nabootsen gevecht De maan is weer 'hot' en prestige is het toverwoord Dit zegt de wetenschap Eureka! Niet krakkemikkig oud 'Terugkijkend op die missies hadden er duizend dingen mis kunnen gaan' 23 De slagen veroorzaken verschillende sporen op de zwaarden, zoals een gebogen inkeping met verdikking (1), een groef in een inkeping (2 en 5), een 'zandloper' (3 en 6), een gebogen inkeping met versplintering (4), een V-vormige verticale inkeping (7) en een U-vormige verti cale inkeping (8). foto' s journal of archaeological science Bijna een halve eeuw geleden liepen er voor het laatst mensen op de maan. Waarom zijn er sindsdien geen bemande missies meer geweest? w Kijk op de site J bij /wetenschap KAJ VAN ARKEL Op 14 december 1972 verliet het ruimteschip Apollo 17 de maan om te beginnen aan de 386.000 kilo meter lange terugreis naar aarde. De astronauten Eugene Cernan en Harrison Schmitt hadden de drie dagen daarvoor bodemonderzoek verricht. In hun maanwagentje re den ze ruim 35 kilometer om gege vens over het maanoppervlak te verzamelen. Sindsdien heeft geen mens meer voet op de maan gezet. Dat is vol gens ruimtevaartdeskundige Erik Laan vooral te wijten aan geld, of beter gezegd, een gebrek daaraan. „Een ruimteprogramma optuigen en mensen op de maan zetten kost handenvol geld", zegt de ruimte expert. „Aan de Apollo-missies werkten honderdduizend mensen en er werden miljarden dollars be steed." Gedurende de Koude Oorlog was geld geen probleem, de Ame rikanen wilden koste wat het kost de ruimterace winnen. Maar nadat de Sovjet-Unie was verslagen en niet veel later afhaakte om zich te richten op de bouw van ruimtesta tions, bleven er weinig redenen over om de maan te blijven bezoe ken. „De raketten voor Apollo 18, 19 en 20 lagen al klaar, maar de noodzaak en politieke wil waren verdwenen", aldus Laan. Intussen had ook het Ameri kaans publiek zijn interesse in de maan verloren. Tussen juli 1969 - Neil Armstrong als eerste man op de maan - en december 1972 had het in totaal zes maanlandingen gezien. Daarmee werd het alle- maal wat gewoontjes. Bovendien hadden de Amerikanen andere dingen aan hun hoofd, zoals de oorlog in Vietnam en het Water- gateschandaal waarin president Nixon verwikkeld was geraakt. Wat ook meespeelde, waren zorgen over de veiligheid. Op 13 april 1970 verongelukte de Apollo 13 bijna nadat aan boord een ex plosie had plaatsgevonden. De be manning moest hierdoor de mis sie afbreken en terugkeren naar de aarde. „Het ging vaak maar net goed, omdat er veel risico werd ge nomen en men veel dingen ook nog niet wist", vertelt Laan. „Te- rugkijkend op al die lanceringen en missies hadden er duizenden dingen mis kunnen gaan." Inmiddels is de maan weer 'hot'. Volgens Laan is prestige de voor naamste reden. Zo liet China eer der dit jaar als eerste ooit een ro botwagentje op de achterkant van de maan landen, de zijde die we vanaf aarde nooit zien omdat de maan even snel om haar as als om de aarde draait. En als het aan de Chinezen ligt, blijft het daar niet bij. Het Aziatische land barst van de ambitieuze maanplannen, zo als een bemand onderzoeksstation dat in 2030 op de aardsatelliet moet verrijzen. Ook de Amerikanen zitten niet stil en willen in 2024 weer iemand op de maan zetten. Laan: „Geld is er vooralsnog niet en het budget van de Nasa moet flink worden opgekrikt om het te realiseren. Op z'n vroegst zou het dan in 2028 kunnen lukken.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Andrea Maier (41), hoogleraar gerontologie aan de Vrije Universiteit Amsterdam en de Universiteit van Melbourne (Australië). ,,Ik poets de laatste drie jaar mijn tanden op één been. Hierdoor is mijn evenwicht er enorm op vooruitgegaan en vermin dert mijn risico om te val len. Ik wil namelijk best 130 jaar worden, mits dat op een vrolijke en ge zonde manier gebeurt. Niemand wil namelijk krakkemikkig oud wor den en afhankelijk van an deren zijn. Daarom doe ik onderzoek naar senes- cente cellen, dat zijn ver ouderde cellen die niet ge storven zijn. Ze hebben de bijnaam 'zombiecellen'. De snelheid waarmee mensen ouder worden, verschilt per individu. Hoe oud we worden is voor ongeveer 25 procent genetisch bepaald en voor de rest hebben we het zelf in de hand. Als je veel be weegt, niet te veel eet, niet rookt en sowieso een ge zonde leefstijl erop na houdt, dan word je ouder. Maar ook dat verschilt weer per individu. Bepaalde personen raden we aan om dagelijks een flinke wandeling te ma ken, voor de spieren. Een ander heeft profijt van puzzelen om het brein te trainen. Een waar eurekamoment beleefde ik in 2012 toen ik in huidbiopten van proef personen naar zombie cellen keek. Wat bleek: mensen die meer zombie- cellen bezaten, hadden ook meer ziektes, ge bruikten meer medicatie en ze zagen er voor hun leeftijd ouder eruit. Aan de huid kon je letterlijk en figuurlijk de ouderdom aflezen. Wat we altijd al vermoedden, werd hier duidelijk. Door meer te bewegen, neemt het aantal veroude- ringscellen af. Maar er zijn alternatieven. In Amerika zijn de eerste experimen ten uitgevoerd met seno- lytica. Dat zijn medicijnen die de zombiecellen weg halen. Door die medicatie toe te passen, kan het pro ces van veroudering wor den beïnvloed.'' -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met vanvnederland GO ZATERDAG 1 JUNI 2019 zwaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71