II Nieuw verpleeghuis Sas opent in oktober Hulst maakt drie eigen gebouwen energiezuiniger ZEEUWS-VLAANDEREN 19 EXPOSITIE ARCHEOLOGISCH MUSEUM AARDENBURG De Slag om de Schelde krijgt 75 jaar later de aandacht die ze verdient, te beginnen met een expositie in Aardenburg. Stadsraad praat over afsluiting van Westkade De openingsplechtig heid in een heerlijk koele Sint-Baafskerk was zaterdagmiddag indrukwekkend, dankzij de luide muziek van doe delzak- en drumgroep For Free dom uit Knokke-Heist. En vooral ook dankzij ooggetuige Walter Dierick. Hij was bijna acht jaar in de herfst van 1944. Dierick nam zijn luisteraars mee naar de dag waarop de bevrijding van West-Europa begon met de invasie op de stranden van Nor- mandië, donderdag 75 jaar gele den. ,,Mijn vader hing een land kaart op in de achterkamer van ons huis. Hij volgde illegaal via Ra dio Oranje de vorderingen van de geallieerden. Met spelden op de kaart hield hij die bij." In Aardenburg gelegerde Duit sers wisten dat kennelijk ook. 'Over het algemeen goede jon gens', noemde Dierick hen. ,,Een soldaat wilde de landkaart van mijn vader dolgraag hebben. Die gaf hem eerst niet, tot hij de kaart kon ruilen voor een kristalletje, waarmee je radioberichten kon opvangen. De hele achterkamer hing vol koperdraad." De grote ellende, de totale oor log in West-Zeeuws-Vlaanderen, zoals wethouder Peter Ploegaert van Sluis het zaterdag omschreef, moest nog komen. De geallieerden verloren september 1944 roemloos de Slag om Arnhem, waarna de Slag om de Schelde begon. Het doel: het al bevrijde Antwerpen kunnen gebruiken als aanvoerha- ven. Modderfonteinen Hoe 'goed' veel Duitse soldaten ook waren, ze lieten burgers ook rotklusjes doen. Het kostte Die- ricks' vader bijna het leven. Hij moest met stadsgenoten obstakels in de polder plaatsen tegen de lan ding van geallieerde vliegtuigen. Canadese troepen vuurden van uit België granaten af. Dierick: ,,We zagen op de plek waar mijn vader aan het werk was enorme Mijn vader hing een landkaart op. Hij volgde via Radio Oranje vorderingen van de geallieerden modderfonteinen. We waren doodsbang, maar hij wist met an dere mannen dekking te zoeken in een sloot en verder te kruipen. Van top tot teen onder de modder kwam hij thuis." Op de expositie in het Archeolo gisch Museum in Aardenburg, over de bevrijding van ook Eede en Sint-Kruis, is Diericks' getuige nis nog te beluisteren, evenals die van George van Hal uit Sint-Kruis en René Martens uit Eede. Het zijn welhaast onbegrijpelijke verhalen. Martens (nu 83) vertelde zaterdag: ,,Ik heb gezien, toen wij in Malde- gem waren geëvacueerd, dat ge sneuvelde Canadese soldaten in dekens werden gewikkeld en daarna begraven." De verwoestingen in West- Zeeuws-Vlaanderen waren zo groot, schetste wethouder Ploeg- aert, dat de bevolking de bevrij- ding eerst niet voelde als bevrij ding. Dat veranderde pas iets, na dat Koningin Wilhelmina ervoor koos op 13 maart 1945 in Eede voor het eerst na bijna vijf jaar voet op Nederlandse bodem te zetten. Ze was er zaterdag ook bij, bij de opening van de expositie in Aar denburg, Koningin Wilhelmina (Lucy van Graefschepe) met Zeeuws Commissaris van de Ko ningin in 1945, jonkheer Quarles van Ufford (Jos Paridaen). De tentoonstelling is nog te zien tot 10 november van dit jaar. Dat is ongeveer de dag waarop de Slag om de Schelde 75 jaar geleden ein digde. SAS VAN GENT De afsluiting van de Westkade tussen Sas van Gent en Zelzate staat vandaag prominent op de agenda van de stadsraad Sas van Gent. Een oplossing voor de eind fe bruari vanwege afschuifgevaar afgesloten Westkade bij kunst- mestfabriek Rosier is nog altijd niet in zicht. Overleg tussen de gemeente Terneuzen, Rosier en Rijkswa terstaat bleef afgelopen week nog zonder succes. De stadsraad bespreekt ook klachten over het goederenspoor en de Leutfabriek. De vergade ring is vanaf 19.30 uur in De Sta tie. HULST Op het vlak van ener giebesparing heeft de ge meente Hulst nog een wereld te winnen. Een flinke stap wordt dit jaar gezet door drie eigen gebouwen aan te pak ken. Het gaat om het stadhuis, de gemeentewinkel en de ge meentewerkplaats (uit 2013). Het college van B en W stelt voor 779.000 euro te investe ren om de panden op te waar deren naar minimaal energie- label C. De raadscommissie ruimte buigt zich er donder dag 11 juni over. De plaatsing van zonnepanelen op de daken van het stadhuis, althans het deel uit 1993, van de gemeen tewinkel en de gemeente werkplaats is één van de maat regelen. De airco in het stadhuis wordt vervangen door een in stallatie met warmtepompen, waarmee tevens kan worden verwarmd. De verlichting in de gebouwen wordt ook aan gepast. De bedoeling is het overgrote deel van de be staande verlichting te vervan gen door LED-verlichting met een daglichtregeling. Verder worden verschillende pompen ingeruild voor energiezuinige exemplaren en leidingen. Het verpleeghuis, dat in de plaats komt van het verouderde De Re doute, zou eerder open kunnen. Aannemer Van der Poel loopt voor op schema, laat woordvoerster Ma- rije Jongepier van ouderenzorgin stelling SVRZ weten. Toch handhaaft SVRZ de 'oude' planning. Meubels zijn besteld met het oog op opening in begin okto- ber, waarbij rekening is gehouden met de zomervakantie. Het nieuwe De Redoute telt 35 appartementen, verdeeld over vijf woongroepen voor mensen met dementie en zware lichamelijke klachten. Wat met het oude verpleeghuis gebeurt, is nog ongewis. Jongeren Eigenaar Woonzorg onderzoekt of het geschikt kan worden gemaakt voor seniorenhuisvesting. Het CDA in Terneuzen opperde eerder er woonruimte in te maken voor jon geren. Wethouder Frank van Hulle acht dit weinig kansrijk. ,,Het zou anders zijn als De Redoute in Gent in plaats van Sas van Gent stond." maandag 3 juni 2019 Bevrijding voelde niet als bevrijding Harmen van der Werf Aardenburg Ooggetuige Walter Dierick (rechts) zaterdag, op de door 'Koningin Wilhelmina' en 'Commissaris van de Ufford' (links) geopende bevrijdingsexpositie in Aardenburg. foto camile schelstraete -Walter Dierick, ooggetuige Koningin jonkheer Quarles van Het ziet eruit alsof het nieuwe verpleeghuis aan de Canadalaan in Sas van Gent al bijna klaar is. Toch blijft de ingebruikname gepland op begin oktober. Harmen van der Werf Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51