ioü Nederland praat mee over tijdelijk IS-tribunaal V 7 •\,.a j ii'L, A EX-GIJZELAAR TERREURGROEP Warren Rodwell (59), voormalig gijzelaar van de Filipijnse terreurbeweging Abu Sayyaf, is blij dat hij geen Nederlander is. Dat zegt hij in een reactie op de dood van Ewold Horn (54) uit Termunten, die afgelopen vrijdag werd doodgeschoten. Ewold Horn werd ruim zeven jaar ge leden ontvoerd door leden van Abu Sayyaf tijdens een reis langs de Fili pijnse eilanden op zoek naar een bij zondere vogel. Warren Rodwell, een gewezen leraar Engels uit Sydney, werd in 2012 ontvoerd door dezelfde groepering. Hij kwam na 472 dagen (vijftien maanden) vrij. Uit het gege ven dat Ewold na zeven jaar nog altijd vastzat, kan de Australiër maar één ding concluderen. ,,Het lijkt er sterk op dat vanuit Nederland geen effectieve pogingen meer werden ondernomen tot een dialoog te komen met deze terreurgroep. Ewold was simpelweg een vergeten verhaal. Ik ben blij dat ik geen Nederlander ben, maar onder daan van een meelevend land als Australië.'' Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft volgens hem heel wat te uit te leggen. ,,In mijn zaak en de meeste andere ontvoeringen door Abu Sayyaf lag de verantwoorde lijkheid voor de onderhandelingen bij de ambassade van het land van de gij zelaars en het ministerie van Buiten landse Zaken.'' Mosterd na de maaltijd Rodwell vindt de reactie van minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok op de dood van Horn lachwekkend. ,,Je Filipijnse collega om opheldering vragen is mosterd na de maaltijd. De minister had op de hoogte moeten zijn van de ontwikkelingen in de ont voeringszaak, dat de regeringstroepen de ontvoerders hadden gelokaliseerd en op de hielen zaten.'' Rodwell weet zich gesterkt door de voormalige Filipijnse welzijnswerker Victor Taylor. Hij staat al jaren in con tact met lokale machthebbers in het gebied waar Ewold Horn werd ont voerd en met leden van Abu Sayyaf. Taylor bemiddelde als tussenpersoon bij de vrijlating van verschillende gij zelaars. Onder hen de Noor Kjartan Sekkingstad, begin 2017. Taylor, die het Haagse ministerie zijn hulp aanbood, vindt het eveneens De minister had moeten weten dat de regeringstroepen de ontvoerders op de hielen zaten ongeloofwaardig dat Horn na ruim zeven jaar nog altijd niet was vrijgela ten. Hij is woedend over de dood van de Nederlander. ,,Ik ben ervan over tuigd dat we vooruitgang hadden kunnen boeken als we iets hadden ge daan, maar de Nederlandse regering wilde dat blijkbaar niet. Zij zal zich moeten verantwoorden voor haar da den of voor het uitblijven daarvan.'' Losgeld Voor de vrijlating van Warren Rod- well, in maart 2013, werd 100.000 Amerikaanse dollar losgeld betaald. Een schijntje vergeleken met de twee miljoen die de Filipijnse terreurbewe ging aanvankelijk eiste. Hoeveel losgeld Abu Sayyaf eiste voor Ewold Horn, is niet bekend, maar dat er geld werd gevraagd voor de vrij lating van de Nederlander, staat voor Warren vast. ,,De Filipijnen is een wetteloos land. De meeste jongeren hebben geen andere keus dan lid te worden van een van de twee terreur bewegingen.'' Ontvoeringen zijn volgens hem sei- zoenswerk voor deze jongeren. ,,Met het beetje geld dat ze krijgen, kunnen ze tweedehands wapens kopen om zichzelf en hun familie te beschermen en de bruidsschat betalen die geldt als levensverzekering voor de vrouw. De terreurbewegingen zelf besteden het grootste deel van het losgeld aan de financiering van toekomstige opera ties.'' Rodwell is ervan overtuigd dat de Filipijnse terreurbeweging Abu Sayyaf haar Nederlandse gijzelaar Ewold Horn had vrijgelaten zonder losgeld of voor slechts een klein bedrag, zoals in zijn geval. ,,Hoe langer een ontvoering duurt, hoe minder je waard bent. Zeker als blanke man van middelbare leeftijd.'' De Australiër ziet nog wel een licht puntje in het trieste verhaal. ,,Dat Ewold probeerde te ontsnappen, bewijst voor mij dat zijn zwakke ge zondheid was verbeterd. Dat hij über haupt de kracht had om iets te onder nemen.'' Horns Zwitserse medege vangene Lorenzo Vinciguerra ver klaarde eind 2014 na zijn ontsnapping dat de Nederlander te zwak was om met hem mee te gaan. Het ministerie van Buitenlandse Zaken liet vrijdag in deze krant weten al het mogelijke te hebben gedaan om Ewold Horn vrij te krijgen. De Nederlandse minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken deed eer der een oproep voor de oprichting van een tijdelijk IS-tribunaal. Ook Frankrijk, Groot-Brittannië, Duits land, België, Oostenrijk, Zwitser- land, de EU en Zweden zoeken een oplossing voor het probleem van de berechting van hun burgers. Omdat een VN-tribunaal voor IS-strijders weinig kans maakt ge zien het aantal betrokken landen - met uiteenlopende belangen - zou een 'tribunaal op contractbasis' een optie voor de Europese landen zijn. In dat geval zouden de jihadisten terecht kunnen staan in een 'neu traal land' in de buurt van de plek waar de misdaden werden begaan. Jordanië is hiervoor een kandidaat. Het soennitische land zou dan veel geld krijgen van westerse landen voor het organiseren van de proces sen en ook voor het deels aanpassen van het gevangeniswezen om ver- oordeelde IS'ers hun straf te laten uitzitten. Ook het rijke Dubai zou een optie zijn. Financiering De Zweedse minister Damberg, die de bijeenkomst in Stockholm zal voorzitten, is voorstander van een tribunaal in een neutraal land. Dat zou technische en juridische on dersteuning kunnen krijgen vanuit de verschillende Europese landen. Voordeel is dat bij berechting in het Midden-Oosten bewijzen en getui gen makkelijker voorhanden zijn en er meer veroordelingen kunnen volgen. De meeste Europese landen wil len hun 'foreignfighters' berechten in het land waar de misdaden plaatsvonden, waarbij Syrië afvalt vanwege de vele misdaden die daar door het regiem zelf zijn gepleegd. Niemand wil de jihadisten terug zien, maar ze moeten wel veroor deeld worden voor hun misdaden. Groot probleem is financiering van het tribunaal. De Verenigde Staten en Rusland zouden mee moeten betalen. Die kans bestaat wanneer het tribunaal enkel en al leen over IS gaat. Andere oorlogs misdaden zouden daarvan moeten worden uitgesloten. Doodstraf Het ambtelijke overleg heeft plaats juist nadat Irak zaterdag twee Franse jihadisten ter dood veroor deelde wegens lidmaatschap van IS. De laatste dagen hebben al negen IS-leden met de Franse nationali teit de doodstraf gekregen in Irak. ,,De houding van Frankrijk is al tijd dezelfde geweest", reageerde een regeringswoordvoerder op de Franse radio. ,,Zodra onze burgers na een veroordeling onderworpen kunnen worden aan de doodstraf, komen we op het hoogste niveau tussenbeide.'' De Fransen die hun land hebben verlaten om via terroristische acties de wapens op te nemen tegen hun eigen land, hebben net als de ande ren recht op consulaire bescher ming. maandag 3 juni 2019 GO 'Ewolds dood bewijst: dialoog met ontvoerders was er niet' Caspar Naber Sydney/Rotterdam -Warren Rodwell, ex-gijzelaar - •- i Warren Rodwell op 23 maart 2013, vlak na zijn vrijlating. foto epa Warren Rodwell nu. Nederlandse topambtenaren verkennen vandaag in de Zweedse hoofdstad Stockholm de mogelijkheden samen met andere Europese landen een tij delijk internationaal tribunaal op te zetten voor de berechting van strijders van de terreurgroep Islamitische Staat. Bob van Huët Stockholm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7