'Rappers opgehitst: hoe meer je je misdraagt, hoe meer je verkoopt' II Kamer wil strengere controle vergoedingen NIEUWS 3 Stichting Music#MeToo daagt managers, platenlabel en rappers voor rechter Opblijven levert 2 ton op Managementbureau Spec, platenla bel Top Notch en het Amerikaanse muziekbedrijf Warner Music Group moeten zich voor de rechter verantwoorden, vindt Music#Me- Too. Rapper Ali B is mede-eigenaar van Spec en daarom mede-aanspra kelijk, aldus de stichting. De bestuurders en de rappers worden niet voor de rechter ge daagd vanwege hun songteksten, zo blijkt uit het verzoek tot een voorlopig getuigenverhoor dat is ingediend bij de rechtbank Mid den-Nederland. Die vallen onder de artistieke vrijheid. De stichting wil de rechtbank vooral wijzen op het gedrag van de artiesten. Zo zette rapper Boef in 2016 een vlog online waarin hij vertelt dat hij, na een arrestatie, tegen een politieagent heeft gezegd: ,,Ik neuk je dochter.'' Ook noemde Boef, die bij Spec onder contract staat, vorig jaar vrouwen 'kechs' (hoeren) in een video op Snapchat. Rapper Frenna (van platenlabel Top Notch) werd in Suriname veroordeeld vanwege seks met een minderjarige en het filmen daarvan. Gedragscode Dergelijk gedrag is volgens de stichting niet te rijmen met bij voorbeeld de ethische gedragscode van de Warner Music Group, waar mee Spec samenwerkt. Die code stelt dat zakenpartners worden aangemoedigd zich ver te houden van 'aanstootgevend gedrag en sek sueel expliciete acties of taal'. ,,De gedragscode lijkt een papie ren werkelijkheid: een front naar de buitenwereld om te laten zien dat de muziekbranche ethisch is'', staat in het verzoek aan de rechtbank. ,,Het is een pijnlijke constatering, maar seks, vrouwenminachting en vrouwonvriendelijkheid verkopen. Bedrijven moedigen normover schrijdend gedrag aan: hoe meer je je misdraagt, hoe meer je zult ver kopen. Daar zijn niet alleen de ar tiesten zelf, maar vooral hun ma nagement verantwoordelijk voor.'' De stichting Music#MeToo wil 'ongewenste seksualisering en seksueel misbruik binnen de mu- De gedragscode lijkt een front om te laten zien dat de muziekbranche ethisch is ziekbranche tegengaan'. Vrouw onvriendelijke teksten en seksueel expliciete video's van rappers zorgen volgens de stichting voor een cultuur waarin vrouwen wor den gezien als lustobject en kunnen leiden tot het exposen van vrouwen: het doorsturen van naaktfoto's of seksvideo's. Aangifte De stichting is in februari van dit jaar opgericht. De voorzitter richt zich onder meer op de mu- ziekbranche, omdat haar dochter werd aangerand op een kerstborrel van een vastgoedbedrijf. Op dat feest werd veel rapmuziek gedraaid. De dochter deed eerder dit jaar aangifte van seksuele intimidatie tegen de directeur van een Amster dams vastgoedbedrijf, die haar tij dens dat feest twee keer op de billen zou hebben geslagen. Het Open baar Ministerie heeft de zaak in onderzoek. „Namens mijn cliënt Stichting Music#MeToo is er een verzoek bij de rechtbank ingediend om de bestuurders en een aantal artiesten van Spec, Top Notch, Warner Bros en Universal Music onder ede te horen. De boodschap van Stichting Music#MeToo is helder: meer respect voor vrouwen en meisjes. Dat is onze opdracht en dat gaan we regelen'', aldus Karim Aachboun, juridisch adviseur van de stichting. Aachboun, werkzaam bij TaXeCo Belastingadviseurs en Juristen dat klanten zoals Louis Vuitton bij staat, kwam eerder in het nieuws door een nog lopende strijd met Ferd Grapperhaus, de huidige mi nister van Justitie en Veiligheid. Als de rechtbank het voorlopig getuigenverhoor toestaat, wordt daarna beoordeeld of er daadwerke lijk een civiele rechtszaak in gang wordt gezet. Woordvoerders van Spec en Top Notch bevestigen dat de bedrijven in kennis zijn gesteld van de procedure. Ze konden of wilden er nog niet op reageren. De reis- en verblijfsvergoedingen die een Kamerlid krijgt, zijn afhan kelijk van waar hij woont. Hoe ver der weg ze wonen van Den Haag, hoe hoger de vergoeding. Wanneer een Kamerlid wordt geïnstalleerd, moet hij zijn woonplaats opgeven. Daarna wordt nooit meer gecontro leerd of dat nog steeds klopt. Onlangs kwamen Tweede Kamer leden Dion Graus (PVV) en Theo Hiddema (Forum voor Democra tie) in opspraak omdat ze ten on rechte te veel verblijfskosten zou den ontvangen. Hiddema schonk het te veel ontvangen bedrag in middels aan een goed doel. ,,We hoeven echt niet een con troleur af te sturen op elk Kamer lid'', zegt VVD'er Erik Ziengs. ,,Maar wanneer je na je installatie verhuist naar een plek dichter bij Den Haag, is er niemand die daar naar vraagt. Zo kan het dus gebeu ren dat je bewust, maar misschien ook onbewust, een te hoge vergoe ding krijgt. Wij vinden daarom dat Kamerleden voortaan elk jaar een formulier moeten invullen waarop ze aangeven waar ze op dat moment wonen. Zo kunnen ze zichzelf ervan vergewissen of ze hun zaakjes nog op orde hebben.'' Kamerleden krijgen naast een bedrag van 8047,53 euro bruto per maand ook nog vakantiegeld en een eindejaarsuitkering. Daar bovenop hebben ze recht op vier verschillende soorten onkosten vergoedingen: voor kosten die ze maken voor woon-werkverkeer, overige reiskosten, verblijfskosten die moeten worden gemaakt als het Kamerlid in Den Haag is, en overige beroepskosten. ,,Wij vinden het salaris al aan de hoge kant'', zegt Michiel van Nis pen van de SP. ,,Dan is het raar dat daar bovenop vergoedingen worden gegeven die helemaal niet worden gecontroleerd.'' DEN HAAG Een actie voor kinderen in de hele wereld die wakker liggen omdat ze in moeilijke omstandig heden opgroeien, heeft 204.150 euro opgeleverd. Aan de Nacht van het kind deden duizenden mensen mee. Zij organiseerden activiteiten die ze lieten sponsoren. Ook BN'ers sloten zich aan. Zo trokken Angela Schijf, Natasja Froger en Ron Boszhard een nachtje door en hielden hun vol gers op sociale media op de hoogte van hun nachte lijke avonturen. maandag 3 juni 2019 De stichting Music#MeToo daagt Nederlandse rappers zoals Boef en Frenna voor de rechter vanwege 'vrouwonvrien delijk gedrag en vrouwendiscri minatie'. Ook hun management moet zich verantwoorden. Cyril Rosman Amsterdam - Stichting Music#MeToo Rappers als Boef(boven) en Frenna (onder) en managers als Ali B (grote foto) moeten zich verant woorden, vindt Stichting Music#MeToo. FOTO'S HH/ANNEKE JANSSEN EN ANP Kamerleden moeten voortaan elk jaar opgeven wat hun vaste woonplaats is om te voorkomen dat ze ten onrechte te veel reis- en verblijfsvergoedingen krijgen. VVD en SP doen daartoe van daag gezamenlijk een oproep tijdens een debat over integriteit van Kamerleden. Hans van Soest Den Haag -Dion Graus (PVV), kreeg wellicht teveel reiskosten vergoed. Theo Hiddema (FvD), schonk zijn discutabele vergoeding aan de Poezenboot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3