en Leeuwinnen van nu Ik heb geleefd m 'Bed in de kamer? Dat is twee stappen verwijderd van dood' 1 'Mensen voelen zich fijn in de spreek kamer als er aan dacht voor ze is. Beter dan: goeiemor- gen, mond open, dag!' 19 mffilïfiK9vÜE;MIJ3 der te komen. Met een beurs stu deren in Amerika en voor een uni versiteitsteam spelen. Of naar Duitsland, of Scandinavië, waar semivrouwenprofteams waren. Maar ineens had ik er geen zin meer in. Het verschil met jongens in dezelfde positie als wij was de jaren ervoor almaar gegroeid. Zij hoefden zich nergens zorgen over te maken, terwijl wij naast onze sport een volwaardige maatschap pelijke carrière moesten opbou wen. Professioneel voetbalster, het zou toch nooit kunnen. Ik vond het ineens zo'n onzin, en dacht: laat maar zitten. Ik ging lekker op reis, studeren en naar de kroeg. Maar diverse generatiegenoten gaven niet op. Ze studeerden en werkten fulltime naast het voet bal. Ze trokken naar het buiten land, waar ze voor magere semi- profcontractjes elke dag keihard werkten. De Oranjevrouwen ble ven hun grenzen verleggen. Vier jaar geleden voor het eerst op een WK. De eerste wedstrijd, tegen Nieuw-Zeeland, volgde ik vanuit bed. De aftrap was om 03.00 uur Nederlandse tijd. Er zaten 53.000 toeschouwers op de tribune. Toen ik mijn oud-teamgenoten het Wilhelmus zag zingen sprongen de tranen in mijn ogen. Twee jaar later, op het EK in ei gen land, gingen ze daar nog even keihard overheen. Ik woonde in middels in Londen, en volgde het toernooi intensief. Met voormalig teamgenoten bespraken we de wedstrijden en de Oranjegekte die in Nederland ontstond. Loes Geurts en Anouk Dekker zaten nog bij de Oranjeselectie, maar de rest van de meisjes met wie ik had gevoetbald, was gestopt. Toen ze de finale haalden moest ik erbij zijn, en via-via regelde een bevriende oud-international twee kaarten voor Nederland-Dene- marken. Vroeg in de ochtend vloog ik naar Amsterdam, mijn vader haalde me op van Schiphol. De Oranjefanzone en Oranjemars naar het stadion: we wilden elk detail van deze unieke gebeurtenis meemaken. Af en toe keken we el kaar aan: wat gebeurt hier?! Flashback Bij het stadion beleefde ik één grote flashback. Vrouwen met wie ik had gespeeld en van wie ik sommigen 15 jaar niet meer had gezien, en hun ouders. Toen Mie- dema de bevrijdende 4-2 maakte, juichten we met de armen om el- kaars schouders. Na het laatste fluitsignaal keken we samen naar de tienduizenden feestvierende Oranjesupporters. Allemaal geko men speciaal voor een vrouwen voetbalwedstrijd. Weer ontroe ring, weer tranen. De cirkel is rond, zeiden we. Het mooiste vond ik de kleine meisjes, die ge kleed in een veel te groot Oranje shirt van Martens of Miedema stonden te juichen. Ik dacht aan mezelf op die leeftijd. Een meisje dat zo graag voetbalde, maar te leurgesteld raakte toen bleek dat een profcarrière er voor haar niet in zat. Tijden veranderen. Met de NOS maken we deze zo mer een dagelijkse avondvullende WK-talkshow. Twee presentato ren, analytici en diverse gasten in de studio. Het meisje dat 25 jaar geleden profvoetbalster en jour nalist wilde worden, had het vast prachtig gevonden. Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Een bed in de kamer? Mis prijzend kijkt Tjalling Koopmans (77) door zijn moderne appartement naar het grote raam. De wanden hangen vol kunst, voor de glazen pui staan een houten eettafel en dito bu reau. ,,Zo'n bed in de kamer", zegt hij, ,,dat is nog maar twee stappen ver wijderd van de dood." Het ziekenhuisbed staat er nog niet en de tandarts uit Deventer weet evenmin of het er komt. De vraag overviel hem deze week. Wilde hij een bed aanvragen zodat de mensen van de thuiszorg hem beter konden wassen? ,,Zij vinden dat plezierig als ze mij komen poedelen. Dat snap ik. Maar ik dacht: hè gatverdamme." Hij schudt zijn hoofd. De zuurstofslang die via zijn hals naar zijn neus loopt, beweegt mee. De conditie van Koopmans gaat deze dagen met sprongen achteruit. Eerst kon hij nog staand douchen, toen staand met zuurstof, toen zit tend met zuurstof, en nu dus hele maal niet meer. Drie dagen geleden reed hij nog zelf auto (draagbare zuurstof mee), gisteren zat hij op de bijrijdersstoel. De tandarts heeft idi- opatische longfibrose, een progres sieve ziekte waarbij de longinhoud uiteindelijk zo drastisch afneemt dat de patiënt stikt. ,,Zover komt het niet hoor", nuanceert hij het horrorscena rio. ,,Ik bepaal zelf wanneer het ge noeg is. Dan bel ik de huisarts en wordt de euthanasie in gang gezet." En dan te bedenken dat hij tot vorig jaar nog werkte. De lange tandarts had twintig jaar een eigen praktijk in Gorssel, een lommerrijk dorp tussen Zutphen en Deventer. In 1998 ver kocht hij de tent om verder te gaan als waarnemer. Elk jaar maakte hij een werktrip van een maand naar In dia of Guatemala om via de Rotary Doctors onbezoldigd tanden te trek ken en gaten te vullen. Hij bleef wer ken omdat hij er simpelweg niet mee wilde stoppen. Tot hij een relatie kreeg met Ingrid. Hij kende haar al zijn halve leven van de roeivereni ging waar hij bijna vijftig jaar lid van was. Ze vielen voor elkaar en wilden samen op reis. ,,In Costa Rica merkte ik dat ik toch wel erg moe was als we een heuvel op moesten wandelen", vertelt hij. ,,Maar ik dacht: ach, ik ben al wat ou der." Een volgende vakantie met zijn nieuwe vriendin ging naar Oosten rijk. Daar drong tot hem door dat er iets niet in de haak was. Boven aan een hellinkje was hij zo uitgeput dat hij vreesde flauw te vallen. Nu is hij dus bijna dood. Op de bank kijkt hij naar zijn handen. Met zijn sterke vingers - ze zijn verma gerd - behandelde hij Jan en alleman. Het leuke van het dorp waar hij de eerste helft van zijn loopbaan prak tijk hield, vond hij de enorme diver siteit aan bewoners. ,,Ik had arme sloebers, hardwerkende boeren, zwoegende middenstanders en goudverdienende ceo's. En als je nou dat hele palet in je stoel krijgt, dan kun je voor iedereen doen wat-ie no dig heeft." Hij volgde de ene nascholing na de andere. Wilde altijd vooroplopen bij tandheelkundige ontwikkelingen. ,,En die gingen gigahard in de jaren 70 en 80. Een kroon maken is niet zo moeilijk, een enkele brug maken is al wat ingewikkelder, maar bij een brug die bestaat uit acht of tien delen pra ten we echt over andere tandheel kunde." Hij schaafde zijn kennis bij in Duitsland en de Verenigde Staten. In Eindhoven volgde hij cursussen psychologie, waardoor hij meer oog kreeg voor de mens achter de patiënt. Dat leidde tot de 'leuterkruk' in zijn spreekkamer. ,,Daar ging ik zitten als iemand binnenkwam. Vroeg ik eerst eens hoe het ermee ging, hoe het was op het werk. Mensen vinden het fijn als er aandacht voor ze is, dan voelen ze zich gezien en gehoord. Beter dan 'goeiemorgen, mond open, dag!' Pas daarna pakte ik mijn werkkruk." In Gorssel scheidde hij van zijn eer ste vrouw, en veel later van zijn tweede. Drie volwassen kinderen uit het eerste huwelijk willen hem niet meer zien - het verdriet om het ver broken contact neemt hij mee zijn graf in. Tjalling Koopmans verheugt zich op een lunch met zijn Groningse jaargenoten op 1 juni. Die datum wil hij halen. En daarna? Stilte. Hij verbijt zijn tranen. ,,Dan is het aan mij. Het moeilijkst is het afscheid nemen. Uitstellen heeft geen zin, want ik ga 100 procent ze ker dood aan deze ziekte. Weet jeje móét..." Hij zuigt zijn wangen vol lucht en blaast puffend uit. Maar eerst is er nog de kwestie 'bed in de kamer'. De tandarts is zo bang, denkt hij hardop, dat hij er niet meer uitkomt als hij er eenmaal in gaat liggen. Als je zelfs om te douchen je niet meer hoeft te ver plaatsen, waarom dan nog opstaan? Het bed in de kamer kwam er niet. Kort na het interview overleed Tjalling Koop mans in zijn slaap. GO ZATERDAG 1 JUNI 2019 ""O Hard gras nr. 126 (juni 2019) is nu verkrijgbaar; prijs 9,95 euro. FOTO PAUL VAN AGTEN Tjalling Koop mans, voorma lig tandarts Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67