Omhoog op de ladder Wild Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Een decoratieladder? Die komt goed van pas om klimplanten een handje te helpen. Zeker als die nooit van plan zijn te klimmen. mm FAMILIERESORT SAUERLAND 4*KASTEELHOTEL OP DE VELUWE NUWEG NUWEG/IS Blijkbaar heb ik even niet opgelet. Ik lees zojuist dat amber de kleur van 2019 is. Het jaar is al halverwege en ik wist van niks. Het artikeltje waarin ik dit lees gaat over de vetplant Kalanchoë. En over hoe je je terras met Kalanchoës kunt opvrolijken. Bijvoorbeeld door ze op krukjes te zetten, of door ze aan de decoratieladder te hangen. Decoratieladder? Wat is dat nu weer? Ook dat woord is nieuw voor mij. Het wordt tijd voor een opfris cursus. De decoratieladder, zo leer ik bij navraag onder trendgevoelige vrien den, is een laddertje met drie, vier of vijf sporten, waaraan je planten kunt hangen. Je vindt ze vooral in nieuw bouwwijken, waar de huizen steeds groter maar de tuinen steeds kleiner worden. En hoe kleiner de tuin, hoe meer je de lucht in wilt. Met de decoratieladder kun je ver ticaal tuinieren. Vroeger deed je dat door oude kistjes van de fruitveiling te stapelen, maar die raken ook een keer op. Goed, de amberkleurige Kalanchoë hang je dus aan de decoratieladder. Wat zou je er nog meer aan kunnen hangen, want als je een ladder dan toch niet gebruikt om de ramen te wassen of kersen te plukken kun je hem net zo goed vol hangen. En hangplanten zijn er genoeg. Klimop bijvoorbeeld, een plant die net zo goed hangop zou kunnen heten, maar die naam was al bezet. Want klimop is weliswaar een klimplant, maar eigenlijk hangt de plant net zo lief als dat hij klimt. En dat geldt voor meer klimplanten. Neem de clematis. Die staat op het tuincentrum altijd bij de klimplan- ten, maar als je goed kijkt dan zie je dat deze klimplant zich helemaal niet zelf aan het bamboestokje vasthoudt maar daar met een twistertje of een plastic bandje aan is bevestigd. Daarmee wek je de indruk dat de clematis graag naar boven wil, maar Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. dat is niet waar. Hij hangt veel liever naar beneden. Kijk maar eens naar de paal van een pergola waartegen een clematis is ge plant, met de bedoeling dat hij straks een dak van blad en bloemen vormt. Vergeet het maar. De plant doet wel een halfslachtige poging om de paal te beklimmen, maar komt nauwelijks een meter hoog om daarna weer naar beneden te zakken en als een afge zakte kous om de voet van de paal te blijven hangen. En als je erover nadenkt is dat lo gisch, want wie heeft er in het wild ooit een clematis zien klimmen? Kruipen ja, liggen ook, hangen zeker, maar de klimmende clematis komt in de natuur niet voor. Wat deden we toch met onze cle matis voordat de decoratieladder werd uitgevonden? Het ding is voor deze plant geknipt. Misschien moe ten we de ladder wel iets langer ma ken, want clematissen zijn flinke groeiers. Hang ze dan aan de hoogste sport, en ze zullen als een waterval van bloemen naar beneden tuimelen. INBEGREPEN: INBEGREPEN: 3 dagen inclusief 2 x ontbijt en 2 x diner Kasteel de Vanenburg Putten Faciliteiten: Hotel Der Schone Asten, Winterberg Faciliteiten: 3 dgn incl. ontbijt koffie/thee en huisgemaakte A Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc 9 reiskatern.nl ZATERDAG 1 JUNI 2019 PC Ooit een clematis in het wild zien klimmen? Gebeurt niet. Maar hangen kan-ie zeker. Op een authentiek 17e-eeuws landgoed midden op de Veluwe ligt Kasteel De Vanenburg. Zowel het kasteel als de hofjes, waar de kamers zich bevinden, worden omringd door prachtige kasteeltuinen. Ook de rest van het 55 hectare grote landgoed is een waar plaatje en nodigt uit voor heerlijke wandelingen. restaurant, lift, lounge, terras, fietshuur, gratis wifi en parkeren. Niet geschikt voor rolstoelen. Trakteer uzelf op een vakantie naar het heuvelachtige Sauerlandi Geniet van de prachtige natuur direct voor de deur van het hotel en ontspan in de ruime wellness met drie sauna's en zwembad. HetSauerland biedt een afwisselend landschap met prachtige vergezichten, sfeervolle dorpjes en vele sportieve activiteiten. binnenzwembad, sauna, restaurant, bar, kegelbaan, Playzone, biergarten, gratis wifi en parkeren. Erzijn meerdere gebouwen welke aan elkaarverbon- den zijn. Alleen het hoofdgebouw heefteen lift. Niet rolstoelvriendelijk. 2 overnachtingen in een compact kamer diverse wandel- en fietsmogelijkheden in de 2 x uitgebreid ontbijtbuffet directe omgeving ontvangst met koffie/thee en huisgemaakte lekkernij Actievoorwaarden kortingen: €87 p.p. in een 2-persoonskamer t/m oktober. Voor vrijdag- en zaterdagnacht geldt een toeslag van €7,50 p.p.p.n. Aankomst op zondag niet mogelijk. Kinderkorting: 1 kind t/m 2 jaar gratis (zelf babybedje meenemen, een babybedje huren kost €15 per nacht). Toeslag 1-persoonskamer: 24,50 per nacht. Toeristenbelasting: 1,11 p.p.p.n. Boekingskosten: €15. 2 overnachtingen gratis gebruik zwembad 2 x uitgebreid ontbijtbuffet Sauerland Sommercard, met kortingen op 2 x koud/warm buffet activiteiten in de regio (van april t/m bij aankomst welkomstdrankje oktober) Actievoorwaarden kortingen: €69 per persoon in een 2-persoonskamer t/m december 2019 met aankomst op zondag t/m woensdag. Aankomst op donderdag en zaterdag €75 p.p. en op vrijdag €79 p.p. Kinderkorting: t/m 5 jaar gratis en t/m 11 jaar 50%. Toeslag 1-persoonskamer: 100%. Toeristenbelasting: €2,20 p.p.p.n. (vanaf 15 jaar). Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Kasteel Vanenburg naar onze websitereiskatern.nl/pzc/NUW1950 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl Meer informatie en boeken: Ga voor Der Schone Asten naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1933 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76