'Wasstraat' geeft verkoeling op Vestrock in Hulst Van oesterlarf tot oesterrif 5 De platte oester is de panda onder de schelpdieren. Ondanks de uiterst moeizame voortplanting gloort nu hoopvoor de bedreigde soort. Bezoekers kunnen gebruikmaken van een 'wasstraat': een installatie met heel lichte besproeiing. ,,Je wordt er niet nat van, maar het brengt wel verkoeling", legt orga nisator Marcel Verhaar uit. In Hulst wordt zondag hoogstwaar schijnlijk bijna de dertig graden aangetikt. Op die dag is er 's mid dags een familieprogramma: Ve- strock Junior. Ook zaterdag is het zonnig en warm. Daarom zijn voorzorgsmaatregelen noodzake lijk. Parasols De organisatie van Vestrock heeft extra terrasjes met parasols ge maakt, zodat bezoekers meer mo gelijkheden hebben om de scha duw op kunnen zoeken. Daar naast zijn er extra drinkplaatsen neergezet. ,,Bij de podia worden flesjes water uitgedeeld aan het publiek. We adviseren alle bezoe kers om veel te drinken en goed te smeren met zonnebrandcrème", zegt woordvoerder Ronald Reni- rie. ,,Die boodschap zal ook op schermen te zien zijn." In heel Zeeland wordt het dit weekend prachtig zomerweer. Zaterdag is het 21 tot 24 graden, met veel zon en wat sluierbewol- king. Door de matige zuidenwind wordt het zondag ook aan het strand flink warm. Het wordt vol gens Weeronline 26 tot 29 graden. Pas laat in de middag en avond kan de wind wat draaien, en wordt het wat koeler. De zonkracht bereikt dit week end kracht 7. Dat gebeurde dit jaar nog niet eerder. De hoge zon kracht betekent dat je met onbe schermde huid al na 10 tot 15 mi nuten kunt verbranden, waar schuwt Weeronline. Het weersta tion adviseert mensen om zonne brandcrème met een hoge be schermingsfactor te gebruiken. Tussen 12.00 en 15.00 uur kun je het beste de schaduw opzoeken. Geen duik in zee Het zeewater is met zo'n dertien graden nog behoorlijk koud. Die temperatuur schrikt de meeste mensen waarschijnlijk al af, maar waaghalzen kunnen zich beter een keer bedenken. Vooral onge oefende zwemmers kunnen beter geen duik nemen in de zee. ,,Poot- jebaden, of tot je middel in het water is prima. Maar voor zwem men is het zeewater te koud", zegt Ben Altena, hoofd strandwacht in We adviseren alle bezoekers veel te drinken en te smeren met zonnebrancrème Zoutelande. De overgang van de warme buitenlucht naar het koude water is te groot, legt hij uit. ,,Je kunt in een kwartier onder koeld raken. De spieren raken ver krampt; je kunt zelfs een hartaan val krijgen. Dat risico is er vooral bij oudere mensen." De strandwacht houdt badgas ten in de gaten, maar neemt geen voorzorgsmaatregelen. ,,We zien alles wat er in het water gebeurt. De meeste mensen komen gelijk weer uit het water." Deze week wordt in de Voordelta een paar kuub oesterschelpen met baby-oestertjes uitgezet. Met veel zorg opgekweekt bij Roem van Yerseke. Platte oesters beslissen pas in het voorjaar of ze een dame of heer SPAT-ON-SHELL worden. Dan maken ze hun voort plantingsorganen aan en produce ren ze óf zaadjes, óf eitjes. Aqua- technologe Nienke Bakker-Ten Brinke van Roem van Yerseke: ,,Platte oesters kennen als enige van alle oestersoorten broedzorg. Dat betekent dat de moeder de be vruchte eitjes verzorgt tot ze groot genoeg zijn." Duizend larfjes In de kwekerij (hatchery) staan grote bakken met oesters. Dankzij een speciaal systeem worden de larven daarin afgevangen. Helemaal vergelijkbaar zijn de In onze hatchery kweken we om de natuur een handje te helpen panda en de platte oester nu ook weer niet. De panda is amper tot voortplanting te bewegen. Platte oesters daarentegen, doen elk jaar hun best, legt aquatechnoloog Nienke Bakker-Ten Brinke van Roem van Yerseke uit. Elk jaar pro duceert een platte oester 1 miljoen larfjes, tegenover circa 35 miljoen bij de Zeeuwse oester, de creuse. Van die 35 miljoen creuse-larfjes worden er honderdduizenden groot. De platte oester ziet slechts een stuk of duizend van haar larf- jes opgroeien tot volwassenen. Het doet de vraag rijzen of je nog wel met een gerust hart een oester in je mond kunt steken. Is dat niet hetzelfde als een broodje panda eten? ,,Er zijn er nog, van onze eigen kweekpercelen in de Grevelingen en de Oosterschelde, maar het worden er elk jaar min der. In onze hatchery kweken we om de natuur een handje te hel pen. Voor de handel, maar ook voor het herstel van schelpdier- banken." zaterdag 1 juni 2019 GO Festival Vestrock in Hulst zorgt dit weekend voor extra verkoe ling en schaduwplekken van wege het warme zomerweer. Cornelleke Blok Hulst -Ronald Renirie, woordvoerder r"1 Publiek bij het optreden van Nona op Vestrock op vrijdag. FOTO BOAZ TIMMERMANS Baby-oester wordt vertroeteld in Yerseke Ondine van der Vleuten Yerseke - Nienke Bakker-Ten Brinke Zowel in Zeeland (Roem van Yerseke en Wagen- ingen Marine Research) als op Texel (NIOZ en Stichting Zeeschelp) is het gelukt platte oester- larfjes te kweken. Roem van Yerseke slaagde er als eerste in de larfjes op schelpen te laten hechten (spat- on-shell). Daar kunnen ze uitgroeien tot een volwassen oester en rif- fen vormen. Deze week wordt een eerste partij spat-on-shell vanuit de kwekerij van Roem van Yerseke in de Voordelta uitgezet. Ooit bestond 20 pro cent van de Noordzee uit schelpdierbanken. Schelpdierbanken van platte oester en mossel dienen in de Noordzee van oudsher als onder komen voor planten en dieren. Daarnaast leve ren ze voedsel, ook voor vogels. Ze filteren zee water en zorgen voor voedselstabiliteit. Door overbevissing en ziektes zijn ze echter bijna helemaal verdwe nen. Er zijn nu te weinig platte oesters om kunst matige schelpdierban- ken mee aan te leggen. Onderzoekers zien een alternatief in 'spat-on- shell'. De afgelopen drie jaar werkten ARK Na tuurontwikkeling en het Wereld Natuur Fonds aan het herstel van schelpdierenbanken in de Noordzee, samen met het Platte Oester consortium. Inmiddels zijn ook an dere organisaties aan de slag gegaan met schelpdierbanken. Aquatechnoloog Nienke Bakker-Ten Brinke van Roem van Yerseke met 'spat-on-shell', baby-oesters die zich op lege schelpen hebben gehecht. foto frank peene/roem van yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33