NYNKEDEJONG Regen en stroming vertragen berging rondvaartboot Zonder hoortoestel lijk je juist oud 6 Column De Nieuw-Zeelandse pre mier Jacinda Ardern lan ceerde donderdag een re volutionair plan. Haar regering presenteerde een nieuwe begro ting met als uitgangspunt niet economische groei, maar een be tere kwaliteit van leven en alge meen welzijn voor de bevolking. Het betekent onder andere dat er meer geld beschikbaar is voor de psychische gezondheidszorg, om zo het aantal zelfdodin gen naar beneden te krij gen. En er is geld om aan armoedebestrijding te spenderen. Volgens Unicef leeft 27 pro cent van de Nieuw- Zeelandse kinderen in armoede. Dat moet volgend Ar dern echt anders. Heb je ooit zoiets softs ge hoord? Een be groting waarbij je onwillekeurig 'heal the world, make it a better place' wilt zingen. Een begroting als één lange groepsknuffel. Kom er allemaal maar bij, jongens. Neem nog een kopje thee en vertel eens even hoe het écht met je gaat. Ik dacht erover na. En hoe lan ger ik erover nadacht, hoe gekker ik het eigenlijk vind dat het nieuws is, zo'n mensgerichte be groting. Dit had elk land toch al lang kunnen invoeren? We hoeven ons niet meteen torenhoog in de schulden te steken, maar we zouden er toch op zijn minst voor kunnen zorgen dat er genoeg geld voor de psychiatrische zorg is? Elke keer wanneer de Neder landse armoedecijfers bekend worden - in Nederland leeft een op de negen kinde ren in armoede - roepen we om het hardst dat dit in ons land toch niet zou moeten kunnen. Maar dan moet een kabinet ook de daad bij het woord voegen en hier structureel iets aan doen. Het geluk van de Nederlanders zit niet in een enorm bruto natio naal product. Dat zit hem in een degelijk inkomen, in waardering voor wat je doet. In goed onder wijs, in goede zorg. En in hulp krijgen wanneer het niet goed met je gaat. Alles wat Ardern eigenlijk ook bepleit. Een begroting die klinkt als Eli Assers 'We benne op de we reld om elkaar te helpen niet waar'. Het klinkt wat soft, maar elke regering zou toch haar onder danen centraal moeten stellen? Dat hoeft toch geen Nieuw-Zee- landse noviteit te zijn? Een begroting waarbij je onwillekeurig 'heal the world' wilt zingen Hij sprak gisteren met zijn Zuid- Koreaanse ambtgenoot, Kang Ky- ung-wha. Die is in Boedapest om dat verreweg de meeste slachtof fers van het ongeluk Zuid-Kore- aanse toeristen zijn. Zeven doden zijn geborgen, negentien Zuid- Koreanen en twee Hongaarse be manningsleden, onder wie de ka pitein, worden nog vermist. Volgens Szijjdrtó is de zicht baarheid onder water 'praktisch nul', waardoor de berging van het wrak moeilijk wordt. Pogingen het schip met een kraan boven water te krijgen, zijn mislukt. Ge wacht wordt op beter weer. De boot ligt meer dan zes meter onder water, terwijl het peil van de Donau blijft stijgen door he vige regenval. Door de sterke stro ming werd een van de doden bijna 12 kilometer stroomaf waarts gevonden. Met helikopters en radar worden de rivieroevers afgespeurd naar slachtoffers. De donderdag gearresteerde kapitein van de rivierkruiser, de Viking Sigyn, ontkende gisteren dat hij de regels heeft overtreden. Hij wordt verdacht van 'roekeloos gedrag in het waterverkeer dat tot meerdere slachtoffers heeft ge leid'. De 135 meter lange kruiser raakte woensdagavond de zeven tig jaar oude rondvaartboot aan de achterzijde bij de Margitbrug. i Een van de doden werd 12 kilometer verderop gevonden Volgens voormalig Donaukapi- tein Andrds Kurbély was het een kwestie van tijd eer een dergelijk ongeluk zou gebeuren op de druk bevaren rivier. ,,Er zijn te veel grote, te krachtige en moeilijk manoeuvreerbare schepen op de rivier. De kleintjes moeten daar tussen een koers zien te vinden." Zuid-Korea verkeert ondertus sen in diepe rouw. De tragedie roept herinneringen op aan de in 2014 gezonken veerboot Sewol. 304 opvarenden verdronken, bijna allen scholieren. Maakt een hoortoestel oud? Schoonenberg komt met een opmerkelijk tegengeluid. Schoonenberg zaterdag 1 juni 2019 GO ^0 @Nynke Noviteit Niet de econo mie als middel punt van alles, maar de mens. Het reddingswerk rond de ge zonken rondvaartboot in Boe dapest wordt bemoeilijkt door snel stromend, stijgend en troebel water in de Donau. Dat heeft de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjartó verklaard. Bob van Huët Rotterdam/Boedapest Advertentie Grappig, ongemakkelijk, hilarisch, gênant... gehoorverlies zorgt regelmatig voor onverwachte situaties. Een verkeerde reactie op iets dat is gezegd, helemaal geen reactie of een televisie die zo hard staat dat de buren het ook horen. Het zijn niet alleen signalen van gehoorverlies, maar ook van ontkenning. Schokkend In ons land leven ruim 1,6 miljoen mensen met hoorproblemen. Inmiddels is ook gebleken dat velen zeven tot tien jaar rondlopen met gehoor verlies voordat ze er iets aan doen. Dat is een schokkend cijfer. Gehoorverlies is onge makkelijk: in het verkeer, op feestjes en partijen, op het werk, in de natuur... dus waarom wachten mensen zo lang met actie onder nemen? Omdat een hoortoestel 'oud'zou maken. Oud? Als je een hoortoestel draagt lijkje oud, zo luidt het vooroordeel. Schoonenberg, al 90 jaar hoorspecialist, draait het liever om: zónder hoortoestel lijk je pas oud. De audiciensketen wijst hiermee subtiel op de ongemakkelijke situaties waarin mensen met gehoorverlies terecht kunnen komen. Situaties die bovendien eenvoudig te voorkomen zijn, te beginnen met een gratis en vrijblijvende Hoortest. Uniek geluid Met de claim 'Zonder hoortoestel lijk je juist oud' laat Schoonenberg een geheel ander geluid horen in de hoormarkt. Letterlijk, want de audiciensketen lanceerde onlangs een nieuwe tv-commercial. De commercial gaat niet over prijs of vergoedingen, maar moedigt mensen aan om actie te ondernemen. Zodat ze een eerste stap nemen die ervoor zorgt dat ze mee kunnen blijven doen. Commercial In de tv-commercial zien we een vrouw van middelbare leeftijd die, in gezelschap van anderen, de televisie steeds wat harder zet. ledereen vraagt zich af wat er met haar aan de hand is... hoort ze het niet? Dan zien we haar weer, nu SO jaar ouder. Conclusie: als je niets doet aan je gehoor, dan lijk je al snel ouder dan je bent. En of je nu 55 of 85 bent, niemand wil ouder lijken dan dat hij of zij is. Daarom vraagt Schoonenberg mensen - met een knipoog - om niet zo oud 'te doen', maar gewoon eens langs te komen. Binnenlopen Even binnenlopen bij de audicien... dat is voor velen dus een drempel. Terwijl een Gratis Hoortest zo gedaan is, zegt de hoorspecialist. Zo weet je meteen hoe het met je gehoor gesteld is. Met 160 winkels is Schoonenberg altijd in de buurt. Maak daarom vandaag nog een afspraak op www.schoonenberg.nl of bel gratis naar 0800 0515. HoorSupport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6