IN DE REGIO Brouwersdam blijft een plek om naar terug te keren 18 SCHOUWEN-DUIVELAND Vergroten bereik prioriteit MIJN DORP, MIJN STAD De organisatie die het openbare bi bliotheekwerk verzorgt in Borsele, Goes, Kapelle, Reimerswaal, Tho- len, en Schouwen-Duiveland, pu bliceerde afgelopen week haar jaar cijfers. Daaruit blijkt dat het aantal abonnees met 46 afnam (naar 34.694) en het totaal aantal uitle ningen met bijna 24.000. Dat bete kent ook dat de mensen die abon nee bleven, minder leenden. ,,Maar de bezoekersaantallen laten zien Bezoekersaantallen laten zien dat een veel groter publiek van de bieb gebruikmaakt dat een veel groter publiek gebruik maakt van de bibliotheek", zegt Van Vugt. De organisatie is veel breder dan alleen maar een uitleenpunt, wil ze maar zeggen. Zo begon vorig jaar in Zierikzee een Postcafé, waar men sen geholpen worden die moeite hebben met het begrijpen van brie ven van gemeenten of belasting dienst. ,,Daar bleek een enorme be hoefte aan te zijn", zegt Van Vugt. ,,Tussen juli en december bezoch ten ruim zestig mensen dat café." Morgenmiddag (dinsdag) opent ook in Sint-Annaland zo'n Postcafé haar deuren bij Anna Zorgt aan het Havenplein Ook zijn er in het werkgebied van de bieb workshops voor werkzoe kenden, programmeerlessen voor jongeren en zogeheten boekstart- ochtenden voor de allerjongste kin deren en hun ouders. Met basis scholen werd ook samengewerkt. Al met al 462 activiteiten waar ruim tweeduizend bezoekers op af kwa men, zegt Van Vugt. ,,Dat is de nieuwe koers. Het vergroten van het bereik blijft prioriteit." De verhuizing van de Goese ves tiging naar het Bleekveld wordt door de organisatie aangegrepen voor een cultuuromslag. De bieb wil bijvoorbeeld op meerdere plek ken in de stad zichtbaar worden, en niet beperkt worden tot haar vesti ging. Zo zijn gesprekken gaande met de Zeeuwse Muziekschool om de collectie bladmuziek dichter bij de mensen te brengen. ,,Een proef tuin", noemt Van Vugt dat. ,,We zoeken naar mogelijkheden voor samenwerking met partners." Over 2018 schrijft de organisatie zwarte cijfers, wijst de jaarrekening uit. Waar gerekend werd op een te kort van zo'n 40.000 euro, houdt Bibliotheek Oosterschelde ruim 35.000 over. Dat is vooral te danken aan extra subsidie. Grootste kosten post zijn de salarissen: in 2018 be taalde de bieb meer dan twee mil- j oen euro uit aan haar werknemers. Meer dan de helft van de lasten. zoals je in een hotel op Mal- lorca je handdoek vroeg neer legt. Gelukkig hebben we weer de beste plek." Behalve Hemelvaart brengen de drie Duitse families geen weekenden door in Zeeland. ,,Dan gaan we naar andere plaatsen. Maar we vinden het hier wel heel fijn. Zelfs na twintig jaar nog. Al verandert de omgeving wel. Het wordt steeds voller gebouwd. Meer huisjes, meer strandtenten. Dat hoeft voor ons niet zo." Ook MSrika en Andreas Böttcher komen voor de weidsheid en het gevoel van vrijheid. Alleen dan niet met een caravan, maar met een ex peditietruck, een oude leger- truck omgebouwd tot camper. Het stel heeft gezelschap van twee andere stellen in volledig zelfvoorzienende expeditie trucks met vierwielaandrij- ving, de ene splinternieuw en de andere ook omgebouwd. Op die laatste, waaruit de geur van eieren met spek komt, zitten stickers geplakt uit Alba nië, Iran, Georgië, Siberië - noem maar op. ,,Ze zijn ermee naar de heetste, de koudste, de hoogste en de laagste plek van Europa geweest'', vertelt Bött- cher trots. ,,We zijn allemaal reizigers, sommigen wereldreizigers. En nu zijn we hier, op de Brou- wersdam. Een plek om naar te rug te keren." Het was de eerste keer dit sei zoen dat de Brouwersdam zo ouderwets drukbezet was. De families Sonsman, Löwe en Si mon hadden er al op gerekend. ,,We komen hier al twintig jaar met Hemelvaart", vertelt Sarah Sonsman. ,,En het is nooit an ders geweest. Het is een beetje Digitale ondersteuning Sollicitatietraining maandag 3 juni 2019 SD Bieb draait minder om boeken Bibliotheek Oosterschelde kende in 2018 een kleine terug loop van abonnees en uitlenin gen ten opzichte van het jaar er voor. Toch heerst er optimisme, zegt directrice Jannie van Vugt. Michiel Bouwman Goes -Jannie van Vugt, directrice training bekijken de deelnemers filmpjes. Ook krijgen zij een werk boek met oefeningen. Alles wordt op een rus tige manier uitgelegd. Iedereen werkt in zijn of haar eigen tempo, onder begeleiding van een do cent. Tijdens de training leren de aanwezigen over het uitzendbureau, vacatures zoeken, solli citatiebrief schrijven en cv opstellen, netwerken en het sollicitatiege sprek. De cursus bestaat uit vier gratis lessen van anderhalf uur. Aanmel den kan via bibliotheek- oosterschelde.nl/ werkzoekenden. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00 16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; 18.30 uur: De Witte Toekomst; 19.30 uur: Harmonie Witte van Haems- tede; Pelgrimskerk, 18.45-19.45 uur: Yoga; DREISCHOR Trefpunt de Dorsvloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Cres- Beat; ELLEMEET Dorps huis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; KERKWERVE Dorps huis, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.00 uur: Muziekvereniging; Dol-fijn, 13.30-14.30 uur: Zwemmen met Allevo voor mensen met dementie-beeld; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorps huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis; ZIERIKZEE Gebouw 4SD, 9.30 uur: Post café; Scouting Zierik- zee, 9.00 uur: Bewust en ontspannen be wegen; ZONNEMAIRE Dorps huis, 9.00-10.30 uur: Dansen voor oude ren; 19.30-21.15 uur: Repetitieavond Nut en Uitspanning. Andreas en Marika Böttcher (beiden rechts) bij hun expeditietruck. foto dirkjan gjeltema Wie zaterdagochtend niet voor achten de Brouwers- dam op draaide, kon weer rechtsomkeert maken. Al voor dag en dauw stond de dam vol campers en cara vans, en zaten toeristen in de duinen te frühstücken. Wendy Wagenmakers Scharendijke Hoe werkt een smartphone? fotoanp ZIERIKZEE In samenwerking met de Seniorenraad is er in Bi bliotheek Zierikzee ie dere eerste dinsdag van de maand een Digitaal Café. De eerstvol gende bijeenkomst is morgen. Hoe werkt een tablet, laptop of smartphone? Hoe verstuur ik een mailtje? Hoe kan ik iets opzoe ken op het inter net? Er wordt op een laagdrempe lige manier ant woord gegeven op dit soort vragen, zodat de gebruiker uit eindelijk zelfstandig aan de slag kan gaan. De bezoekers kunnen hun eigen apparaat meene men. Het café is van 13.30 tot 15.00 uur. Meer informatie is te vinden op bibliotheek- oosterschelde.nl. ZIERIKZEE In Bibliotheek Zierikzee wordt donderdag een sollicitatietraining verzorgd. Tijdens de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45