Trekkertrek doet de grond trillen in Ritthem WALCHEREN 19 VÓLKOREN 165 GEZELSCHAPPEN Middelburg Vólkoren is razend populair. Met 165 koren, van klassiek tot modern. Het trekt publiek uit heel het land. Tot Friesland toe. Zoals Hans Nieuwenhuijsen, die speciaal voor de klassieke koren komt. Voor de Nieuwe Kerk bladert Hans Nieu wenhuijsen door het programmaboekje. Het is even wennen, van de frisse kerk naar de warmte buitenlucht. Nieuwenhuijsen weet precies wat hij vandaag wil zien: zoveel mogelijk klassieke ko ren. In het boekje heeft hij de @hoc Singers uit 's-Heer Abts- kerke en gemengd koor Przyjazn uit het Brabantse Hooge Zwaluwe aangekruist. ,,Zelf speel ik in een klassiek koor, vandaar de voorliefde voor klas siek", zegt hij. ,,Het is echt genieten, een dag als deze. Met zoveel koren op prachtige historische locaties." Het zonovergoten weer maakt dat rond de middag alle terrassen rond Plein 40-45 en de Markt tot de laat ste stoel zijn gevuld. Vanaf daar zingt het publiek mee met de be kende popliedjes van Whatever. Vlaming Bart Perdieus heeft de verkoeling opgezocht in de mid deleeuwse Kloostergangen van het Abdijcomplex. Voor het eerst in jaren maakt hij Middelburg Vól koren als toeschouwer mee. Een nieuwe ervaring, zegt hij. ,,We gaan vandaag de koren af die we niet kennen en laten ons verras sen. Fijn is dat je nu een keer echt de tijd hebt om op je gemak te luisteren." Perdieus wil ook even in de Sterrenwacht gaan kijken. Daar is hij niet eerder geweest. 27 locaties Aan het jaarlijkse korenfestival doen dit jaar 165 koren mee, ver deeld over 27 locaties. Ruim twin tig minder dan vorig jaar, toen een recordaantal van 186 koren neer streek in Middelburg. Reden is het Hemelvaartweekend, denkt Marin van den Berge, die op de Markt de dag aan elkaar praat. Nog altijd trekt het festival bijna 6000 koorleden naar het centrum van Middelburg. Een festival waar Het concept staat als een huis. Daar moet je niets aan veranderen koren voor op de wachtlijst staan. Zoals Re-Flax uit Hendrik-Ido- Ambacht. ,,We zijn dit jaar voor het eerst ingeloot", zegt Jeffrey van der Vegt. ,,Het is een hoogtepunt waar je samen naar toe werkt." Cliff Richard Piet Romijn uit Kloetinge kan dat beamen. Hij geniet van het optre den van zanggroep Memories, die nummers speelt van artiesten uit de jaren vijftig en zestig, zoals Cliff Richard en Doris Day. De dames, gekleed in jaren vijf tig jurkjes, doen het goed bij het publiek. ,,Het leuke van Vólkoren is dat je nu eens aan een breed pu bliek kunt laten zien waar je een heel jaar voor repeteert." Een half uur later staat hij zelf op het po dium. Los van jaarlijks nieuwe koren, is de opzet van het korenfestival dit jaar onveranderd. ,,Een be wuste keuze", zegt Van den Berge. ,,Het concept staat als een huis. Daar moet je niets aan veranderen. We hebben dit jaar weliswaar minder deelnemers. Maar door het fantastische weer compenseert het publiek dat ruimschoots." Vanuit zijn scootmobiel heeft Kees Langebeeke goed zicht op de baan. ,,Ken ze allemaal, die jongens", zegt hij. „Veertig jaar ben ik monteur ge weest. Veel trekkers die hier rond rijden heb ik nog afgeleverd. Of aan gesleuteld. Prachtig om ze weer in actie te zien. Sommige exemplaren zijn inmiddels wel een beetje ge kieteld. Dat kan niet anders." Langebeek gaat alle trekkertrek- evenementen in de provincie af. Van 's-Heer Abtskerke tot Cadzand. Hij geniet van het pk-geweld en de ronkende motoren die in een rechte lijn voorbijkomen. Net als Jan Wisse met zijn Same Centauro, die in de 2,5 ton klasse als eerste de 100 meter vol maakt en de zogeheten full pull pakt. Hij is een van de 121 deelnemers, verdeeld over acht ca tegorieën. Het is de tweede keer dat de trek kertrek plaatsvindt aan de Barents- weg, op steenworp afstand van de Westerschelde. ,,We treffen het dit jaar", zegt medeorganisator Koen Minderhoud. ,,De omstandigheden zijn perfect. Vorig jaar was het be hoorlijk nat. Nu moeten we de baan regelmatig besproeien." Biertje Minderhoud ziet het evenement groeien, met bijna 40 deelnemers meer dan op de eerste editie. ,,Aan de opzet hebben we niets veran derd. Het is voor bijna alle boeren uit de regio bereikbaar. Bewust or ganiseren wij geen supersport klas- ses." Sjors Musters uit Vlissingen, die met een biertje aan de kant staat vindt dat wel jammer. ,,Hoe meer spektakel, hoe beter." Koor REFLAX begeeft zich naar het podium op de Markt. foto lex de meester maandag 3 juni 2019 WA 'Dit festival is echt genieten hoor' Timo van de Kasteele Middelburg -Marin van den Berge, vrijwilliger ▲Peter Dekker uit Meliskerke in actie tijdens trekkertrek. FOTO LEX DE MEESTER Rookpluimen, brullende moto ren en bierdrinkende boeren langs de kant. Dat kan niets an ders betekenen dan trekkertrek. Aan de Barentsweg, net buiten Ritthem, komt het pk-geweld in actie. „Voel je die grond trillen? Dat is toch genieten", zegt Kees Langebeeke uit Vlissingen. Timo van de Kasteele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19