Inkijkje in bronstijd door amWifr Lang werd gedacht dat bronzen zwaarden in de prehistorie alleen zijn gebruikt als ritueel offer aan de voorouders. Nu blijkt uit onder zoek van de Universiteit van Leiden dat er ook daadwerkelijk mee is gevochten. 22 Twee zwaardvechters staan tegenover elkaar. Ze slaan hun zwaarden twee keer - aan elke kant van het blad - te gen elkaar aan. Twee keer een frac tie van een seconde. Langer duurt het 'prehistorische schijngevecht' niet. De échte spanning komt daarna, als wetenschappers alle butsen, kerven en krassen op het zwaard registreren en onder een microscoop leggen. Zwaardvechten is niet het meest spannende onderdeel van weten schappelijk onderzoek. Maar uniek is deze methode wel. De onderzoe kers van de Universiteit van Leiden lieten zwaarden uit de Europese bronstijd namaken en zetten ge vechten in scène. Het levert een schat aan informa tie op, zeggen de Leidse experi menteel archeologen Valerio Gen tile en Annelou van Gijn, die hun bevindingen dit voorjaar publiceer den in de Journal of Archaeological Science. ,,We zijn nu niet alleen beter uit gerust om de sporen van gevechten op oude zwaarden te herkennen'', zegt Gentile (30). ,,We kunnen ook herleiden hoe prehistorische ge vechten eraan toe gingen. Op deze manier kunnen we wellicht inzicht krijgen in de mate van professiona liteit en de vaardigheid van prehis torische krijgers.'' Gentile (30) studeerde in Leiden af op Europese prehistorie. Sinds september 2017 doet hij promotie onderzoek naar het offeren van pre historische wapens in de bronstijd. Om dat te begrijpen, moeten we enkele duizenden jaren terug in de tijd. Vuursteen De bronstijd is een periode in de prehistorie, die in Nederland van circa 2000 tot 800 voor Christus duurde. Voor die tijd werden wa pens en gereedschap voornamelijk gemaakt van vuursteen. Men ont dekte dat het samensmelten van koper en tin tot brons zorgde voor een metaal dat sterker was en in elke vorm gemaakt kon worden. In de vroege bronstijd werden vooral dolken gemaakt, die als steekwapen werden gebruikt. Later kwamen de eerste bronzen zwaar den. Deze technologische vernieu wing had grote gevolgen. De zwaarden waren lichter en efficiën- ter. De - tot dan toe - vreedzame boerensamenleving werd geweld dadiger. Of de zwaarden in de bronstijd ook daadwerkelijk zijn gebruikt, is altijd onderwerp van discussie ge weest. De wapens die later bij op gravingen zijn gevonden, lagen vaak in rivierbeddingen en moeras sen. ,,Lange tijd werd gedacht dat de bronstijd een erg vreedzame peri ode was. Zwaarden werden hoofd zakelijk beschouwd als symboli sche voorwerpen", legt Gentile uit. Wetenschappers denken dat de wapens bij openbare rituelen wer den toevertrouwd aan de natuur om de goden en voorouders te vra gen hen te behoeden voor geweld. Gentile: ,,In de bronstijd zijn in heel Europa bronzen wapens geofferd door ze in rivieren en moerassen achter te laten. Soms werden de wapens eerst krom gebogen of ge broken. Ik vind dit mysterie fasci nerend. Ik wil het graag beter be grijpen door de levensgeschiedenis van deze wapens te reconstrueren.'' Het Leidse onderzoek toont aan dat de geofferde wapens niet alleen een symbolische functie hadden, maar ook daadwerkelijk in de strijd zijn gebruikt. Om dat te bewijzen liet Gentile een smid replica's ma ken van zwaarden uit de bronstijd. Daarna liet hij twee experts in oude gevechtskunsten met de na gemaakte zwaarden verschillende slagen uitwisselen. De een pro beerde op de ander in te steken, de ander pareerde dat door met zijn zwaard te blokken of af te weren. Vervolgens keek Gentile onder een microscoop welke sporen die vechtbewegingen op de randen van de zwaarden achterlieten. Die ver geleek hij met de 'gevechtsschade' op originele zwaarden uit de brons tijd, die in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden liggen. Zo zag hij welke gevechtsbeweging een bepaald spoor op een zwaard had veroorzaakt. ,,Voor het eerst kunnen we be wijzen dat bepaalde schade aan zwaarden uit de bronstijd identiek is aan de schade die wordt veroor zaakt in een gevecht'', zegt Gentile. ,,Als dat blijkt voor de meeste wa pens, kan dat betekenen dat deze wapens werden gekozen voor dit ri tueel, omdat ze zijn gebruikt in een of meerdere gevechten. We kunnen - tot op zekere hoogte - elk spoor verbinden aan een specifieke bewe ging. Daarmee krijgen we meer in zicht in de gevechtsvaardigheden van de krijgers.'' Over prehistorische gevechten is weinig bekend, zegt Jaap Hogen- doorn, een van de experts die voor het onderzoek is ingehuurd. Legers waren er niet. Krijgers verzamelden zich in kleine guerrilla-achtige groepjes. ,,De theorie was dat je met bronzen zwaarden niet kon vech ten'', zegt Hogendoorn. ,,Brons is van zachter materiaal dan staal, dat in de latere middel eeuwen is gebruikt om zwaarden te maken. Dat heeft een ander effect bij gevechten. Stalen zwaarden hebben de neiging te stuiteren bij bladcontact. Bronzen zwaarden zijn buigzamer. Dit onderzoek toont nu aan dat ze niet alleen tegen elkaar werden getikt in een rituele dans om de voorvaderen aan te roe pen, maar dat er ook uitstekend mee gevochten is.'' Wendbaar In de vroege bronstijd waren de zwaarden heel licht en kort, zo'n 70 centimeter lang. Daarmee waren krijgers snel en wendbaar. ,,Ze vochten ermee alsof het een mes was'', legt Hogendoorn uit. ,,Je kon steken ofinhakken op je tegenstan der. Er was bijna geen bladcontact. Bij zo'n gevecht draait het om aftas ten, voetenwerk en een opening zoeken. Later kwamen er zwaarden die groter en grover waren.'' Volgens archeoloog Gentile kan zijn methode een voorbeeld zijn voor andere onderzoekers. Micro scopisch onderzoek op metalen voorwerpen wordt niet vaak ge combineerd met praktische experi menten om theorieën uit de arche ologische wetenschap te toetsen. Gentile zal wapens uit Neder land, België, Duitsland en Italië on derzoeken om verschillen en over eenkomsten te analyseren. ,,Dat helpt verschillende vechttradities in de Europese prehistorie te ont dekken. Al deze wapens dragen verhalen met zich mee die opnieuw verteld moeten worden.'' ZATERDAG 1 JUNI 2019 GO WETENSCHAP Onderzoekers trekken het jfci i~t Voorbeelden van gevechtssporen op de nagemaakte zwaarden, die onder de microscoop zijn vergeleken met schade op echte zwaarden uit de bronstijd uit het Rijks museum voor Oudheden in Leiden. De onderzoekers proberen elk spoor te verbinden aan een specifieke vechtbeweging. TONNY VAN DER MEE Valerio Gentile onderzoekt een replica van een zwaard uit de bronstijd. FOTO UN IVERSITEIT VAN LEIDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70