'Onder dit kantoor heeft mijn vader gewerkt, in de Staatsmijn, op 800 meter diepte' Dan breek ik hem liever zelf af dan dat ik het zo laat. Het moet perfect zijn", zegt hij in zijn kantoor, gevestigd in het voormalige hoofdpostkantoor van Geleen. Buro Pinkpop is kort voor het begin van de vijftigste editie een mengeling van een evenementenbureau onder hoogspanning en een klein, verstild museum. Jonge men sen achter computers zitten koortsachtig te bellen tussen archiefkasten die zijn volge stouwd met documenten, posters, T-shirts en andere parafernalia. In de grote hal van het oude postkantoor is een expositie in gericht, waar bezoekers tegen betaling van twee euro foto's, video's en memorabilia kunnen bekijken van Bruce Springsteen, Sting, Coldplay, The Golden Earring, Me- tallica en andere internationale popgroot heden die ooit een of meer Pinkpop-edities kleurden. Ook Mick Jagger is prominent aanwezig, al verliet de rockster - tot eeu wige frustratie van Jan Smeets - in 1979 boos het festival voor hij het podium op zou stappen. Op filmpjes is te zien hoe Smeets staat te huilen om Jaggers vertrek. ,,Fijn dat hij zijn hartoperatie goed heeft doorstaan", is het enige wat hij nu nog over de rockster kwijt wil. Ook de eerste transistorradio van Smeets is te bewonderen. ,,Daarop luisterde ik thuis in de keuken naar Tijd voor teenagers met Herman Stok. Zo maakte ik kennis met popmuziek." Door het gebouw loopt een gang die is behangen met schilderijen, pos ters, foto's en ingelijste documenten met Smeets de hoofdrol. ,,Ik noem dat 'de gang van mijn zelfbevrediging', zegt hij spottend. Voor Smeets is Buro Pinkpop gevestigd op heilige grond. ,,Hieronder liggen de gan gen van de Staatsmijn Maurits, destijds de modernste mijn van Europa. Daar heeft mijn vader als schietmeester eerste klas 29 jaar gewerkt. Ik moet er vaak aan denken hoe hij hieronder, op 800 meter diepte, heeft rondgekropen. Dat is toch wat hè?'' „Absoluut! Ik denk wel dat hij een paar traantjes zou hebben gelaten. Hij was van binnen net zo week als ik. In die zin lijk ik meer op mijn vader dan mijn moeder, die heel nuchter was. Wij waren een gezin met zes kinderen. Niets bijzonders in een Zuid Limburgs dorp. Mijn moeder was gelovig, mijn vader moest daar niets van hebben. Ik had een goede band met mijn vader, maar ik heb niet veel met hem gesproken. Daar had hij geen tijd voor, hij was altijd druk. Dat heb ik óók van hem. Moet je je voorstel len hoe het voor hem moet zijn geweest toen de mijn werd gesloten. Hij kreeg een goede uitkering, maar de mijnwerkers mochten geen ander werk doen. Ze waren gedoemd tot nietsdoen. Schandalig eigen lijk. Het werd nog gecontroleerd ook. Mijn vader ging bomen snoeien en tuinen on derhouden, daar was hij heel goed in. Soms kwamen de controleurs aan de deur: 'Is je vader thuis? We komen even een praatje maken.' Dan ging ik via de achterdeur als een speer naar hem op zoek.'' Smeets pakt zijn portefeuille. Daarin be waart hij de bidprentjes van zijn ouders. ,,Die heb ik altijd bij me." Zijn ouders zijn allebei 85 geworden. ,,Mijn vader is op een Over uw vader gesproken: onlangs bent u naar Officier in de Orde van Oranje Nassau bevorderd, nadat u eerder al tot Ridder was benoemd. Bovendien heeft u het tot grote maatschappelijke wel stand gebracht. Zou uw vader trots op u zijn geweest? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98