Rondleidingen op begraafplaats van psychiatrisch ziekenhuis 10 'Het is hier niet eng. Dit hoort bij het leven. Toch durven mensen hier nu niet goed te komen' Psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren begon 110 jaar geleden als Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Sindsdien zijn de patiënten die er stierven, op het landgoed begraven. Joost de Bont ontfermde zich over de begraafplaats. Nu wil hij er rondleidingen gaan geven. tot nummer zijn gemaakt." Hij ver diepte zich erin en ontdekte het waarom. „Vrederust moest zelf de kosten van de begrafenis betalen. Er was geen geld voor een grafsteen." Zo kwamen er paaltjes met een nummer. Maar in boeken werd keu rig bijgehouden om wie het ging. Later kwamen er wel grafstenen en grafmonumenten, zodat het terrein nu een afwisselende aanblik biedt. Door het vele werk van de vrijwil ligers oogt het kerkhof nu stukken beter. Het is een bosbegraafplaats met een mooie mix van bos, mos en steen. ,,Het ligt er netjes bij." Goed genoeg voor De Bont om de vol gende stap te zetten. Hij gaat er rondleidingen houden. Het verhaal vertellen aan wie het maar wil ho ren. ,,Door mijn oproep in 2016 kwam er ook veel reactie van fami lie. Er zijn veel mensen die het graf zoeken van hun overleden familie lid." Zo kan De Bont bijvoorbeeld Rij na rij: paaltjes met een nummer er op. Om de negentig centi meter, haast militair precies. Het zijn her inneringen aan de verborgen do den van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren. Mensen die er in de beginperiode, eerste helft vorige eeuw, stierven. Meestal ver van hun thuis in Zee land. De doden van Vrederust kwa men terecht op een bijzondere plek: de eigen begraafplaats van de instelling. Waar tot op de dag van vandaag wordt begraven. Zowel cliënten als personeelsleden heb ben er een laatste rustplaats. Het is een stukje West-Brabant dat zo verstopt ligt, dat alleen insiders het weten te vinden. Een ervan is Joost de Bont. Tientallen jaren werkt hij voor GGZ WNB, de ei gentijdse benaming voor wat eens begon als de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Die be graafplaats verrommelde in de loop der jaren, raakte overwoe kerd. De Bont was dat beu. Hij kon het in 2016 niet meer aanzien en deed een oproep in de krant. Sindsdien werkt een team vrijwil ligers elke maandagochtend op het terrein waar ruim 2500 mensen liggen begraven. Van 1909 tot nu. Want geruimd wordt er niet. ,,Ik was in eerste instantie vooral boos over die paaltjes. Mensen die ZATERDAG 1 JUNI 2019 PC Vrijwilligers maken de begraafplaats op Vrederust schoon. Op de voorgrond Jos van Buijten (links) en Joost de Bont. Achter: Ton Bergs (links) en Bert Korteweg. Eerbetoon aan de doden van Vrederust JAN VAN DE KASTEELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58