II Renessedag dit jaar weer drukbezocht SCHOUWEN-DUIVELAND 19 Zitmaaier gestolen van voetbalclub VRIJWILLIGERS BENDE VAN HET STRAND Gelegenheidsrapers zijn er genoeg. Hartstikke mooi, alles is meegenomen. Maar mensen die élke dag het strand op gaan om afval te prikken, zijn op één hand te tellen. De leden van de Bende van het Strand doen het. Dag in, dag uit, al een jaar lang. Field service engineer was Erik de Vries, zeg maar monteur zonder grenzen. Over de hele wereld vloog hij, maakte werkdagen van twaalf uur - tot hij een ongeluk kreeg. ,,Ik kreeg een zware bak tegen mijn been, waardoor mijn knie klapte. Al mijn spieren waren kapot. Ik zou nooit meer kunnen werken." Maar stilzitten, dat kon De Vries evenmin. Toen het UWV vroeg wat hij wilde doen, zei De Vries dat hij stranden wilde gaan schoonmaken. Dat mocht. De Vries richtte een stichting op en ging op zoek naar sponsoren en vrijwilligers. En verrek, hij vond ze nog ook. De hele strandjeep zit vol stickers van bedrijven die de strandbende voorzien van brood jes en benzinegeld. Van de ge meente krijgt de club schoon maakmateriaal. De lijst vrijwilli gers telt inmiddels twintig namen. Elke dag zijn er wel een paar die, gewapend met prikkers en vuil niszakken, het strand op gaan. ,,We lopen vanaf Scharendijke richting de kering, van de kering langs de Oosterschelde naar Brui- nisse en vandaar langs de Greve- lingen weer terug", vertelt De Vries. ,,In tweeënhalve maand zijn we zo het hele eiland rond. Ik denk dat we dat al zo'n vijf keer hebben gedaan. En serieus: je ziet de stran den gewoon schoner worden." Nurdles Behalve blik, plastic en peuken ra pen de 'bendeleden' sinds kort ook nurdles, van die kleine witte bol letjes die vanuit Engeland aan spoelen. Als jonge vogels ze bin nenkrijgen, gaan ze dood. Vrijwil liger Arnold Fluijt zag een andere vrijwilliger bezig met een emmer We zijn al zo'n 5 keer het hele eiland rond gegaan. En serieus: je ziet de stranden schoner worden water waarin de balletjes bleven drijven, en bedacht dat dit beter kan. Hij ontwierp een karretje waarmee je zand kunt zeven, waarna de balletjes op een rooster achterblijven. De Vries is apetrots. ,,Het werkt perfect!" Het idee was om jongeren met een Halt-straf en mensen met een taakstraf mee te laten prikken. Dat lukt, hoewel mondjesmaat. ,,De ervaring leert dat ze, als ze een maal zijn meegeweest, nooit meer weg willen", zegt Angelica Post- ma, Arnolds vriendin. ,,Ook de jongeren. We hebben er eentje die na zijn Halt-straf terugkwam als vrijwilliger en die nu stage komt lopen. Het is namelijk geen straf. Ik was zelf nooit een strandmens, omdat ik het zo doelloos vond. Maar nu ik een doel heb, vind ik het strand heerlijk. Het werkt ver slavend." Om meer cliënten te genereren, heeft de Bende van het Strand een onderkomen nodig, vertelt De Vries. ,,Zodat we er mensen kun nen ontvangen en zij hun spullen kwijt kunnen. We praten erover met de gemeente. Het zou zo goed zijn. Niet alleen voor het milieu, maar ook voor de mensen. Kijk naar mezelf: ik had alles en nu heb ik niks, maar ik ben gelukkiger dan ooit. Dat gun ik iedereen." SCHARENDIJKE Ze hadden er voor moeten bedelen bij het be stuur, maar vier jaar geleden was het zover: voetbalclub ZSC '62 uit Scharendijke kreeg een zitmaaier. ,,We waren er echt blij mee", zegt wedstrijdsecretaris Henry de Voogd. Maar in de nacht van vrij dag op zaterdag is het 225 kilo zware pronkstuk van de club gestolen. Toen De Voogd zaterdagochtend een ingetrapte schutting aantrof, wist hij genoeg. ,,Het hek erachter was losgeschroefd en het schuurtje, waar de zitmaaier in stond, was ge sloopt. En de maaier, die was dus weg." De Voogd hoopt dat iedereen uitkijkt of de maaier ergens te koop wordt aangeboden. Twee zwaar bepakte toerfietsers rij den zich klem in de rij voor de aard- beienkraam. Drie bakjes voor drie euro, het is geen geld, maar deze reizigers willen dóór. Helaas: de slenteraars weten van geen wijken. Je kan het een food outlet noemen of, volgens de laatste trend, een streetfood market, maar de jaarlijk se Renessedag is gewoon een ou derwetse braderie. En die heeft in Renesse geen hippe titel nodig om het Transferium vol te laten staan. Puzzels ,,Of het nou regent of de zon schijnt", zegt Myriam Sels van ach ter haar kraam vol puzzels en spel letjes, ,,het is altijd druk. Ontzet tend gezellig. In heel Renesse zijn spullen verzameld om te verkopen ten behoeve van de voetbal, de ten nis en de kerk. Ik mag de hele dag puzzels en spelletjes verkopen. Al denk ik dat het zo lang niet duurt. We zijn nog maar net begonnen en de voorraad is nu al gehalveerd." maandag 3 juni 2019 'Goed voor het milieu én de mensen' Wendy Wagenmakers Scharendijke Arnold Fluijt en Erik de Vries (rechts) bezig met de machine die nurdles uit strandzand kan zeven. foto dirkjan gjeltema -Erik de Vries, initiatiefnemer Myriam Sels (rechts) verkoopt puzzels en spelletjes tijdens de Renessedag. foto dirk-jan gjeltema Het is heerlijk weer en het is He melvaart, dus iedereen is vrij. En tóch lopen er zaterdag duizen den mensen te slenteren tussen kraampjes rond de kerk. De Re- nessedag is altijd een schot in de roos. Wendy Wagenmakers Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46