7 Levenslan veranderend want dan droogt het uit. Werk alleen de uitgroei bij. Als je het in de laatste vijf minuten uitwast en het water over de rest van je haar laat spoelen, zit je goed.'' Nicotineharen Je merkt het amper, maar je haar blijft door de jaren heen veranderen. „Kinderen hebben lichter haar, met de jaren kleurt het donkerder'', zegt Jochen Van- houdt. ,,Bij volwassenen gaat dit proces door.'' Zonlicht kan je haar tijdelijk lichter maken. Dit proces houdt pas op wanneer je kaal of grijs wordt. „Kaalheid is een kwestie van genetische aan leg, maar wordt ook door hormo nen beïnvloed. En verouderde haarwortels geven met de jaren minder pigment mee aan je haar. Dat wordt dus niet grijs, maar wit. De grijze kleur ontstaat uit een mengsel van wit en het reste rende pigment.'' Vitaminen Met de jaren kun je grijs en uiteindelijk wit worden, maar waarom hebben sommige oude ren geel haar? ,,Je haar neemt stoffen uit de omgeving op, zoals chloor in zwembaden of nicotine in rokerige ruimten. Als je haar pigment heeft, zie je dat niet, maar grijs haar kan groen of geel kleuren." De gelige nicotine kun je zelf met een zilvershampoo verwijderen, maar voor chloor- groen moet je toch echt even naar de kapper. Nee, zegt Vanhoudt. Je moet wel even bij de ingrediënten kijken: „Vermijd het liefst stoffen zoals siliconen en PPD's, want die bou wen langzaam een laagje om je haar dat het futloos en dof maakt. Als de verpakking vermeldt dat het van natuurlijke producten is gemaakt, zit je vaak goed.'' Vraag hulp van de kapper: ,,Er zijn veel verschillende haartypen en het is belangrijk dat het product past bij het haar dat je op dit moment hebt. Je kapper kan je adviseren.'' w Onbeperkt verven olijfolie of azijn. Klinkt dat te mooi om waar te zijn? Dat komt omdat het volgens Vanhoudt fabels zijn. ,,Azijn, olijfolie of je haar met ei insmeren, zorgt er alleen maar voor dat je kapsel naar etensresten ruikt.'' Wie toch zijn eigen haartonic wil maken, kan volgens de kapper beter rijstwater proberen. Deze truc komt uit Japan, waar het yu- su-ru heet. Spoel een half kopje ongekookte rijst en week de rijst dan een kwartier in twee kopjes warm water. Giet het water, zon der de rijst, over in een kom, dek af en laat een dag staan. Wrijf het in je haar en de proteïne in het rijstwater zorgt voor glanzender, zachter en sterker haar. »Wit als de Alpen Is je haar van nature futloos of heb je veel last van uitval? Geen paniek: „Mensen hebben vaak een of twee keer per jaar een pe riode van verhoogde haaruitval.'' De oplossing kan zitten in meer vitamine C, Bi, B2, B3, B5 en B12. ,,Na een paar maanden nemen je haarwortels de vitamine op en produceren steviger, dikker haar. Het groeit er niet drastisch snel ler van, maar het is wel gezonder. Als je regelmatig haren verliest, is het verstandig naar de dokter te gaan. Dan kun je een eiwit- of vitaminetekort hebben.'' Sneeuwt het wanneer je door je haar wrijft? Dan zie je de restan ten van stylingproducten of heb je last van roos. Niet iedere soort roos is hetzelfde: ,,Mensen kun nen droge of vette roos hebben, afhankelijk van hun hoofdhuid. Roos bestaat uit stukjes huid schilfers. Een vettere huid zorgt voor vette roos die tegen de hoofdhuid kleeft en sneller jeukt. Een drogere huid geeft droge roos, die er makkelijk uitvalt." Door te weten welk type roos jij hebt, kun je de juiste anti roosshampoo kopen. ,,En anders kun je met een peelingshampoo of balsem ook de hoofdhuid opknappen." Iedereen die zijn eigen haar kleur kiest, stelt zich op een ge geven moment de vraag of al die kleurstoffen slecht zijn voor je haar. De Vlaamse kapper stelt gerust: ,,Kleurspoelingen zijn niet schadelijk, alleen met kleu ringen op basis van ammonia moet je soms oppassen. Zelfs dan kun je blijven verven zonder dat het kwaad kan." De truc is de kleur op de juiste manier bij te werken. ,,Verf bij een opfrisbeurt niet de hele lengte van je haar, Goede haarproducten hoeven niet duur te zijn Wanneer je de kapsalon uit loopt, zit je haar perfect. Maar wil je thuis dezelfde coupe met supermarktmousse maken, dan krijg je dat niet voor elkaar. Kun je alleen een goed kapsel creëren met duurdere haarproducten? Liever geen olijfolie ligt het geheim van volumineus haar verborgen in een eetlepel GO ZATERDAG 1 JUNI 2019 Volgens oude volkswijsheden m Mijn Haar verschijnt 7 juni (Lannoo, €19,99)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79