Jan Smeets Pinkpop beleeft dit jaar zijn vijftigste editie. Met dank aan Jan Smeets (74), die het festival al een halve eeuw in goede banen leidt. Aan opstappen denkt hij niet. ,,Ik was de baas, ik ben de baas en ik blijf de baas. Tot ik erbij neerval." In zijn omvangrijke archief heeft hij nog het briefje dat de pastoor van zijn geboortedorp Einighausen schreef aan het bestuur van de katholieke jeugdsoos waar voor hij zijn eerste popconcerten organi seerde: Mijne Heeren! Er moet een halt worden toegeroepen aan Jan Smeets, want die laat de jeugd dansen op een vulkaan van vuur. Het is 1961, de katholieke kerk is heer en meester in Limburg, de dorpspastoor een despoot die het gezin Smeets verbiedt op zondagmiddag te fietsen, omdat ze dan het lof niet kunnen bijwonen. Jan Smeets is een 16-jarige puber die plaatselijk enige be kendheid geniet. Hij heeft de kerk de rug toegekeerd, trekt zijn eigen plan en gaat on verstoorbaar door met wat hij als geen an- der kan: de jeugd laten dansen, al dan niet op een vulkaan van vuur. In 1970 begint hij met Pinkpop, zijn le vensbestemming. In de halve eeuw van zijn bestaan trekt het festival ruim 2,5 miljoen bezoekers. Het levert Smeets de titel Mr. Pinkpop op, een erenaam die hij zich graag laat aanleunen, al benadrukt hij dat hij het echt niet allemaal alleen heeft gedaan. De ondernemende puber uit 1961 is anno 2019 een kleine, gezette man met een war rige grijze haardos en een even warrige grijze baard. Zijn ogen staan helder en on derzoekend, zijn geest is onverminderd scherp, maar het is twijfelachtig of hij zelf ooit nog een danspasje zal zetten. Smeets kampt met gezondheidsproblemen, werd onlangs voor de tweede keer geopereerd aan een aneurysma (een zwelling van de hartslagader) en kreeg een nieuwe knie. Daardoor loopt en beweegt hij moeizaam. Zijn vastberaden doelgerichtheid is er niet minder om geworden. Smeets is iemand die zich graag zowel met de grote lijnen als met de kleinste de tails bemoeit. Hij is de man die bepaalt wat er gebeurt, wanneer het gebeurt, waar het gebeurt en hoe het gebeurt. „Dictatoriaal? Ze zeggen het. Sommige mensen vinden me een ouwe knar, een kankeraar. Ze vin den maar. Ik bemoei me met alles, ja. Maar ik kan er nu eenmaal niet tegen als iets niet goed is geregeld. Staat die tent verkeerd? 'Ik hoop dat ik tijdens Pinkpop overlijd, op het podium' TEKST JOHAN NEBBELING FOTO'S DANIËL COHEN ZATERDAG 1 JUNI 2019 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 97