Doen alsof je druk bent V ECONOMIE 13 Lageropgeleiden bozer dan hogeropgeleiden AAN HET WERK BLIKVANGER HOTEL 1^ maandag 3 juni 2019 edereen weet dat je van te hard werken I stress kunt krijgen. Minder bekend is dat I je van precies het tegenovergestelde óók tamelijk gestrest kan worden. Als je helemaal niet zo druk bent, maar wel moet doen alsof, kan dat ook voor spanning zorgen. Want ondanks deze tijden van flexibele tijden en thuiswerken blijven sommige bedrijven hun medewerkers vooral afrekenen op hoeveel tijd ze 'op hun plek zitten'. In deze bedrijven word je dus beoordeeld op hoelang je er bent, niet op wat je doet. Ook als je niet iets nuttigs aan het doen bent - bijvoorbeeld omdat je wacht op de reactie van iemand voordat je verder kunt - dien je lijfelijk op je plek te zijn. En de eisen voor hoeveel tijd je dan aan je bureau moet zitten, zijn soms niet mals. Het extreemste voorbeeld is mis schien wel het inter netbedrijf Alibaba van Jack Ma. Daar is de norm de 996-regel: werken tussen negen uur 's ochtends en negen uur 's avonds, zes dagen per week. Een bore-out ligt op de loer: gevoelens van nutteloos zijn, verlies van motivatie en met tegenzin naar je werk Bedrijven die hun werknemers afreke nen op het aantal kantooruren berei ken regelmatig pre cies het tegenover gestelde van wat ze willen. Als je namelijk wordt beloond voor 'aan je bureau zitten', ga je logischerwijs doen alsof je druk bent. Je wekt dan de indruk dat je driftig bezig bent, zelfs al heb je helemaal niet zo veel te doen. Bekende trucs: telefonerend over de gang lopen zodat iedereen je ziet 'werken', met een notitieblok rondjes door het gebouw lopen, terwijl je helemaal geen af spraak hebt, een jas over je stoel laten hangen terwijl je al weg bent, of het opzettelijk sturen van e-mails aan collega's buiten kantoor tijden. En ondertussen verveel je je dood. Een bore-out ligt dan op de loer: gevoelens van nut teloos zijn, verlies van motivatie en een flinke tegenzin om naar je werk te gaan. Doen alsóf je druk bent, is dus ook best stressvol. En het is ook nog eens zonde van de tijd van alle betrokkenen. Weg dus met de obsessie voor 'aanwezig zijn', leg de verant woordelijkheid over het behalen van doelen en targets bij de werknemer en laat deze die invullen hoe en waar hij of zij dat wil. Met een notitieblok door de gangen van het kantoor lopen om te doen alsof je druk bent, is echt niet meer van deze tijd. Google onder de loep in VS China start onderzoek naar FedEx Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). De pensioenleeftijd - de eerste keer dat mensen in aanmerking komen voor AOW - schuift al jaren op, maar het kwartje lijkt maar niet te vallen, zegt Kène Henkens, een van de onderzoekers van het Nidi. Nu krijgen mensen vijf jaar vóór hun pensionering duidelijkheid over de datum waarop ze met pensioen kunnen. ,,Dat is erg laat'', vindt Henkens. Extra wrang: de duide lijkheid leidt vaak tot teleurstelling en boosheid. ,,Uit ons onderzoek blijkt dat mensen gemiddeld twee tot drie jaar eerder met pensioen denken te kunnen gaan dan ze wer kelijk kunnen.'' Mensen zijn vooral boos omdat ze het idee hebben dat de finish steeds verder wordt gelegd. Vooral bij mensen met zware beroepen, die vaak al op jonge leeftijd zijn gaan werken, hakt dat erin. Ze heb ben al grote moeite de pensioen leeftijd te halen en als die dan ook steeds later ligt, neemt de onvrede verder toe. Bij hogeropgeleiden is de boosheid veel minder groot. De uitkomsten van het onder zoek verbaasden Henkens. ,,In 2015 deden we dit onderzoek voor het eerst. Toen was de kennis over de AOW-leeftijd niet groot. Maar de afgelopen jaren is die toch veel in de publiciteit geweest. Mensen weten nu wel dat de leeftijd stijgt, maar met hoeveel en hoe snel is de mees ten niet bekend.'' Laat de AOW-leeftijd elk jaar met een maand stijgen. Dan weten mensen waar ze aan toe zijn Mensen die nu op hun pensioen overzicht kijken, zien dat de AOW- leeftijd 67 jaar en drie maanden is. ,,Ze onthouden die leeftijd. Als ze er later achterkomen dat de AOW- leeftijd inmiddels weer verder is gestegen, is dat vaak een onaan gename verrassing.'' In de huidige systematiek is de AOW-leeftijd gekoppeld aan de levensverwachting. Hoe ouder we worden, hoe later we met pensioen kunnen. Een twintigjarige van nu zal waarschijnlijk moeten werken tot zijn 73ste. Henkens pleit ervoor de verho ging van de AOW-leeftijd anders vorm te geven. ,,Laat die bijvoor beeld elk jaar met een maand stij gen. Of geef duidelijke grenzen aan: in 2030 is de AOW-leeftijd zo hoog en in 2040 zo hoog. Dan weten mensen waar ze aan toe zijn.'' Bonden, werkgevers en minister Wouter Koolmees van Sociale Za ken praten vandaag verder over een nieuw pensioenakkoord. De AOW- leeftijd ligt daarbij nadrukkelijk op tafel. De vakbonden willen af van de koppeling met de levensver wachting. Nu betekent elk jaar lan ger leven een jaar langer werken en dat vinden de bonden onrechtvaar dig. Ze willen ook dat de AOW- leeftijd tijdelijk wordt verlaagd tot 66 jaar. Dat is vooral belangrijk om mensen met zware beroepen eer der met pensioen te laten gaan. Een geleidelijke verhoging van de pensioenleeftijd is voor de bonden pas bespreekbaar als er een regeling komt dat mensen met zware beroe pen eerder kunnen stoppen. Koolmees heeft al aangegeven de bonden tegemoet te willen komen. GO KARTEL Het Ameri kaanse ministe rie van Justitie werkt aan een kartelonderzoek tegen internet gigant Google. Justitie zou hierbij een deal hebben geslo ten met toe zichthouder Federal Trade Commission (FTC). Een mogelijk aan dachtspunt zou de dominante marktpositie van Google zijn. HANDELSVETE De Chinese au toriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de Amerikaanse pakketbezorger FedEx. Volgens Peking heeft het bedrijf Chinese pakketten niet bij de juiste af nemers afge leverd. Met de beschuldigingen tegen FedEx voeren de Chi nezen de han- delsstrijd met de Verenigde Sta ten verder op. a> E o nnrfc - Het allereerste gebouw ter wereld in de vorm van een gitaar verrijst in het stadje Hollywood, vlak bij Miami. Het gaat om de nieuwste aanwinst van de Hard Rock Hotel-keten. De opening van het hotel, dat 638 kamers krijgt en 122 meter hoog wordt, is gepland op 24 oktober. foto getty images Mensen gaan later met pensioen dan ze denken Mensen schatten hun pensioen leeftijd veel te optimistisch in. De laatste loodjes zijn daarom extra zwaar. Dat blijkt uit onder zoek van het Nederlands Inter disciplinair Demografisch Insti tuut (Nidi). Peet Vogels Rotterdam -Kène Henkens, onderzoeker Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: te weinig werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13