Deze tips geven jongeren met stress elkaar Driekwart van de jongeren tussen 18 en 35 jaar worstelt met stress, blijkt uit cijfers van CBS en TNO. Maar erover praten doen ze niet. Stichting Time Out wil dat met een theaterstuk uit de taboesfeer halen. 'Waarom moet iedereen hoogopgeleid zijn? Dat kan helemaal niet' J3^ia| Aww 5 Een Time Out Event bestaat uit een theatervoorstelling met afsluitende borrel, een biechtmuur en wensput. Het doel: een nieuwe, ge zondere norm. De 52-jarige Frederiek Voskens, bedenker van het theater stuk en moeder van twee twintigers en een tiener, maakt zich zorgen. ,,Vooropgesteld: er is niks mis met hard werken, ambities tonen en af en toe een beetje stress. Ik probeer geen curlingouder te zijn die de weg pla veit voor haar kinderen, maar het mag wel een tikkie minder. Het lijkt of jongeren niet meer op hun bek mogen gaan. Ze mogen niet meer het eerste jaar verkloten, zich vergissen in de studie, even uit hun neus eten en dat nog lekker vinden ook.'' De Utrechtse studentenpsycho loog Jerre Mijnarends (25) geeft bij de bijeenkomsten tips om stressproble men te lijf te gaan. Hij en Voskens willen bovendien dat studenten zélf nadenken over oplossingen. Dit zijn tips waar studenten bij Time Out Events zelf mee komen. w Praat er toch over Houd stressklachten niet voor je zelf, hoort Voskens studenten zeggen tijdens zo'n bijeenkomst. Maar dat blijkt moeilijker dan het lijkt; stu denten zoeken niet makkelijk hulp. Toch is de eerste stap klachten be spreekbaar maken. ,,Het is niet iets om je voor te schamen.'' Mijnarends: ,,Zoek steun, het helpt. Veel mensen zijn gewend alles zelf te doen, maar dat gaat niet. Stel, je loopt vast met je scriptie, dan is het niet erg je super visor te mailen dat het even niet gaat. Sommigen zien daar enorm tegenop, maar het is niet nodig. Wees eerlijk. Een supervisor is er immers niet al leen om je op je fouten te wijzen. Hij of zij wil ook dat je het gaat halen.'' m Accepteer dat sommige dingen een beetje eng zijn spannend zijn, net als daten of lid worden van een studentenvereni ging. Het hoort er bij, sta daar af en toe bij stil, accepteer het. Jongeren zijn bezig met het ontwikkelen van een eigen identiteit, daar horen onzekerheden bij. Veel studenten waren op de middelbare school de slimste van de klas, maar op een uni versiteit is iedereen slim. Dat is wen nen. Neem de tijd om te bedenken wat je wilt en wat je kunt.'' m Leer omgaan met een klein budget Het leenstelsel kan voor aardig wat stress zorgen, heeft Voskens van nabij ondervonden. ,,Er zijn twee groepen studenten. De ene groep is zich zeer bewust is van een schuld na het afstuderen. Die groep werkt zich te pletter om het lenen tot een mini mum te beperken. De andere groep leent, vaak honderd procent, zonder zich te realiseren wat dat straks bete kent. Om die laatste groep maak ik me het meest zorgen. Dat er een hele generatie opgroeit met het idee dat lenen normaal is, vind ik gek en vooral onverstandig.'' Mijnarends vindt dat studenten moeten leren omgaan met een beperkt budget. ,,Veel studenten zijn thuis gepamperd, maar op eigen benen staan is andere koek.'' Heb een plan B klaarliggen De prestatiedruk onder studenten is groot, stelt Voskens. ,,Het verschilt per studie, maar geneeskundestu- denten zijn echt de sjaak, de bewijs- drang is immens. Ze leggen de lat zelf ook hoog. Sommige studenten lopen permanent op hun tenen, want ie dereen is tegenwoordig hoogopge leid. Ik vraag de zaal vaak of er ie mand is die ooit heeft overwogen te stoppen met een universitaire studie en zo ja waarom. Veel studenten en young professionals steken hun vinger op. Iemand zei dat ze met haar studie geneeskunde is gestopt en nu in de thuiszorg werkt. Spontaan applaus van de zaal. Ik vond dat fantastisch en tegelijk verbazingwekkend. Waarom moet iedereen hoogopgeleid zijn? Dat kan helemaal niet. En dan is het ineens moedig als je durft te kiezen voor hbo of mbo. Bizar toch?'' Allemaal aan de Nokia 3310 Jongeren moeten altijd maar bereikbaar zijn. En dat gaat ook mak kelijk, met smartphones die alles kunnen. 'Laten we allemaal weer aan de Nokia 3310 gaan', hoorde Voskens onlangs tijdens een voorstelling. Het pleidooi voor de internetloze mo biele telefoon werd ontvangen met luid applaus. Voskens: ,,Het was een oproep om niet langer mee toe doen aan de gekte van sociale media, het was een verlangen naar rust.'' Organiseer of bezoek een Time Out Event Taboedoorbrekend, rebels, eerlijk, confronterend en opbouwend: het zijn de ingrediënten voor een Time Out Event. Hoofdingrediënt is de theatervoorstelling van PodiumT. De voorstelling met jonge én oude acteurs is zonder meer overrompe lend. Iedereen is welkom, benadrukt Voskens. De kracht van een event is dat er 'een omgeving wordt gecreëerd waar de stresstrend in al haar facet ten veilig bespreekbaar wordt gemaakt'. Oplossingen die tijdens de events zijn aangedragen worden gebundeld en volgend jaar overhan digd aan de ministers van OCW, VWS en Sociale Zaken. PC ZATERDAG 1 JUNI 2019 Een plan B geeft rust JEROEN KREULE Mijnarends: ,,Tentamens kunnen Bij Time Out Events delen jonge ren hun zorgen over stress: op het po dium, in een brief aan ministers en in een 'wensput'. FOTO'S YVONNE WITTE Meer info en data: timeoutlab.nu 1 -OCK'pajö ri,*r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77