8 NIEUWS JOHNSON Man, overal lagen seksspeeltjes en lingerie. Je wilt niet dat je dochtertje dat ziet Luna: ,,Ja, maar zou je dat uiten in een tv-pro- gramma? Dat begrijp ik niet. Toen wij uit de ge vangenis kwamen, zag ik Ivana's familie op tv. Why?'' Alex: ,,72 uur na Ivana's dood was de familie Smit overal in de media om roddels en geruchten te ver spreiden. Zonder bewijs, zonder dat ze met ie mand gesproken hadden. Het was pure speculatie. We zouden swingers zijn, buren zouden gegil uit ons appartement hebben gehoord. We zouden miljonairs zijn die de politie hadden omgekocht. Dat zette de toon. Maar er is later niets meer van vernomen. Onze buren in Kuala Lumpur hebben mets gehoord. We zijn geen miljonairs. Kom mor gen naar ons appartement, dan zie je hoe we wo nen.'' Tweedehands In dat appartement staat een Ikea-tafeltje met twee klapstoelen tegen het keukenblok. Een grote bank vult de woonkamer. In de slaapkamer van dochter Zoey (6) staat een hoogslaper en een roze tafeltje met barbies en tekenspullen. Alex: ,,Heel de inrich ting kostte 5000 dollar, alles tweedehands. We hadden niets toen we uit Kuala Lumpur vertrok ken. Alleen vier koffers met kleding en een beetje speelgoed voor ons dochtertje. Weet je hoe we maart vorig jaar zijn vertrokken naar Singapore? Met de bus, terwijl we afgeschilderd werden als miljonairs.'' Ruim een jaar hielden de Johnsons vervolgens de kaken op elkaar. Hun advocaten wilden niet dat ze met de media spraken. Toen de dood van Ivana vorige zomer werd behandeld door de onderzoeks rechter in Kuala Lumpur weigerden ze te getuigen. Alex: ,,We waren niet gedagvaard. Een paar dagen van tevoren kregen we een sms van politie-inspec- teur Faizal dat we moesten komen. Maar we waren al in het buitenland. Hij dreigde met een uitleve ringsverzoek. Onze advocaat was er, hij had vragen kunnen beantwoorden en onze verklaring voor kunnen lezen, maar werd op aangeven van de ad vocaat van de familie Smit de rechtszaal uitge gooid.'' Tijdens de rechtszitting kwamen er bijna elke dag nieuwe verdachte omstandigheden aan het licht. Een van de opmerkelijkste: Luna kon vanuit het politiebureau de schoonmaakster bellen en op dracht geven het appartement schoon te maken. De technische recherche moest nog sporenonder zoek verrichten. Luna: ,,We waren geen verdachten, we waren ge tuigen. We zaten niet in een cel, maar in een kan toortje en hadden onze telefoons nog. Ik heb de schoonmaakster gebeld om het appartement schoon te maken toen ze ons dochtertje had opge haald en naar het appartement ging.'' Alex: ,,Onze dochter Zoey heeft jarenlang bij ons op de kamer geslapen. Daar kwam ze vaak. Luna, Ivana en ik hadden uren seks gehad met elkaar. Man, overal la gen seksspeeltjes en lingerie. Je wilt niet dat je dochtertje dat ziet.'' Alex' dna werd onder de nagels van Ivana ge vonden. ,,We hadden seks gehad. Als ik jou aanraak zit mijn dna ook op je arm.'' Luna: ,,Dat heb ik me duizenden keren afgevraagd. Ze moet op de rand geklommen zijn, er zomaar overheen vallen kan niet. Wilde ze de wind in haar haar voelen? Nachtenlang heb ik met een glas wijn op het balkon gestaan, terwijl Alex sliep. In ge dachten sprak ik met Ivana. What the fuck, what did you do? En waarom op mijn balkon? Ik leek wel ge stoord.'' Alex: ,,We weten het niet. Ivana had een cocktail aan drugs in haar bloed. En iedereen die ooit tij dens het party-en op het randje balanceerde weet: je hersenen functioneren dan niet goed. Je denkt dat je kunt vliegen. Je denkt dat het een goed idee is om dingen te doen die levensgevaarlijk zijn.'' Alex lacht. ,,Jij bent in Kuala Lumpur geweest. Een bitcointransactie is ingewikkeld. Denk je dat de politieagenten daar überhaupt weten hoe dat werkt?'' Alex: ,,Dat wij soms seks hebben met een vrouw erbij is misschien niet de sociale norm, maar er is niets strafbaars gebeurd. Het verlangen was we derzijds.'' Luna: ,,Ik val op mooie vrouwen.'' Alex: ,,Ik doe het liever niet, want Ivana is er niet meer, maar lees de appjes uit onze groepsapp maar. Kijk maar wie er steeds probeert af te spreken. Waarom zouden we haar hebben willen drogeren? Ze wilde bij ons zijn uit eigen vrije wil.'' Meerdere keren dook het drietal volgens de Johnsons met elkaar in bed. In de Whatsapp-con- versatie waarvan Alex screenshots toont zitten seksuele toespelingen. App Ivana: I miss you two haha, I really want you two haha App Alex: Spaar je krachten maar, je zult ze nodig hebben App Ivana: Dat zal ik doen, je hebt geen idee En een paar dagen later: App Ivana: I want you guys so bad Alex: ,,Klinkt dit als een vrouw die we aan de haren in deze relatie hebben moeten slepen? We hadden een seksuele relatie. Maar de familie van Ivana zal zeggen dat we haar afschilderen als een slet.'' Luna: ,,Ze was graag bij ons. Het klikte. In mijn bed kon ze praten. Urenlang. We zijn beiden voor een groot deel door onze opa's opgevoed. Mijn va der overleed voor ik was geboren. Hoe lang heeft Ivana bij haar ouders gewoond? Twee jaar? Ze was op zoek naar iemand. Tegen mij vertelde ze dat ze beroemd wilde worden op Instagram, zodat haar moeder van haar zou houden.'' ,,Ze had tegen ons gezegd dat ze 26 jaar was'', zegt Luna. Alex: ,,We hadden geen reden daaraan te twijfelen. De vrienden waarmee ze uitging, waren ook allemaal die leeftijd of dertigers. Als wij had den geweten dat ze 18 jaar was, waren we vér uit haar buurt gebleven. No way dat er dan iets was ge beurd. De andere vrouwen die we toe lieten in ons leven, zijn advocaat, schrijfster, marketeers in de leeftijd van Luna.'' Luna: ,,De eerste test was een urinetest, zoals bij een zwangerschapstest. Geen idee wat die allemaal meet. Die was positief. De bloedtest later was ne gatief.'' Alex: ,,Geen idee hoe de urinetest positief kon zaterdag 1 juni 2019 GO Vervolg van pagina 7 Waarom bleven jullie weg? Hoe kan het dat jullie nog konden bellen? Wat is er volgens jullie met Ivana gebeurd, waardoor stortte ze van 20 hoog in de diepte? Boven: beelden van de bewakingscamera in het flatgebouw, onder een portret van de 18-jarige Ivana Smit. Jullie hebben de agenten met bitcoins omge kocht, denken de Smits. Jullie hebben misbruik van Ivana gemaakt, zegt de familie. -Luna Johnson Een 40-plusser die met een tiener in bed duikt? Jullie drugstest was eerst positief en daarna negatief. Toch iemand omgekocht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8