Grootste vlag komt aan hijsplatform OOS II ZEELAND 3 Het knusse bootje zorgt voor een gemoedelijke sfeer. Er is volop gelegenheid om een praatje met elkaar te maken. Er worden weet jes gedeeld met elkaar over zee honden en de omgeving. De zee- hondenspotters missen alleen Gespannen kijken de passagiers op, ze houden fotocamera en verrekijkers paraat koffie en thee. ,,Het gaat echt om de beleving. We kunnen met zo'n bootje dichterbij komen dan an dere boten", zegt Digna. Na een uur varen vraagt Mielard om stilte. We zijn bijna bij de strek dam aan de Stampersplaat, waar de zeehonden liggen. Gespannen kijken de passagiers op. Ze pakken de fotocamera's uit hun tas en houden verrekijkers paraat. Het is van een afstand even goed kijken. Als je het niet weet, zie je alleen maar stenen. Maar stenen zijn het niet. Een stuk of dertig zeehonden liggen te bakken in de zon. Alle maal gewone zeehonden, de grijze laat zich niet zien. Zo opge wonden als de passagiers naar de zeehonden kijken, zo verbaasd kijken de zeehonden naar de boot. Het is het begin van het seizoen. Ze zijn de boot nog niet gewend. Deze kolonie leeft in de Greve- lingen, en gaat er ook niet meer weg. In het meer is genoeg vis om hen te voeden. Dan wijst vrijwil liger van Staatsbosbeheer Rob Vroom naar een rob waarbij een rode kleur opvalt. „Volgens mij is hij gewond", roept hij. Het lijkt geen wond te zijn, maar een stuk plastic. ,,Dat is gek", zegt Mielard. ,,Veel last van plastic troep hebben wij hier niet." De gids geeft de melding door aan haar collega's op de Grevelingen. Het merendeel van de kolonie kijkt naar de boot, maar legt de kop vervolgens weer op de stenen om verder van de zon te genieten. ,,In deze periode zonnen de zee honden graag omdat ze aan het verharen zijn", zegt Jacqueline van Moort van zeehondenopvang A Seal. Om de boot heen steekt een aantal koppen af en toe boven water. ,,Daar springt er één", roept Mielard. De sloep komt tot op zo'n twintig meter van de dieren. ,,Wat een geluk hebben wij", zegt Van Moort opgewonden. Iedereen krijgt genoeg tijd om de zeehon den te zien en kiekjes te maken. Na tien minuten dobberen om de strekdam, draait de sloep weer om en wordt de terugweg ingezet. Wind mee op de heenweg, bete kent wind tegen terug. Dat is niet prettig voor degenen met een zwakke maag. Met zo'n vier kno pen (vijf tot zes kilometer per uur) schommelt de boot over de golven heen. ,,Nu kan er een spatje water komen", zegt Mie lard. Het water spettert om de zo veel tijd tegen je gezicht. De opva renden moeten een nat achter werk voor lief nemen. Dat is nou eenmaal onderdeel van de beleve nis. Het seizoen van de Robben- tochten is van i juni tot 31 augus tus. Iedere woensdag en zaterdag is er een Robbentocht. Kosten zijn 25 euro per persoon. Aanmelden via de website van staatsbosbe heer. ruimte tussen de twee kranen van de OOS Serooskerke, het hijs- en accommodatieplatform dat mo menteel in China wordt afge bouwd. Later kwamen we er pas achter dat het de grootste vlag van Nederland wordt." De vlag wordt gemaakt voor pro motiedoeleinden bij grote Zeeuwse evenementen, zoals het muziekfes tival Hrieps, het paardensportspek- Het was niet de bedoeling een record te breken, maar het is de grootste vlag Serooskerke De vlag die offshorebedrijf OOS In ternational uit Serooskerke in China laat maken, is 45 meter hoog en 30 meter breed. De vlag kost zo'n 16.000 euro. Om te zorgen dat de vlag er niet als een vaatdoek bij hangt, krijgt de enorm lap stof een sterke honingraat-structuur. Volgens algemeen directeur Leon Overdulve van OOS International was het beslist niet de bedoeling om een record te breken. ,,We heb ben de afmetingen gebaseerd op de takel Jumpin' de Weel en het zeile- venement Zeeland Regatta. Over- dulve laat weten dat de vlag begin april met de OOS Serooskerke mee naar Zeeland komt. ,,Hij zal op de ankerplaats voor de kust van Vlis- singen worden gehesen." Naast de OOS Serooskerke wordt op dezelfde werf van China Mer chants Heavy Industry in de haven stad Haimen City het zusterschip OOS Walcheren gebouwd. Beide varende hotels annex hijsschepen kunnen elk 750 werknemers huis vesten en 4400 ton hijsen. Het off- shorebedrijf wil ook nog het groot ste kraanschip ter wereld in de vaart brengen: de 100.000 ton wegende OOS Zeelandia. De twee kranen kunnen 24.000 ton tillen ofwel 28 keer de Westerscheldeferry. zaterdag 1 juni 2019 kijken de zeehonden terug Digna Mielard aan het roer van de excursiesloep op het Grevelingenmeer. fotos ernesta verburg kleur van de vacht, te herkennen aan de spitse snuit. Het is een be dreigde diersoort. De gewone zee hond heeft een platte snuit. In heel Zeeland kunnen zeehon den gespot worden. Op pzc.nl staan diverse aanbieders. -Leon Overdulve, directeur OOS Het wordt de grootste vlag van Nederland, maar wel met het wapen van Zeeland. Bijna een kwart voetbalveld groot. Frank Balkenende Zo zal de OOS Serooskerke in april volgend jaar op de rede van Vlissingen liggen. foto oos international

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31