5 in die werkgroep dat ze de vis sers toch niet zo maar kunnen laten vallen." In het advies van het OLF stond het al wat amb- telijker geformuleerd. ,,In veel gesprekken werd onderstreept hoezeer zowel voor natuurbe heer en -ontwikkeling, als voor de veranderingen die van de visserij worden gevraagd, een Transitiefonds noodzakelijk zal zijn." Schadeloos Plat gezegd, er moet geld ko men voor de vissers. Zij moeten schadeloos gesteld worden voor het verlies aan visgronden en de omschakeling naar andere vismethodes. Veel kotters zijn ouder dan dertig jaar. Er zijn nieuwe kotters ontworpen die aanzienlijk minder brandstof gebruiken. Voorbeeld is het pi- lotschip MDV 1, de in Neder land ontworpen 'Tesla' onder de kotters, die met 2 miljoen euro steun van het Europees Visserijfonds werd ontwikkeld door de stichting Masterplan Duurzame Visserij. Hoe nu verder met de Zeeuwse vissers? Caljouw hoopt dat de overheid inder daad met geld over de brug komt zodat met een warme sa nering vissers die willen stop pen, kunnen stoppen. En dat vissers die door willen gaan, steun krijgen om te investeren in nieuwe technieken en zui nige schepen. Het geld zou het probleem niet moeten zijn. Caljouw: ,,Als er zoveel geld in die windparken gestopt wordt, moet er toch ook wel geld voor de vissers te vinden zijn." de Noordzee is ongeveer 57.000 vierkante kilometer groot, ander half keer het landoppervlak van Nederland. De slag om de Noord zee, ooit het exclusieve domein van de visserman, is nog maar net begonnen. De plannen voor de aanleg van grote windparken binnen die zone waren voor de regering aan leiding advies te vragen aan het Overlegorgaan Fysieke Leefomge ving. Binnen deze OFL was al snel duidelijk dat de Nederlandse vis sers een toekomst vol vraagtekens wacht. 'Voor de visserij stapelen zich een aantal vraagstukken op', schreef de OLF eind vorig jaar in haar adviesrapport Verkenning Noordzeestrategie 2030. 'Onder an dere de gevolgen van brexit, de toekomst van de pulsvisserij, aan- landplicht, consequenties van de groei van windparken en de aan wijzing en implementatie Natu- ragebied, die voor deze sector en de mensen die er werkzaam zijn fundamentele onzekerheden met zich brengt. De sector heeft drin gend behoefte aan een langeter- mijnperspectief.' Probleem is dat de vissers niet binnen de grote windparken mogen vissen. De in- dustrialisatie van de Noordzee is de vissers een gruwel. Caljouw kent verhalen dat bij het heien van de fundering voor de de windturbines massaal dode vis komt bovendrijven. De groot schalige bouw van windparken op de zuidelijke Noordzee kan grote gevolgen hebben voor de wind, de golven, de stroming en het leven in de zee, waarschuwde kennisin stituut Deltares na een verken nend onderzoek in samenwer king met het KNMI, Whiffle en Wageningen Marine Research (WMR), in opdracht van Rijks waterstaat. Luca van Duren, speci alist mariene ecologie bij Deltares, zei na het verschijnen van het rapport: ,,Dit onderzoek laat voor de eerste keer integraal zien wat mogelijk indirecte effecten zijn op het ecosysteem als we veel meer windparken op zee aanleggen. Het is een eerste stap. We moeten samen met omliggende landen verder onderzoeken wat in ver schillende scenario's de gevolgen voor de zuidelijke Noordzee zijn. Wat betekent dat voor het natuur lijk functioneren van de Noord zee; voor vissen, vogels, zeezoog dieren en uiteindelijk voor de mens." Caljouw sprak zelf met de voor zitter van Overlegorgaan Fysieke Leefomgeving, oud-PvdA-politi- cus Jacques Wallage, ooit minis ter van Onderwijs en jarenlang burgemeester van Groningen. Hij putte er hoop uit: ,,Het was een goed gesprek. Ik zei tegen hem: 'Als we dan toch naar de slachtbank moeten, geef ons dan tenminste compensa tie'. Wallage zei toen GO ZATERDAG 1 JUNI 2019 Viskotters in de haven van Vlissingen. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53