Claverveld gewild Oppositie Veere vreest uitgeklede dorpscentra 7 FOTOCOLLECTIE GEMEENTEARCHIEF VLISSINGEN De foto's van Adriaan G. Kruithof brengen beschouwers in één oogopslag terug naar de tijd van de wederopbouw op Walcheren. Afscheidsdienst in twee kerken in Middelburg Sproeiers Rompen Verzamelingen van par ticulieren neemt het GemeentearchiefVlis- singen zelden meer in ontvangst. Maar voor de collectie van de Souburgse foto graaf A. G. Kruithof (1894-1983) maakte archivaris Ad Tramper graag een uitzondering. Veel foto's van de Souburgse professional ge ven een prachtig beeld van het da gelijks leven van net voor de Tweede Wereldoorlog tot aan de jaren zestig. En foto's van de inun datie in Oost- en West-Souburg waren tot nu toe allesbehalve dik gezaaid. Een aantal losse foto's van Adri- aan Kruithof had Tramper eerder gezien. Zonder te weten dat ze van Kruithof waren. ,,Er wordt wel eens slordig omgegaan met foto's en rechten. Met plakken en knip pen wordt nogal wat doorgegeven op internet en sociale media", ver duidelijkt Tramper. Dat nazaten ruim driehonderd negatieven van de Souburgse fotograaf onlangs of ficieel hebben overgedragen, ver heugt de archivaris dan ook zeer. ,,Het is altijd mooi een histori sche collectie te krijgen. In dit ge val is het bijzondere én het leuke dat we een groot aantal foto's uit Oost- en West-Souburg erbij krij gen. Foto's die het dagelijks leven van inwoners laten zien, maar ge maakt zijn door een professioneel fotograaf. De afbeeldingen zijn heel wat meer dan kiekjes", oor deelt de gemeentearchivaris. Onderbelicht Tramper was in eerste instantie vooral blij met foto's van de inun datie, omdat de onderwaterzetting van Walcheren historisch wat on derbelicht is gebleven. Het onder water komen te staan van de woonomgeving, vaak tot in de huizen, moet een grote impact op de bevolking van Walcheren heb ben gehad. ,,Maar op de foto's zien mensen er niet vaak triest of onge lukkig uit. Meer vastberaden, alsof ze beseffen dat de inundatie nodig is of- afhankelijk van het tijdstip van de foto - is geweest om een eind aan de oorlog te maken. Men sen moeten een enorme veer kracht hebben gehad om ook deze tegenslag te boven te komen." Nadat hij meer foto's bekeek, is Tramper vooral getroffen door de beelden van het dagelijks leven, vooral in Souburg - Kruithofs woonplaats - en omgeving. ,,Het leven speelde zich veel op straat af. Het valt ook op hoe weinig auto's er waren, op de meeste foto's is Bijzonder en leuk is dat we er veel foto's uit Oost- en West Souburg bij krijgen geen wagen te zien. Ineens besef je hoezeer auto's tegenwoordig het straatbeeld verpesten." Veel foto's ademen een beetje de sfeer 'zoals de SP het bedoeld heeft', zegt Tramper licht spottend. ,,Een beetje conservatief vooruitden ken." Een groot deel van de ruim drie honderd negatieven van Kruithof is intussen gedigitaliseerd en te bekijken via de Beeldbank van het gemeentearchief. De kwaliteit van de foto's is opgekrikt. Jan Kaljouw maakt de beelden voor Tramper helemaal af. ,,Souburger Kaljouw is negentig en kan zich veel op de foto vastgelegde straten, mensen en taferelen nog herinneren. Hij maakt beschrijvingen bij de foto's van Kruithof. De informatie van Jan Kaljouw geeft absoluut meer waarde aan de fotocollectie." MIDDELBURG De Nieuwe Kerkgemeente neemt morgen afscheid van de Hofpleinkerk en de Hoeksteen in Middelburg. ,,We zullen in beide kerken te rugkijken in dankbaarheid", zegt Ivette van der Sluijs, voorzitter van de Nieuwe Kerkgemeente Middelburg. Op pinksterzondag komen alle leden van de Nieuwe Kerkgemeente voor het eerst sa men in de Nieuwe Kerk. Die dag zullen meerdere diensten plaatsvinden, met gospelkoren en een nieuwe Pinkstercantate die volgens Van der Sluijs door componist Douwe Eisenga spe ciaal voor deze gelegenheid is ge schreven. DOMBURG B en W van Veere moeten de gemeenteraad infor meren over hun plannen voor bouw en aanpassing van multi functionele dorpshuizen in de gemeente. PvdA/GroenLinks en CDA vrezen dat het college al een nieuwe koers vaart voordat de raadsleden op de hoogte zijn. De twee oppositiepartijen hebben van verenigingen en dorpsraden vernomen dat het college al besluiten heeft geno men over de uitwerking van di verse plannen voor het 'maat schappelijk vastgoed'. De twee partijen vinden dat een eventu ele nieuwe koers door de ge meenteraad moet worden vast- gesteld. PvdA/GroenLinks en CDA hebben begrepen dat B en W de ideeën voor een multi functionele accommodatie in Westkapelle 'volledig aan de kant' hebben geschoven. Beide fracties vragen zich af of het col lege zich baseert op juiste cijfers en missen een financiële onder bouwing. Wethouder Marcel Steketee meldde woensdag tijdens de presentatie van plannen van Scalda-studenten voor een nieuwe dorpshuis in Aagtekerke overigens dat hij die avond nog overleg met partijen in Westka- pelle zou voeren. Pas daarna zou het college een besluit nemen. VLISSINGEN Meer dan driekwart van de in verkoop zijnde woningen in de eerste fase van de Vlissingse wijk Claverveld is al verkocht. De gemeente heeft onlangs ook twee van de drie laatste vrije bouwkavels te koop aangeboden. Kandidaten voor die twee vrije kavels, volgens de gemeente geschikt voor de bouw van een droomhuis met prachtig uitzicht, kunnen tot dinsdag 11 juni inschrijven. Zo nodig volgt enkele dagen later een loting. Van de nu be schikbare zeventien vrije kavels zijn er vijf verkocht, ligt er op vier een optie en zijn er nog acht te koop. Meeuwse handelsonderneming bv zaterdag 1 juni 2019 WA 'Meer dan zomaar wat kiekjes' René Hoonhorst Vlissingen -Ad Tramper, archivaris Albert Plesmanweg 6 4462 GC Goes I Tel. 0113-2126201 Fax 0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com De Souburgers maken van de nood een deugd door na de inundatie een gondelvaart te houden. foto a.g. kruithof, gemeentearchief vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35