'Zeeland is klein, maar heeft zo veel te bieden. Alleen al op economisch vlak' 7 Nieuwe concepten, nieuwe ideeën. Met Twigt-Om kon ik in één keer op die voet door gaan. Ik hoef alleen maar te zorgen dat ik mijn brood verdien. Op mijn eigen wijze. Dat bete kent zoeken naar duurzame ontwikkelingen. De maatschappij moet écht om, daar ben ik van overtuigd." ,,Iets waar ik heel veel over nadenk, op een po sitieve manier dan, is hoe onze samenleving in elkaar zit. Die bestaat uit een groot aantal 'monofunctionele systemen': ze dienen voor namelijk één doel. Ons wegenstelsel bijvoor beeld, om van A naar B te gaan. Dat is aan het veranderen, we onderzoeken hoe wegen ook kunnen dienen voor waterberging en energie opwekking. Het systeem wordt dan multi functioneel.'' ,,Ander voorbeeld: ons watersysteem. Er moet voldoende zoet water zijn, van goede kwaliteit. Maar niet zoveel dat er kans is op overstromingen. Eeuwenlang was het beleid: niet te veel, niet te weinig, goede kwaliteit drinkwater. Nu is ons waterbeheer toe aan vernieuwing. We hebben te maken met kli maatextremen: drogere zomers en nattere winters. Bovendien heeft oppervlaktewater naast drinkwatervoorziening ook nevenfunc ties. Het is van belang voor vervoer, voor re creatie, voor natuur en landschap, voor land bouw en industrie, het heeft een belevings waarde. Dat vraagt om een integrale benade ring en robuuste oplossingen. In 2010 was ik betrokken bij het project Waterkringloop Zeeuws-Vlaanderen. We hebben alle functies van water in kaart gebracht en die kaarten over elkaar gelegd. Dan zie je de punten waar ze elkaar kunnen versterken. Maar ook waar ze elkaar in de weg zitten. Zo ontstond in Zeeuws-Vlaanderen het project 'Robuust Wa tersysteem'. Een duurzaam systeem dat reke ning houdt met alle functies in een gebied. Omstandigheden veranderen, nieuwe inzich ten ontstaan. Dat vraagt om 'omdenken'. Dat zit hem niet in nieuwe technologie, maar in het handelen van mensen. Omdenken in or ganisatie en omdenken in samenwerking." „Samenwerking en verbinding. Zeeland is klein, maar heeft zo veel te bieden. Alleen al op economisch vlak: landbouw, industrie, vis serij, recreatie, natuur. Als je die zaken met el kaar verbindt, wordt het enorm interessant. Er wordt wel gesproken over de eilandenmenta liteit en hoe die ontwikkelingen tegenhoudt. In mijn opinie doet Zeeland het hartstikke goed. Die eilandenmentaliteit kan inderdaad lastig zijn, als je aan je eigen belang blijft vast houden. Maar om samen te werken, moet je niet alleen je eigen belang voor ogen hebben, maar je kunnen verplaatsten in het belang van de ander of de andere belanghebbenden. Al leen dan kun je grote sprongen vooruit ma ken." Wim Twigt: ,,Nu is ons waterbeheer toe aan vernieuwing. We hebben te maken met kli maatextremen: drogere zomers en nattere winters." foto johan van der heijden Waar ligt Wim Twigt 's nachts wakker van? Wat zie je als de grootste uitdaging voor Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55