Franse pre sident Macron. Vrachtwagens rij den al dagen af en aan met mate rieel. Alles wordt in gereedheid gebracht voor de meer dan tien duizend genodigden. Er wordt onder meer een 'landingsplek' voor maar liefst 25 helikopters aangelegd. De Franse autoriteiten ver wachten dat er op donderdag in totaal zo'n 30.000 bezoekers af komen op de ceremonies, de mi litaire begraafplaatsen en de in- vasiestranden in Normandië. maandag 3 juni 2019 GO Een medewerker van de Amerikaanse begraafplaats in Colleville-sur-Mer poetst de graven op voor de herdenkingsplechtigheid. foto ap Normandië klaar voor invasie D-day-bezoekers Frank Renout Courseulles-sur-Mer Het herdenkingsmonument bij Omaha Beach en de Amerikaanse erebegraafplaats in Colleville- sur-Mer zijn klaar voor de ontvangst van duizenden gasten. fotos epa, ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8