Toekomst voor Zeeuwse vissers is vol vraagtekens 'Een visser wil vissen, niet lobbyen. Maar we zijn er achter gekomen dat je een sterke organisatie nodig hebt' 4 een onmiddellijk verbod. Alle pogingen van Nederlandse zijde om dat verbod uit de nieuwe Europese visserijveror dening te schrappen, faalden. Zes Zeeuwse pulsvissers mo gen sinds vandaag, 1 juni, niet meer pulsen. Wie geen nieuwe netten heeft, ligt noodgedwon gen stil. Met steun van VisNed, de spreekbuis van de Neder landse kottervissers, proberen ze komende week via de rech ter uitstel te krijgen, tenminste tot de datum waarop de Euro pese verordening in werking treedt. Maar er is ook een praktische reden. Door de lange levertij den is het onmogelijk om ie dereen op tijd van nieuw vis tuig te voorzien. Elke week dat langer gepulst kan worden, is meegenomen. Voor elf andere Zeeuwse pulskotters, waaron der de ARM25 van Caljouw, valt op 31 december het doek. Eén Zeeuwse kotter mag door blijven pulsen tot 1 juli 2021, wanneer het elektrisch vissen definitief is verboden. Welke visser wanneer moet stoppen, hangt af van het type vergun ning dat hij heeft. Duur leergeld Met het pulsdrama heeft de sector duur leergeld betaald. „Misschien zijn we als Neder land te gretig geweest. We had den ons misschien op voorhand moeten terugtrekken uit dat stukje Frans water. Dat was voor ons toch van minder be lang. Een visser wil vissen, niet lobbyen", zegt Caljouw. ,,Maar we zijn er achter gekomen dat je een sterke organisatie nodig hebt." Het hele drama rond de pulsvisserij is een harde les voor de vissers. Zonder bond genoten op het land en op het water red je het niet in de Slag om de Noordzee. Vanuit het verleden had de visserij op de wal geen geweldig imago. Rauwdouwers, die met steeds y grotere schepen alleen voor eigen gewin gingen en zich weinig aan trokken van wetten en regels. „La ten we eerlijk zijn, de vissers stonden in een heel negatief dag licht", erkent Caljouw. Maar de tijden zijn veranderd. Vissers brengen niet alleen vis, maar ook afval uit de zee aan land. De vis stand in de Noordzee is gezond. En met de pulsvisserij dachten de vissers een nieuwe techniek met enkel voordelen in handen te heb ben. Veel minder brandstofver bruik, dus goed voor het klimaat. Minder bodemberoering en min der bijvangst, dus goed voor het leven in de zee. Positief verhaal Caljouw: ,,Toen de puls werd ver boden, had ik zoiets van: kunnen we dan helemaal niks goed doen?" Maar er gebeurde ook wat anders. De visserij kwam weer onder de aandacht van de Nederlanders. En hoe! Er was veel begrip, althans in Nederland, voor hun strijd. „Men sen luisteren echt wel naar je als je een positief verhaal kan vertel len." De sympathie van het pu bliek is één ding, invloed krijgen op de plaatsen waar de beslissin gen vallen is wat anders. De visse rij is een betrekkelijk kleine sec tor, dat werd tijdens de strijd om de puls duidelijk. Terwijl eens Sharon Dijksma als staatssecreta ris en vervolgens Carola Schouten als minister zich sterk maakten voor de visserij, hield premier Rutte zich koest. Op de dag van het grote protest in Den Haag sprak hij wel met een clubje scho lieren over het klimaat. Maar een praatje met de vissers kon er niet van af. Caljouw pakte uiteindelijk zijn kans op Neeltje Jans, maar toen was het leed al geschied. Caljouw: „Wij vissers zijn echt individuen. Om te beginnen moeten alle vissers met één mond praten. Nu heb je de Nederlandse Vissersbond, VisNed en de EMK. Organisatorisch moet je een een heid zijn, met een paar krachtige mensen aan het roer." De vissers moeten op zoek naar bondgeno ten. ,,We zouden ons kunnen aan sluiten bij de boeren, bij LTO. Dan heb je een grote organisatie achter je", suggereert Caljouw. Als er een club is die ervaring heeft met lobbyen in de Haagse en Brusselse politiek, dan is het de agrarische sector. Wellicht zijn er ook nog bondgenoten te vinden in onverwachte hoek. Terwijl bui tenlandse milieuorganisaties de pulsvisserij verketterden, riepen Nederlandse natuurclubs, ver enigd in Stichting De Noordzee, de EU op de techniek tenminste een kans te geven. De visserij kan wel wat steun gebruiken, want het verbod op de Vpulsvisserij is niet de enige tegen slag waarmee de vissers te maken hebben. Er verschijnen nieuwe, grote partijen op zee. Nederland, België, het Verenigd Koninkrijk, Noorwegen, Denemarken en Duitsland hebben elk een deel van de Noordzee. De Neder landse Exclusieve Eco nomische Zone op ZATERDAG 1 JUNI 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Visser Cas Caljouw uit Arnemuiden is de af gelopen anderhalf jaar het gezicht geworden van de Zeeuwse puls vissers. FOTO RUBEN OREEL Pulskor Sleepdraden geven verborgen platvissen een stroomstootje. De geschrokken vis komt omhoog en wordt gevangen. 520/ X 52% mi minder ongewenste bijvangst (ondermaatse vis en ander leven) ij -46% Brandstofverbruik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52