Waarom zou je een Duitse soldaat willen spelen? 75 jaar na D-day mag een groep Nederlanders in Normandië opdraven om Duitse soldaten na te spelen. Waarom zou je dat willen? Wie zitten er in de re- enactmentgroep? Hoe houden ze neonazi's buiten de deur? ,,We gaan niet voor een tentje zitten barbecueën en bier drinken, het is serieus.'' 15 chtung. Antreten! Rechts-um in gleich- schritt marschl" Grup- penführer en onder officier Sjoerd dic teert, zijn zes soldaten gehoorza men meteen, lopen netjes twee aan twee richting de plek waar de kok bloedworst snijdt en brood en reuzel serveert. Een grote pot ui ensoep pruttelt op het vuur, ge weren hangen over de schouders, 'Gott mit uns' staat er rond de Duitse adelaar op het koppel van de riem van de mannen. Het zou een alledaags tafereel op een doorsnee dag in 1942 kunnen zijn, bij fort De Hel in Willemstad. Maar het is een zaterdagmiddag in mei 2019. Bij een van de verdedi gingsforten van het Hollandsch Diep zien dagjesmensen, gezin nen met kinderen en geschiede nisliefhebbers hoe de re-enact- mentgroep Der Windhund, bij naam van de 116de Duitse Pant serdivisie, het leven van de sol daat van de Wehrmacht uitbeeldt. De mannen dragen Duitse uni formen, geweren en helmen. Er staat luchtafweergeschut opge steld, er is een medische-hulp- post, er staat een motor met zij span, kleine tentjes en een radio- post moeten de bezettingsbele ving compleet maken. De leden van de 'levendegeschiedenis- groep' kunnen je alles vertellen over de uitrusting, de militaire tactieken en over de oorlogsver halen van de Duitse soldaten Die ter, Heinz en Siegfried. Maar nu gaan ze zelf eerst eten. ,,Niet slecht, kok", roept een van de Der Windhund-leden die een homp brood wegspoelt met een slok uiensoep. Mart (22) uit Gen nep ligt in het gras, een MG42- machinegeweer (bijnaam: Hitlers cirkelzaag) aan zijn zijde: ,,Ik heb lang niet slecht geslapen. Ik had best een goed schuttersputje, het viel ook mee met de kou. Ik heb zo'n zes uurtjes gepakt." Wie denkt dat leden van Der Windhund even komen marche ren en met wapens paraderen heeft het mis, ze willen de histo rie zo realistisch mogelijk uitbeel den. Dus slapen ze dit weekend ook bij het fort, in een zelf gegra ven gat. ,,Dat is niet verplicht", zegt Mart, ook militair in het da gelijks leven. ,,Kijk: als je 50 bent en rugklachten hebt, hoeft dat niet. Maar we pakken het graag serieus aan, zodat we het ook be ter kunnen overbrengen. Ze had- GO ZATERDAG 1 JUNI 2019 Leden van re-enactmentgroep Der Windhund bivakkeren een weekend lang rond fort De Hel in Willemstad. foto's arie kievit Fout na de oorlog NIELS KLAASSEN A rSW* De mannen dragen Duitse uniformen, helmen en geweren, die ze zelf hebben aangeschaft. LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63