NYNKEDEJONG Diplomaat cel in voor 'immoreel feest' Iran 6 Thuiszorgmedewerker ziet subsidie zitten Column Ik las laatst in een interview met Bert Wagendorp dat de burgemeester van de Franse plaats Bédoin hem had gevraagd alsjeblieft geen vervolg op zijn roman Ventoux te schrijven. Het was er altijd al druk met al die wielrenners, maar na Wagendorps roman en de verfilming van dat verhaal loopt het er helemaal de spuigaten uit. voornamelijk Bert Wagendorp- romanpersonages. Met elke pe daalslag rekenden ze af met iets. Met wat? Een moeilijke scheiding? Een ziekte? Een periode van alge hele doelloosheid? Of was dit de bekroning op een winter lang trainen om überhaupt boven te komen? Ik weet niet waarvoor ze fietsten, maar aan de verbetenheid waarmee ze trapten, zag je dat de top coüte que coüte gehaald moest worden. Ik ben de vrouwelijke variant, die ijzerenheinig wilde bewijzen dat dit moedertje na twee zwan gerschappen en een bekkenbreuk de pedalen nog kan laten spreken. Bij het monument van Tommy Simpson groette ik fietsvriend Ruud; een paar weken ervoor was zijn as er uitgestrooid. In mijn hoofd al een uur lang The Walk of Life, het lied van Dire Straits dat zo bij hem en zijn fietsavonturen hoorde. Terug in ons vakantiehuis hoorde ik dat al mijn fietsvrienden er met tranen langs waren gefietst. die laatste winderige kilometers in dat gekke maanlandschap te over bruggen. Het was een troostend idee dat al die mannen en vrou wen die mij inhaalden of die ik zelf inhaalde óók allemaal hun eigen sores en gedoetjes hadden. Niemand gaat er zonder verhaal naar boven. Iedereen komt hier met iets of iemand op de bagagedrager In de Islamitische Republiek wor den vieringen waarbij buiten landse vrouwen en mannen sa menkomen en dansen en drinken beschouwd als schendingen van de islamitische wet. Het feest was in de chique wijk Velenjak in de hoofdstad Teheran. Vooral in grote steden valt de poli tie gelegenheden vaak binnen en worden de gasten gearresteerd. Na betaling van een boete komen de gasten doorgaans weer op vrije voeten. De diplomaten konden snel weer gaan nadat hun diploma tieke status was vastgesteld. Het Iraanse ministerie van Bui- tenlandse Zaken heeft de arresta ties nog niet bevestigd. Het Neder landse ministerie van Buiten landse Zaken laat weten 'bekend te zijn' met de situatie. ,,We doen hierover geen verdere mededelin gen", zegt een woordvoerder. Het ministerie wil niet ingaan op de vraag welke gedragsregels voor het ambassadepersoneel gelden en, specifiek, of diplomaten tegen de wetten van het gastland in op een gemengd feest mogen zijn. De aanhouding komt ongelegen. De diplomatieke relaties tussen Nederland en Iran staan onder druk. Begin maart bleek dat Iran een maand eerder twee Neder landse diplomaten had uitgezet. Het was een reactie op een stap van Nederland. Het kabinet zette in juni 2018 twee Iraanse diplomaten uit. Inlichtingendienst AIVD had vermoedens geuit dat de twee be trokken waren bij twee liquidaties van Nederlanders van Iraanse komaf in 2015 en 2017. Ans Odekerken heeft de smaak te pakken. Vorig jaar mocht ze van haar werkgever Tzorg een oplei ding doen om dementerenden en mensen met psychische proble men te begeleiden. Inmiddels is het certificaat binnen en maakt ze niet alleen huizen schoon, maar helpt ze cliënten ook met tele foongesprekken, de administratie en het bouwen aan een sociaal netwerk. Mooi en dankbaar werk, vindt de 53-jarige uit Deurne. ,,Het maakt behoorlijk verschil of je ergens naartoe gaat om alleen het huis schoon te maken, of dat je ook verder iets kunt beteke nen." Begeleiding Ze weet ook al wat ze hierna wil doen: stervensbegeleiding. ,,Daar word ik nu al regelmatig mee ge confronteerd en daar zou ik graag meer mee willen doen." Het is niet alleen de 'verdieping' van het werk die Odekerken zo aan spreekt. Ze kijkt ook naar de toe komst: ,,Ik heb problemen met mijn rug. Als die verslechtert, kan ik wellicht me meer richten op begeleiding van mensen, in plaats van huishoudelijke hulp." Het verhaal van Odekerken klinkt minister van Sociale Zaken Wouter Koolmees als muziek in de oren. De arbeidsmarkt veran dert in rap tempo, wie mee wil blijven doen moet blijven inves teren in zijn eigen ontwikkeling, stelt hij. ,,Het is belangrijk dat Het is ook heel leuk om nieuwe dingen te leren en nieuwe dingen te doen mensen regelmatig nadenken over de toekomst van hun werk. En dat ze daarmee aan de slag gaan. Dat moet vanzelfsprekend worden. Dat is niet alleen nodig voor de arbeidsmarkt - het is ook heel leuk om nieuwe dingen te le ren en nieuwe dingen te doen." Werkgevers en de overheid bie den tal van mogelijkheden aan Nederlanders om zich te blijven bijspijkeren. Toch is er een kwets bare groep die moeilijk wordt be reikt: mensen die onzeker of geen werk hebben en die juist het meest gebaat zijn bij bij- en om scholing. Een nieuwe subsidie, die ook voor werklozen beschikbaar komt, moet hen daarbij helpen. Adviesgesprek Samen met zijn collega-minister Ingrid van Engelshoven (Onder wijs) bekijkt Koolmees boven dien of zij deze groep een 'laag drempelig, onafhankelijk advies- gesprek' kunnen aanbieden. In overleg met een loopbaanadvi seur kunnen zij dan bekijken welke opleiding nuttig kan zijn voor hun carrière. ,,Waar vroeger je diploma je eindstation was, is het nu juist het beginpunt van een leven lang leren en ontwik kelen", stelt Van Engelshoven. Uiteindelijk komt het ontwik kelingsbudget voor alle Nederlan ders ter beschikking, al geldt wel dat wanneer de pot van 200 mil joen euro leeg is, aanvragers moe ten wachten op het volgende sub sidiejaar. Odekerken heeft wel oren naar de subsidie. En met de tijd die het studeren extra kost, valt het wel mee, stelt ze. ,,Je doet er misschien iets langer over dan een twintiger, maar ik vond het makkelijk te doen en het is het meer dan waard." Ik kan het beamen, want ik stond zaterdagmiddag weer eens op de top. De Mont Ventoux is een soort Lourdes voor fietsers. Iedereen komt ernaartoe met iets of iemand op de bagagedrager. Een paar dagen voor mijn tocht waren de Nederlanders van de Tour du ALS naar boven gefietst, onder anderen aangemoedigd door ALS-patiën ten die in Nederlandse ambulan ces naar de berg waren gereden. Toen ik er stond, fietsten en wan delden er mensen naar boven die geld ophaalden voor kinderen met een beperking. En dat waren alleen nog de doe len die op wielershirts stonden. Om me heen zag ik ze zwoegen, toch maandag 3 juni 2019 @nynke Lourdes En door. Op het tandvlees om Een Nederlandse en Britse di plomaat zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag opgepakt in Iran, omdat ze aanwezig waren op een feestje waar ook vrou wen waren. David Bremmer Rotterdam/Teheran Ans Odekerken werkt in de thuiszorg. Ze heeft net een opleiding afgerond, maar maakt al plannen voor een volgende. foto dave hendriks/ foto meulenhof 'Studeren is de extra tijd meer dan waard' Hoewel de regering al jaren hamert op 'een leven lang leren', lopen nog lang niet alle Nederlanders daar warm voor. Dat is jammer, want je blijven ontwikkelen is niet alleen goed voor je toekomst, maar ook ge woon leuk, zegt thuiszorgme dewerker Ans Odekerken. Laurens Kok Deurne -Minister Koolmees van SZW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6