Het wordt heter dan voorspeld, morgen eerste tropische dag |Oi reu 5 tg 'Opheldering Maleisië om MH17' m :';l i jaar een grote collectie voetbal schoenen. Gini en zij waren in dat flatje in Schiemond nooit alleen. Er was altijd wel een ander klein kind of achterkleinkind in huis; soms duikend voor een boze moe der. Ja, Francina was een toe vluchtsoord. Alle kleinkinderen, ook Georginio, noemden hMr 'ma', niet oma, en dat zegt wel wat. Van Gini en de andere kinderen eiste ze vroeger maar één ding: dat ze aardig en beleefd waren. Dat ze 'dank u wel' zeiden, geen 'dank je wel'. Dat ze niet in de inheemse Surinaamse taal Sranan Tongo te gen oudere Surinamers spraken: onbeleefd. En dat ze nooit tegen de meesters van de Nicolaasschool in gingen. Respect voor de autoritei ten, altijd. In het gareel Kinderen in het gareel houden in Schiemond was niet makkelijk. De wijk stond jaren bekend als het putje van de stad, vol werkloosheid, criminaliteit en potentiële slechte vrienden en lag ook nog eens in de buurt van de Keileweg, met drugs en prostituees. Is het raar dat ze met haar kleinzoon meeliep naar het sportveld als het openbaar vervoer nog niet reed? Ze hamerde op een diploma. Zij had in Suriname niet kunnen stu deren en in Nederland was je pas iemand als je papieren had, toch? Haar kleinzoon moest zijn school afmaken, ook toen scouts al ver moedden dat hij op een dag zou gloreren op het voetbalveld. Wat was ze trots toen hij zijn vmbo-di- ploma in zijn handen had. Nu was haar werk af. Nu kon hij ook sla gen als voetbal mislukte. En, o ja, natuurlijk is ze uitein delijk gezwicht voor Gini's smeek bede. Ze is er toch bij, vanavond, bij leven en welzijn. Op de viptri bune van het nieuwe stadion van Atlético. En natuurlijk zal ze glim men van trots maar - dat moet ge zegd- ze is net zo trots op al die andere kinderen die op het rechte pad bleven, die dj, accountant of ambtenaar werden en die, net als Georginio, nog altijd 'dank u wel, ma' tegen haar zeggen. De Nederlandse regering heeft Maleisië om ophelde ring gevraagd over recente uitspraken van de premier van dat land. Die trok deze week de verantwoordelijk heid van Rusland voor de MHi7-ramp in twijfel. Pre mier Mahathir Mohammad zei tegen persbureau Ber- nama de conclusies van het Joint Investigation Team (JIT) te onderschrijven, maar tot het punt dat de raket waar- mee MH17 werd neergehaald van Russische makelij was. Of Rusland het projectiel ook heeft afgevuurd betwijfelt hij. ,,Ik denk niet dat zo'n gedisci plineerde partij verantwoor delijk is voor de lancering van de raket'', zegt Mohammad. Het JIT concludeerde eerder dat de raket werd afgevuurd vanuit een gebied in handen van pro-Russische separatis ten, met een BUK-raketinstal- latie uit Rusland. Ik ben een Europeaan, geen stomme, koloniale, imperialistische Engelse idioot Afgezant gedood vanwege falen top Een Noord-Koreaanse afge zant die nauw betrokken was bij de onderhandelingen tij dens de tweede ontmoeting tussen Kim Jong-un en Do nald Trump is geëxecuteerd. Dat meldt de Zuid-Kore- aanse krant Chosun Hbo op basis van anonieme bronnen. Kim Hyok-chol werd in maart met vier andere mede werkers van het ministerie van Buitenlandse Zaken ter dood gebracht. De vijf wor den verantwoordelijk gehou den voor het mislukken van de onderhandelingen tijdens de top in februari. Voorspellingen eerder deze week gaven al hoge temperaturen aan, maar daar komen nog een paar gra den bij. Dat heeft alles te maken met warme lucht die vanuit Spanje en Frankrijk onderweg is naar ons land. Vandaag krijgt De Bilt de eer ste officiële zomerse dag en morgen volgt de eerste officiële tropische dag van 2019. ,,In het oosten en zuiden kan de temperatuur morgen oplopen naar wel 32 graden: dat zijn regionale re cords'', zegt de weervrouw van Weerplaza. ,,Het is ook goed moge lijk dat we in De Bilt 32 graden ha len. Dat is sinds 1901 niet meer ge meten!'' De kans is volgens Meteo- group in elk geval 80 procent dat deze waarde wordt overschreden en dat morgen inderdaad de warm ste 2 juni sinds 1901 wordt. Wat 24 april op een haar na niet lukte (24,9 graden), lijkt vandaag wel te gaan lukken, schrijft Meteo- group. De temperatuur stijgt in De Bilt naar 26 graden. Dieper in het binnenland wordt het nog warmer, zo stijgt het kwik in Brabant en Limburg naar 28 gra den. Op de stranden koelt het in de loop van de middag snel af tot on der 20 graden, met name door de invallende zeewind. Deze verkoe lende bries maakt de hoge zon kracht extra gevaarlijk, omdat je niet door hebt dat je verbrandt. Morgen komt de temperatuur, met uitzondering van het Wadden gebied, op grote schaal rond 30 gra den te liggen en dit betekent een tropische dag. Blokkade Geert Wilders 'Assange is gemarteld' Geen zorg bij psychose Ruim 70.000 men sen met een psy chose krijgen niet de benodigde zorg, stelt de Vereniging voor Gedrags- en Cognitieve thera pieën (VGCt). De vereniging zegt ook dat als mensen de benodigde zorg wél krijgen, dat vaak gebeurt door onvol doende opgeleid personeel. Mensen met een psychose zijn het contact met de werkelijkheid (soms) kwijt. zaterdag 1 juni 2019 GO m a HO V o mm ■hhhBiS^ DEN HAAG Georginio Wijnaldum heeft een warme band met oma Francina. Hij eerde haar toen hij scoorde voor Feyenoord. Ze was bij de presentatie bij PSV in 2011, en vanavond bij de finale van de Champi ons League, waarin Wijnaldum voor Liverpool speelt. Derde foto hierboven, oma met moeder Maureen. fotos leo vogelzang, pim ras, willem vernes, bsr Dit verhaal is geschreven met hulp van de familie van Georginio Wijnaldum. Francina geeft zelf geen interviews. Elton John (72) schaamt zich voor de manier waarop Engeland met de brexit omgaat. NOORD-KOREA IN DE RIJ I In de Amsterdamse pop-upstore van Zeeman konden klan ten kiezen tussen dure Hybrid Z sneakers (200 euro) of de goedkope Basic Z (12,99 euro). Ze zijn allebei in hetzelfde land gemaakt, op dezelfde manier. Zeeman wilde laten zien dat zonder dure marketing een lage prijs mogelijk is. foto anp Goed nieuws voor zonaanbid- ders. De verwachte maximum temperaturen voor dit weekend zijn inmiddels op basis van nieuwe weermodellen nóg ver der naar boven bijgesteld. Lo kaal tikt het kwik morgen 32 graden aan ANP De Bilt TWITTER Twitter heeft het account van Geert Wilders geblok keerd. Aanleiding is een tweet die de PVV-leider plaatste over D66 en antise mitisme. 'Laten we altijd opstaan tegen de sukkels van @D66 die de gren zen open laten en meer en meer islam importeren om ver volgens krokodillen tranen te huilen', luidde een deel van het bericht van @geertwilderspvv. GENÈVE Julian Assange is jarenlang zodanig geïsoleerd, verne derd, geïntimideerd en belasterd, dat het neerkomt op psychische marte ling, aldus speciaal VN-rapporteur Nils Melzer op eigen titel. UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5