Suse van Kleef, ex-jeugdinternational, over gemiste kansen 18 Suse van Kleef (correspondent van deze krant in Londen) was als tiener een voetbaltalent en speelde in Oranje Onder 19. In tijdschrift Hard gras herbeleeft ze die tijd en mijmert ze over de Leeuwinnen van nu, aan de vooravond van het WK, dat op 7 juni begint. Enkele fragmenten uit haar relaas. Met mensen die minder fanatiek waren, had ik geen geduld. Toen we in groep acht meededen aan een schoolvoetbaltoernooi, maakte ik mijn klasgenoten dui delijk dat ik met minder dan de eerste plaats geen genoegen nam. We speelden op een half veld, dus ik kon het me permitteren om zo wel laatste vrouw als spits te zijn. De andere meisjes moesten de bal zo snel mogelijk bij mij inleveren. Dan zorgde ik voor de rest. 'Je was meedogenloos tegenover je mede speelsters,' zegt mijn vader daar nu over. Ik geloof dat we in totaal 25 keer scoorden. Ik maakte ze alle 25. In de finale wonnen we met 6- i. Die ene tegengoal zorgde ervoor dat ik minutenlang scheldend en tierend over het veld liep. In 2001 stapte mijn hele meisjes team bij Buitenveldert over naar de senioren. De meesten mochten vanwege hun leeftijd niet meer in de juniorencompetitie voor jon gens spelen, en dus besloten we allemaal maar door te schuiven. Ik was net 15 geworden, klein van stuk, en ineens speelde ik met en tegen vrouwen die twee keer zo oud waren als ik. In ons eerste sei zoen werden we kampioen en pro moveerden we naar de landelijke hoofdklasse, toen het hoogste ni veau voor vrouwen. Campus Door de KNVB werd ik vanuit het selectieteam District West II On der 16 overgeheveld naar het Ne derlands Elftal Onder 17. Nog va ker en intensiever voetballen. Drie keer per week trainen en in het weekend een wedstrijd. Plus elke twee weken een dag op de KNVB- campus in Zeist met een training en een wedstrijd. Met school trof ik een topsport regeling, waardoor ik lessen en toetsen kon missen tijdens ver plichtingen met Oranje. Bij de V,a - KNVB werden intussen voorzich tig de eerste stapjes gezet richting een topsportomgeving. Op een paar locaties in het land werden regiotrainingen georganiseerd, waarbij internationals van de On der 17, Onder 19 en A-selectie sa men trainden. Ik herinner me dat ik tot twee keer toe probeerde A- international Daphne Koster uit te kappen, de beste van ons allemaal. De tweede keer belandde ik bijna over de boarding, zo veel groter en sterker was ze. Het contrast met de Nederlandse vrouwencompetitie werd enorm: een paar kilo overgewicht was daarin geen enkel probleem en met twee keer per week trainen kon je nog steeds prima meeko men. Veel van mijn teamgenoten bij het Nederlands Elftal Onder 17 speelden daarom ook in een jon gensteam, uitkomend in een jon genscompetitie. Het niveau lag er hoger, het spel was harder en ging stukken sneller. Die generatie speelsters wilde per se bij de aller- besten horen, en zou uiteindelijk ook zorgen voor de eerste grote doorbraak van het Nederlandse vrouwenvoetbal door in 2009 on verwachts de halve finales van het EK in Finland te halen. Manon Melis, Kirsten van de Ven, Anouk Hoogendijk, Loes Geurts, Petra Hogewoning, Sylvia Smit: meer dan de helft van het basiselftal kwam uit mijn lichting. Kruisband En natuurlijk keek ik, toen de NOS besloot de halve finale integraal uit te zenden. Een wedstrijd van het Nederlands vrouwenteam in zijn geheel uitzenden, was tot dan toe lange tijd ondenkbaar geweest. Ik was toen al lang gestopt. Tij dens een competitiewedstrijd be gin 2004 scheurde ik mijn kruis band af. In plaats van me direct te laten opereren, en een negen maanden durende revalidatie te beginnen, koos ik ervoor om niets te doen. Ik was 17, speelde inmid dels in het Nederlands Elftal On der 19 en zat in mijn eindexamen jaar. Heel lang had ik gedacht dat ik zou proberen in het voetbal ver- Wat wil je later wor den? vroeg mijn tante. Ik zat op de bagagedrager bij haar en we fietsten door een besneeuwd Amsterdam. Ik was 6 jaar en had mijn carrière al uitgestippeld. 'Profvoetballer, of journalist,' zei ik, zonder na te denken. 25 jaar later is het één net iets beter gelukt dan het ander. De schaafwonden op je knieën na een sliding op de stenen parkeer plaats. Broek weer kapot. Maakte niks uit. Oefenen, oefenen, oefe nen. Trucjes, afwerken op doel, hooghouden tot het tijd was voor het avondeten. Ik dwong mijn ou ders een bankrekening te nemen bij ABN Amro, omdat je als wel komstcadeau een bal kreeg met alle handtekeningen van de spe lers van Ajax. Een meisjeskamer vol met Ajax-posters, vlaggen en vaantjes. Op straat telde het niet dat ik geen jongen was. Ajax ver overde Europa, op straat was ik Jari Litmanen, en als die al bezet was koos ik Davids. Van het Neder lands elftal voor vrouwen had ik nog nooit gehoord, laat staan dat ik de speelsters kende. ZATERDAG 1 JUNI 2019 GO Witheet na die ene Suse van Kleef als jeugdinternational (grote foto), als pu pilletje en met haar vader tijdens de fi nale van het EK in Nederland. Op de foto linkson der als correspon dent in Londen voor deze krant en de NOS. FOTO'S CATHÉRINE VAN HOUTS, MICHIEL VAN KLEEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66