3l' BEVELANDEN EN THOLEN 19 Oliebol ontbreekt niet op warme braderie Havendagen zijn nog ver weg, maar de vaart zit er in 1# GOES CENTRUM Schilderijen, sneltekenaars en Franse chansons: het Goese centrumgebied was zaterdag een dagje Montmartre, naar de Parijse kunstenaarswijk. Met mediterrane temperaturen én wijn. Gemaakt door het Zeeuwse wijnmakersgilde Luctor et Fermento. De meeste passanten zullen wel een proef- glaasje aangeboden gekregen hebben in de Korte Kerkstraat. Acht man sterk geeft het wijnma kersgilde daar uitleg over hun hobby en het amateurgilde, dat honderd man sterk is. Wim de Moor begon begin jaren tachtig met zelf wijn maken, ver telt hij naast de kraam van het gilde. Op fluistertoon: ,,Weet je waarom? Omdat mijn vrouw zo veel dronk. Kennissen van ons maakten zelf vlierbessenwijn. Voor twee kwartjes de fles! Maar al het werk dat erin zit moet je niet rekenen. Dat is de hobby, dat is de lol.'' Woordgrapje Hij moet nog steeds lachen om het Latijnse woordgrapje in de naam van het gilde. Fermento komt van fermenteren, een proces waarbij suiker wordt omgezet in alcohol. Op zo'n dag als vandaag staat De Moor met zijn gildecollega's maar al te graag op Montmartre. Want V' er zijn steeds minder braderieën, merkt hij op. ,,Het schaapscheer- dersfeest in Nisse wordt niet meer gehouden omdat ze geen mensen hebben. In Oudelande is het nog maar om het jaar. In Oud-Sab- binge alleen van vijf tot acht 's avonds en zonder kramen! En in Kapelle komen we niet meer: dat is zo commercieel. Telefoonhoes jes. Sportsokken. Noem maar op. En hier heb je dat niet." Hier is de tweede editie van Montmartre in Goes. Een initiatief Kennissen van ons maakten zelf vlierbessenwijn. Voor twee kwartjes de fles! van de stichtingen En- Passant, Cultureel Westlicht, en Manhuistuinconcerten. De kunst en creatiefmarkt telt ongeveer ze- ventig kramen in het gebied rond de Singelstraat. De katholieke en Grote Kerk zijn ook open deze dag, en met hun koele temperatuur een mooi schuilplekje voor wie de zon even beu is. Proefpersoon De Moor schiet vanachter zijn kraam de straat op en houdt een vrouw staande. ,,U komt terug voor mij'', houdt hij haar voor. ,,Nee? Voor de wijn dan?" En voila, weer een proefpersoon. Letterlijk in dit geval, want de wijnmakers laten maar wat graag hun wijn proeven. Of die nou van appel, vlierbessen of druiven gemaakt is. Niet dat mensen ook daadwer kelijk weggaan met een fles. Die verkopen ze namelijk niet, zegt De Moor. ,,We verkopen alleen onze cursus'', en hij haalt er een map papieren bij. ,,Die geven we op ze ven donderdagavonden. Deelne mers doen daar alles zelf. Wij - hij wijst op zijn schort - ouwehoeren alleen maar." jÉh 'x:''iv Michiel Bouwman 's-Gravenpolder De braderie in 's-Gravenpolder is er zo eentje die zich uitstrekt over het dorp. Met aan weerszijden van de straat een file aan kramen met tas sen, boeken, en armbanden. Ook zijn er oliebollen. En het was zater dag twintig graden. ,,We bakken al bijna dertig jaar oliebollen op de braderie'', zegt Kim Appelo terwijl ze haar handen schoon slaat. Samen met andere betrokkenen van Scouting De Voortrappers bakt ze er vandaag ongeveer tweeduizend. Dat gaat als een soort lopende band: ieder heeft zijn taak in dat proces. ,,Het is een grote bron van inkomsten voor ons", zegt Appelo. ,,De verkoop loopt altijd heel goed. Vanaf half elf 's ochtends tot het einde van de middag staat er een rij. We hebben weleens een jaar gehad dat we 'nee' moesten verkopen omdat het be slag op was." Aan de overkant van de straat wagen kinderen zich aan het spij- kerbroekhangen, een evergreen die ook uit de hoed van de scouting komt. Ze zijn dan ook een bekende groep op 't dorp. Appelo: ,,Als we een jaartje de braderie zouden overslaan, zouden we wel reacties krijgen." THOLEN De Thoolse Haven dagen zijn pas in juni volgend jaar, maar dat weerhoudt de organisatie er niet van om gas te geven. Onder meer een ver lichte vlootshow, kampement van oude legervoertuigen én een optreden van Gerard Jo ling staan al gepland. De Havendagen in 2020 staan in het teken van 75 jaar bevrij ding van Nederland. Op de Oesterputten wordt vier dagen lang een kampement van oude legervoertuigen opgetrokken. Op twee avonden rijden alle voertuigen in een stoet door de gemeente. Er zijn meer evene- menten die een link hebben met de oorlog en bevrijding. Vliegtuigen die gespoten zijn in D-Day-invasiekleuren vliegen over en het overvaren van mili taire voertuigen wordt nage bootst over het Schelde-Rijn- kanaal. Bezoekers kunnen mee varen ter hoogte van de oude brandweerhelling, waar vroe ger de brug lag die in de oorlog twee keer werd opgeblazen. Naast de Oesterputten wor den Contr' Escarpe, Jachtwerf van Duivendijk en het centrum van Tholen betrokken bij het evenement. Kaartverkoop be gint 2 september. maandag 3 juni 2019 BE Bij een dagje Montmartre hoort wijn Michiel Bouwman Goes v ,n Dl R SCHRAM a Wim de Moor (met schort) van het Zeeuws wijnmakersgilde schenkt een glaasje in, om te proeven. foto johan van der heijden -Wim de Moor, wijnmaker M Elroy Schip per uit Ove- zande bakt in de brandende zon oliebollen voor de scou tinggroep De Voortrappers. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48