ZEELAND GEBOEKT Broeder Tollenaar kom je tegen c Oud-predikant Wim Jansen presenteert nieuw boek 1 Jos Govaarts signeert zijn debuut Krassels Een gedicht, een bal met ronde woorden ZEELAND 21 John Tollenaar was avond-, nacht- en weekendhoofd in ziekenhuis Zorgsaam in Terneuzen. Wat hij daar zoal meemaakte vertelt hij in een bundel met vijftig korte verhalen. „Jongedame! Ik zal het heel kort maken. Ik ben woest!" Zo kom je nog eens op een andere manier het ziekenhuis binnen. Niet als patiënt, maar als geïnteresseerde bezoeker die wel eens wil weten wat er in het weekeinde of nacht allemaal gebeurt. We lopen mee aan de hand van John Tollenaar. Hij was van 2007 tot 2016 avond-, nacht- en weekendhoofd in zie kenhuis Zorgsaam in Terneuzen. Hij bun delde belevenissen, gedachten en anekdotes in zijn boek Alles gegeven... vijftig verhalen van een anw-hoofd uit het ziekenhuis. John Tollenaar werd in 1972 geboren in Hoek. Na de mavo volgde hij een opleiding ziekenverzorging en verpleegkundige. Hij werkte in de zorg, van 1990 tot 1996 en nog eens van 1999 tot 2004 in zorg- en revalidatiecentrum Ter Schorre in Terneuzen. Ook had hij - na daartoe te zijn opgeleid - van 2000 tot 2016 een eigen begrafenisonder neming. Naast die opleidingen ver diepte hij zich in de bijbel, volgde een cursus Hebreeuws en organiseerde van 1996 tot 2000 een 'oud gerefor- ALLES meerde huisgemeente' waar hij zelf voorging. Aantekeningen Tijdens zijn werk als anw-hoofd in het zieken huis maakte hij aantekeningen en gedichtjes van wat hij zoal meemaakte. Die heeft hij ver werkt in de nu gepubliceerde bundel. Een aangeboren botaandoening dwong hem zijn baan op te geven. Het schrijven noemt hij 'een stukje verwerking' van dat proces: ,,Het wer ken aan het boek was helend. Je kunt daarin ook je zwakke kant laten zien. Door dat te doen voel ik me een stuk lichter." In het voor woord van het boek zegt hij: ,,Wat heb ik deze taak, zeven jaar lang, met ontzettend veel ple zier en liefde gedaan. En wat doet het een pijn om dat mooie werk nu niet meer te kunnen doen." In de verhalen krijgt de lezer een beeld van het ziekenhuis en zeker ook van het dienst doende anw-hoofd. Tollenaar noemt het een zware en verantwoordelijke baan: ,,Als om 16.15 uur de hoofden van de afdelingen weg gaan, ben jij het hoofd van het ziekenhuis. Ie dereen in het ziekenhuis valt onder jouw ver antwoording." Hij krijgt te maken met patiënten in alle soorten en maten. Met een mevrouw die he patitis heeft opgelopen in een buitenechte lijke relatie en zich in eerste instantie ver schuilt achter het veel gehoorde excuus 'het is door een wc-bril zeker'. Een man die een bier fles door een eigen lichaamsopening heeft ge duwd. Een man die uitgeprobeerd heeft of zijn trouwring rond zijn elfde vinger past. En een man met een chronische aandoening aan de alvleesklier die van thuis boterham men met buikspek en mosterd heeft laten meenemen en door het lint gaat als dat niet wordt getolereerd. Pagina 54: ,,De maat voor broeder Tollenaar is vol mijn boosheid overwint het." Om vervolgens tegen de inter nist te zeggen: ,,Het boeit me niet hoe zijn bloeduitslagen zijn, maar zeg me dat ze goed genoeg zijn om hem naar huis te sturen." Dat gebeurt. Het anw-hoofd geeft leiding aan het perso neel. Ook aan een jonge en nog onervaren ver pleegkundige. Zij stelt de 'foute' vraag: ,,Zeg, waar bemoei je je eigenlijk mee?" Als haar pa tiënt even later overlijdt zonder dat de familie gewaarschuwd is, reageert hij (pagina 51): „Jongedame! Ik zal het heel kort maken. Ik ben woest! Je bent nota bene net uit een verpleeg kundig ei gekropen en je denkt dat je alles al weet!" Een huisarts die geen wondroos her kent, een specialist die na onderzoek zonder een woord te zeggen wegloopt bij een ster vende man: ze komen broeder Tollenaar te gen. Officieel hoort de huisartsenpost niet bij zijn werkterrein. Als hem gevraagd wordt daar een infuus bij iemand in te brengen, bedenkt hij (pagina 116): ,,Een anw-hoofd is net Purol (sterk geurende vette zalf), zeg ik weleens: overal goed voor.'' Emeritus vrijzinnig predi kant Wim Jansen presen teert vrijdag 7 juni zijn nieuwe boek O hemel, zei de kro kodil. Hij doet dat bij hem thuis en in zijn tuin, aan de Wagenaar- straat 21 in Veere. De boekpre sentatie is publiek toegankelijk. In O hemel, zei de krokodil staan 52 dierenverhalen. Jansen wil hiermee 'zoiets als God ter sprake brengen', voor jong en oud. In de verhalen wordt God 'op ironische wijze ter sprake ge bracht, soms expliciet, soms ver huld, maar altijd als woordspel, verwijzend naar een dimensie van het bestaan waar geen woor den voor zijn'. De presentatie (met feest achteraf) is rond 17.00 uur (inloop vanaf 16.30 uur). Jos Govaarts (1951) signeert zaterdag 8 juni om 14.00 uur zijn debuutroman Krassels in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. Hij was bedrijfsarts, eerst bij de NS, later bij vele andere bedrijven en instellingen. Sinds vijftien jaar heeft hij ook een coachpraktijk. In 2014 volgde Jos zijn eerste schrijfcursus en begon met het schrijven van een groter manu script. Om te zoeken naar locaties en situaties die bij de romanper sonages kunnen passen, reisde hij vanuit zijn thuisbasis in Drenthe veel door het land. Het resultaat is zijn debuutroman Krassels. Over de roman, die ge deeltelijk op Walcheren speelt: Marcus Halen, bijna veertig jaar, leeft gescheiden van zijn gezin, verliest door een ziekte al zijn haar en zijn vader overlijdt plot seling. In de nalatenschap krijgt Marcus de opdracht om een brief bij iemand af te leveren. Het is het begin van een zoektocht. Niet alleen naar de onbekende, maar vooral naar zichzelf. Zeeuwse schrijvers Je woont pas echt in Parijs als je, al is het maar een glimp, uitzicht hebt op de Eiffelto- ren. Zo woon je pas werkelijk in Middelburg wanneer je, hoe be perkt ook, vanuit je raam de Lange Jan kunt zien. Alleen moet je dan iets meer geluk hebben dan Chawwa Wijnberg. In haar on langs verschenen Het ontbreken hoor je niet (€16,50, uitgeverij In de Knipscheer) staat een gedicht Mist in Middelburg. En ja, de toren lijkt verdwenen, zelfs 'zijn beier klinkt/ ver weg. Er is veel Middelburg, veel Zee land in deze bundel, aan gekondigd als het laatste werk van de zieke Chawwa Wijnberg. In het eerste ge dicht neemt ze meteen al afscheid: is het nog ver. Ze is moe en medisch. De wereld wil nog steeds niet deugen. En dan is er dat tergende verleden, met slechts een paar overlevenden, alle anderen/ bestaan uit brieven/ op oorlogspapier. Ondanks die zwaarmoedige ge dachten klinken deze gedichten meestal verrassend licht. Het is zeer zonnig in Zeeland: zelfs de de pressie/ is op vakantie. Ze levert zelfs een Zonnetje sonnetje, die titel is een geval van oogrijm, terwijl rijm meestal voor het oor is be doeld. Zintuigen Deze twee zintuigen, oor en oog, horen en zien, zijn heel belangrijk in deze bundel, en trouwens ook in de zeven andere bundels die Chawwa Wijnberg sinds 1989 pu bliceerde. De dood voor ogen, het einde binnen gehoorsafstand. Dan heeft het voordelen een beetje doof te zijn, en een beetje blind mag ook. Juist door die gave weet de dichteres haar onbevangenheid te bewaren, kan het kind in haar van bijna 77 jaar zich blijven ver bazen, kan ze blijven hopen, blij ven geloven. Blijven geloven bij voorbeeld in de wielewaal/ in toe komst en in eieren. Blijven hopen dat alles toch nog eens beter wordt. De poëet als profeet, bij voorbeeld in een gedicht dat veel zeggend Ik zeg je heet: Het is tijd voor een gedicht/ een bal met ronde woorden/ of een grasspriet door/ duimendik beton. Dat zijn nu eens gedenkwaar dige laatste dichterwoorden, ge tuigen van een eeuwig nieuw be gin. Zul je altijd zien. maandag 3 juni 2019 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jan van Damme GEGEVEN 1 UIT HET2IEKEMHJI& Schrijver John Tollenaar. Links: cover van Alles gegeven.... foto boaz timmermans John Tollenaar: Alles gegeven... vijftig ver halen van een anw-hoofd uit het ziekenhuis - Uitgeverij Jena, 168 pagina's, 16,99 euro. Wim Jansen. FOTO MECHTELD JANSEN Wim Jansen: O hemel, zei de krokodil, met illustraties van zoon Hans Jansen, uitgeverij Van Warven in Kampen, 14,95 euro. rif/1 Cover van Krassels. O+hWW* WIJNBERG H-GT ONTDRGKGN HOOR JE r Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21