'Als iemand foute grappen maakt, nemen we afscheid' den toen geen luchtbedden en slaapzakken, dus nemen wij die ook niet mee." Maar waarom de Duitsers? Waarom zou je kiezen voor de na zi's, de grote vijand, de aanstich ters van de Holocaust, de grootste volkerenmoord uit de wereldge schiedenis? „Iedereen kent de film Saving private Ryan en de Amerikaanse heldenverhalen, maar hoe het de Duitsers verging, wist ik niet", zegt Sjoerd. ,,Dat geeft een incompleet beeld, dat is frustrerend." Net als veel Windhund-leden verdiepte Sjoerd zich als tiener eerst in de Tweede Wereldoorlog, het grote verhaal van de foute Duitsers en de Amerikanen die Europa kwamen redden. En toen begon het te wringen. Sjoerd: „Waarom wéét ik eigenlijk niks van die miljoenen Duitsers die sneuvelden? Wie er in het Duitse leger zat?" De Limburger ging boeken lezen, bezocht slagvelden, verzamelde allerlei uitrusting. En sloot zich aan bij Der Windhund. ,,Mijn ouders zeiden eerst ook: waarom moet je dan bij de Duit sers? Maar later snapten ze me wel." Windhund beschouwt zichzelf als professioneel. Als je spreekt van oorlogje of soldaatje spelen, zien de leden dat als belediging. Ze stoppen duizenden euro's in uniformen en uitrusting, liefst moet alles zo origineel mogelijk zijn. Kennis van zaken is een pre, ze beschouwen zichzelf als onder deel van een levend museum, on dertussen subtiel snerend naar een re-enactmentcategorietje of wat lager, de barbecue-en-bier clubs. Mart: ,,Je hebt ook lui die het mooi vinden om in een uni form rond te lopen en dan vervol- gens voor een tentje gaan barbe- cueën en bier drinken, maar wij willen mensen echt iets leren, dingen overbrengen." Zijn machi negeweer is origineel, overgeno men van een ander lid. ,,Die stopte met de hobby toen hij kin deren kreeg." De groep oefent eens per jaar met buitenlandse evenknieën, ge middeld een keer per maand staan ze met hun spullen uitge- stald, zoals op het fort vandaag, of spelen ze slagen tegen de Ameri kanen of Engelsen, waarna Der Windhund - uiteraard - verliest. Gevoelig Toch worstelen organisaties en burgemeesters nog weleens met hun komst, de adelaars en Duitse helmen blijven op verschillende plekken taboe. Windhund-leden beseffen ook hoe gevoelig het ligt, zij willen hun achternaam niet in de krant terugzien. Dat geeft al snel 'gedoe', op het werk of on line. ,,Soms heeft deze re-enact- mentvorm nog een slechte naam", zegt Sjoerd (24), die een studie maatschappelijk werk doet. ,,Al komt dat vooral omdat men sen nog niet gezien hebben wat we doen." Leden van de groep komen uit het hele land, werken al of stude ren nog. Ze moeten door een strikte ballotage. Wie zich aan meldt, wordt eerst gescreend op zijn socialmediaprofielen, dan zijn er gesprekken met andere le den, vervolgens krijgt hij - op dit moment zijn alleen mannen lid - een jaar lang de aspirant-status. Alles om neonazi's of andere foute figuren buiten de deur te houden, iets wat andere groepen in het verleden niet altijd lukte. Mart: ,,Je hebt een verantwoorde- lijkheid als je zo'n uniform draagt, dat moet je ook zo voelen. Als we merken dat iemand foute grappen maakt, nemen we ook afscheid." Sjoerd: ,,We selecteren streng." Op de Facebookgroep van Der Windhund worden de levens en achtergronden van de Duitse sol daten beschreven. ,,Ik las eens het verhaal van een Duitse soldaat die in dienst moest, maar ook gewoon naar huis wilde, en huilde om zijn moeder", zegt Simon 'Heller' ('dat is mijn Nederlandse achternaam in het Duits vertaald'), aan de poort van fort De Hel. ,,Die was ook pas 16 jaar, hè." De re-enacters vinden dat er educatiewerk aan de winkel is zolang mensen een Duitse helm niet van een Ameri kaans exemplaar kunnen onder scheiden. ,,Die basiskennis ont breekt vaak." Niet bij Piet Kreeft (84) uit Wil lemstad trouwens. Die komt van middag op zijn fiets, racehelm nog op, aangewaaid op het fort. En alsof er een laatje in zijn her sens opengaat, komt de ene na de andere jeuggdherinnering boven bij de tachtiger. Driftig wijzend en enthousiast vertellend loopt hij over het terrein. Kreeft was 9 jaar oud toen de oorlog ein digde, sliep nog een paar dagen op het fort om te schuilen, thuis wa ren er vier Duitsers ingekwart- ZATERDAG 1 JUNI 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 ,v£-'.;V«5£. Het kamp is voorzien van een medi- sche-hulp- post (links boven) en luchtafweer geschut (linksonder) van een an dere groep: DRG 40-45. Grote foto: bij bezoeker Piet Kreeft uit Willem stad bren gen de re-enacters veel herinne ringen naar boven. FOTO'S ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64