Saskia Noort Het gif dat al je demonen doodt Zo doen zij dat Fietsen in New York: voor je het weet word je gedeurd' VEEL GEDEELD Tegenstanders van een nieuw fietspad gooiden glas op de rijbaan ür tó 14 Moddergevecht Er is geen voorzorg, nazorg en vooral geen toezicht op sessies met ayahuasca Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Stap eens uit je comfortzone. Zoek je grenzen op. Laat al les los en geef je over aan de zorgen van figuren die geen idee hebben wat te doen als iemand in een echte psychose raakt. Er is geen voorzorg, geen nazorg, geen adequate opvang en vooral geen toezicht. Zijn mijn exen voor het leven en ten positieve veranderd door de zes uur durende ayahuascatrips die ze maakten? Hebben ze het roer omgegooid, hun hart ge volgd, een huis gekocht of verkocht, hun huwelijken verbro ken of juist aangegaan? Niets van dat al. Ze hebben er weken non-stop over gepraat, alles was de schuld van hun moeder en daarna gingen ze op oude en bekende voet verder. Geluk kig konden zij de ervaring mentaal en fysiek aan. Emmanuel (28) uit Amsterdam pleegde zelfmoord, hij was er niet tegen bestand. De Hongaar (31) in Eersel evenmin. Op Wereldfietsdag, komende maandag, promoot de VN de voordelen van de fiets. In Nederland is het elke dag fietsdag, maar in de VS is nog een wereld te winnen. KARLIJN VAN HOUWELINGEN NEW YORK Fietspaden zijn gevaarlijke dingen in New York. New Yorkers hebben een werk woord bedacht voor een van de grootste risico's op zo'n strookje wegdek: getting doored, 'gedeurd' worden. Het gebeurt als een auto mobilist of passagier zonder omkijken het portier van een geparkeerde auto open gooit, tegen een voorbijped- delende fietser aan. Het eer ste verkeersslachtoffer van dit jaar, fietser Hugo Garcia (26), werd op nieuwjaarsdag door een taxiklant Third Avenue in Brooklyn op ge slingerd en overreden door een auto. En dan is New York nog een van de fietsvriendelij- kere plekken in autoland Amerika. De meeste steden zijn in de 20ste eeuw ge bouwd en ingericht voor autoverkeer. Veel Amerika nen zijn bijzonder gehecht aan hun auto. Fietsen is in de VS geen handige manier om van A naar B te komen, maar een sport waarvoor je een strak aerodynamisch pakje en op z'n minst dertig versnellingen nodig hebt. In New York bestaat zelfs een krachtige antifietspad- lobby. Bewoners van de West Village stapten vorig jaar naar de rechter om aan leg van fietspaden tegen te houden - al die fietsers zou den de buurt onveilig ma ken en doorstroming van verkeer belemmeren. Toen het pad er toch kwam, strooide iemand glasscher ven op de rijbaan. De groot ste zorg was in graffiti op het asfalt gespoten: ,,Breng onze parkeerplaatsen te rug!" De stad New York probeert fietsen te promoten als ge zonde, goedkope en milieu vriendelijke manier om je te verplaatsen in een stad waarin het verkeer altijd vast staat en het verouderde metrosysteem uit zijn voe gen barst. Het fietspaden netwerk is de afgelopen ja ren flink uitgebreid. Nu de centrale metrolijn L wordt gerenoveerd, verzekert New York inwoners met behulp van posters dat je ook prima kunt fietsen van Brooklyn naar Manhattan en vice versa. Nederlandse New Yorkers weten: de fiets is meestal zelfs sneller dan de metro. Maar veiligheid blijft een zorg. Het aantal fietsers in New York neemt toe, maar ze blijven een minderheid. Niet meer dan een kwart van de volwassenen fietste minimaal één keer in het af gelopen jaar, meldde het stadsbestuur deze maand. Visser Jose da Cruz graait naar een krab in de mangrovebossen langs de kust van Brazilië. De krabben leven in het gebied waar zoet rivierwater zich vermengt met het zoute water van de Atlantische Oceaan. Doordat het zeewater vanwege de klimaat verandering landinwaarts komt, is zijn dagvangst in tien jaar gehalveerd. foto reuters Burgemeester Marcouch van Arnhem wil ayahuasca-ceremonies verbieden naar aanleiding van de dood van een 31-jarige Hongaar tijdens zo'n sessie in Eersel, of all places. Laat ik nu net van het eiland komen waar de hallucinogene drank ayahuasca net zo'n must is als met een pil op de club in gaan of in witkanten jurk naar de hippiemarkt. Geregeld zie ik uitgebluste stelletjes of opgewonden vriendinnengroepen hier de berg oprijden in hun gehuurde Fiat Panda, om bij de achterbuurman in de tuin op zoek te gaan naar hun inner lijke wereld, naar antwoorden op grote vragen, naar verande ring. Dat is ook wat ze me de volgende ochtend vertellen, op het terras naast de lokale supermarkt, bleek en uitgemergeld, een beetje zuur ruikend: dit was de ommekeer die ze nodig hadden. Ze maakten een reis door het verleden en alles viel op zijn plaats. Het kotsen, het schijten tijdens de sessies, het waren de demonen die hun levens jarenlang beheersten, en nu zijn ze weg. Vanavond is de toekomst aan de beurt. Liggend in een kringetje op je eigen matrasje, bekertje gif en huppakee, het braken kan beginnen. En daarna het kruipen, het krijsen, de con frontatie met al je zwaktes, het licht dat ergens gloort, de roze en blauwe straling rond je hart, het inzicht dat je bij zonder bent en Moeder Aarde van je houdt, je omarmt en de weg wijst. Ik hoor hen schreeuwen als ik 's nachts op mijn dak naar de maan kijk. Heel gezellig klinkt het niet. Zelf heb ik het nooit ge daan, doodeng lijkt het me, maar ik heb wel diverse exen die hiermee geluk en inzich ten hoopten te vinden. Een tje ging zelfs naar een india nenstam ergens aan de Ama zone, waar ook kleine kinde ren het goedje met de paple pel kregen ingegoten en een van de deelneemsters in een soort psychose het tropisch regenwoud inliep. Voor mensen die me vra gen, waar haal je je inspiratie voor je boeken vandaan? Uit dit soort verhalen dus. Ge wone mensen die menen dat ze uit hun hoofd moeten, door juist m hun hoofd te gaan, onder begeleiding van een amateurtherapeut a raison van twee- tot achtduizend euro per week. Sessies waarin ze niet eten en niet in slaap komen op een plank in een tipi, met als hoogtepunt een nachtje kot sen en hallucineren. ZATERDAG 1 JUNI 2019 GO FOTO GETTY IMAGES •_v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62